خانواده شیعی » تربیت فرزند » نوجوان و جوان »

بیست توصـيـه بـهـداشـتـي بـه دختـران تـازه ‌بـالـغ

 1 رعايت بهداشت فردي در طول زندگي مهم است و در دورران بلوغ، مهم‌تر. نوجوانان در اين دوره از زندگي به علت رشد سريع جسماني و فعاليت بدني زياد، نيازمند تغذيه مناسب، ورزش منظم و تفريح سالم هستند و لازم است كه بهداشت فردي را بيش از پيش رعايت كنند.

2 گسترده‌ترين عضو بدن، پوست است و توجه به نظافت آن، موجب زيبايي، شادابي و از بين رفتن بوي بد بدن مي‌شود. استحمام و شستن بدن با آب گرم و صابون بهترين وسيله از بين رفتن بوي بد بدن در اين دوران است.

3 در اين دوران، بسياري از نوجوانان با جوش‌هاي سرسياه و چركي (آكنه) روبه‌رو مي‌شوند كه به علت تغييرهاي پوستي ناشي از فعاليت‌هاي هورموني بدن است. هرگز نبايد اين جوش‌‌ها را دستكاري کرد؛ زيرا باعث عفونت و برجا ماندن محل جوش‌ها يا شكل‌گيري جاي زخم روي صورت مي‌شود. آنها بايد هر روز حداقل يك ساعت در هواي آزاد به سر ببرند و ورزش را فراموش نکنند. شست‌وشو با آب و صابون و تغذيه مناسب، تاثير فوق‌العاده‌اي در رفع اين مشکل دارد و مشورت با يك متخصص پوست نيز توصيه مي‌شود.

4 در دوران عادت ماهانه، رعايت بهداشت فردي بسيار مهم است. محيط خوني، محيطي مناسب براي رشد ميكروب‌هاست و بوي ناخوشايندي نيز دارد. بنابراين شست‌وشوي مرتب ضروري است و سبب هيچ بيماري‌اي نيز نمي‌شود و از مساعدشدن محيط براي انواع ميكروب‌ها جلوگيري مي‌كند. در اين دوران، از نوار بهداشتي استفاده و سعي كنيد نوارها را با فواصل كم، حداقل روزي 3 تا 5 بار، عوض كنيد.

5 قبل و پس از تعويض نوار بهداشتي، دست‌تان را با آب و صابون بشوييد.

6 از لباس‌هاي زير نخي استفاده كنيد و آنها را مرتب عوض كنيد و پس از شست‌وشو، با اتو يا در آفتاب خشك كنيد.

7 استحمام در دوران عادت ماهانه ضرر ندارد و مي‌توانيد ايستاده استحمام كنيد.

8 با خودتان مهربان باشيد و فراموش نكنيد كه قاعدگي، نشانه اين است كه بدن شما سالم است.

9 استفاده از دوش يا كيسه آب گرم و ماساژ شكم مي‌تواند ماهيچه‌هايتان را آرامش بخشد و باعث تسكين دردهاي عادت ماهانه‌تان شود.

10 در صورت قابل‌تحمل‌نبودن يا طولاني بودن درد، مصرف بعضي از داروها مانند استامينوفن، مفناميك اسيد يا ايبوپروفن با نظر پزشك، در كاهش درد موثر است. در صورت عدم بهبود مي‌توانيد به پزشك مراجعه كنيد.

1 1 علاوه بر وعده‌هاي غذايي اصلي، مصرف ميان‌وعده‌ها نيز براي نوجوانان لازم است. بهتر است براي ميان‌وعده از ميوه، خشكبار، شير و مانند آنها استفاده شود.

12 صبحانه وعده‌غذايي بسيار مهمي است كه در كارايي و قدرت يادگيري دانش‌آموزان تاثير زيادي دارد و حدود 25 درصد انرژي لازم روزانه نوجوانان را تامين مي‌كند.

13 نوشيدن چاي 1 تا 2 ساعت قبل و پس از غذا باعث جلوگيري از جذب آهن مي‌شود و در نتيجه، كم‌خوني فقر آهن را كه از شايع‌ترين نوع كم‌‌خوني است، تشديد مي‌كند ولي استفاده از موادغذايي حاوي ويتامين Cمانند ميوه‌هاي ترش، جذب آهن را افزايش مي‌دهد.

14 از صرف غذاهاي نفاخي مانند سير و كلم در دوران عادت ماهانه پرهيز كنيد و بهتر است معده‌تان پر و سنگين نباشد و غذاي روزانه‌تان را در 5 تا 6 وعده و سبك صرف كنيد.

15 مصرف كم‌ منابع حاوي ويتامين B6 باعث تخفيف علايم افسردگي مي‌شود. مصرف مواد حاوي اين ويتامين (حبوبات، ماهي، ذرت، سويا و جگر) قبل از عادت ماهانه توصيه مي‌شود.

16 انجام ورزش، به خصوص ورزش‌هاي سبك براي دختران و بانوان نه تنها منعي ندارد؛ بلكه ورزش‌هاي سبك در دوران قبل از عادت ماهانه و زمان قاعدگي تا حدودي مشكل‌هاي جسمي و رواني اين دوره‌ را تسكين مي‌دهد. در دوران عادت ماهانه، استراحت مطلق و ماندن در رخت‌خواب ضرورتي ندارد و هر فرد مي‌تواند كارهاي روزمره خود را مانند رفتن به مدرسه انجام دهد.

17 متاسفانه بين بعضي از نوجوانان اين طرز فكر غلط جاافتاده كه سيگار كشيدن، نشانه بزرگ شدن است ولي مصرف دخانيات از مخرب‌ترين رفتارهاي غيربهداشتي است که باعث بيماري‌هاي قلبي، عروقي، گوارشي، ريوي و بروز سرطان‌هاي مختلف مي‌شود. نوجواني كه سيگار مي‌كشد احتمال مصرف موادمخدر و الكل نيز در او بيشتر خواهد شد.

18 استعمال سيگار و قليان، دروازه شروع مصرف ساير مواد زيان‌آور و اعتياد آورد در نوجوانان و جوانان است.

19 اگر سوالي درباره بلوغ و تغييرات آن برايتان پيش آمد، پيش از هر کس ديگري، آن سوال را از والدين يا مربيان خود بپرسيد.

20 در دوران بلوغ ميل به گوشه‌گيري، حساسيت به انتقاد ديگران، بي‌قراري، تحريك‌پذيري، نافرماني از بزرگ‌ترها، خيره‌سري، نداشتن احساس امنيت و اعتماد، تمايل به ارتباط با دوستان و گفت‌وگوي پنهاني، صرف وقت جلوي آينه، بي‌اشتهايي يا پراشتهايي رواني، اضطراب، نگراني، اختلال در خواب، افسردگي، كنجكاوي و… پيش مي‌آيد و لازم است والدين از نحوه آموزش و حل مشكل‌هاي نوجوانان قبل و پس از بلوغ آگاه باشند و در صورت بروز مشكل با پزشك و مشاور آگاه مشورت كنند.

منبع : پايگاه سلامت ايرانيان