خانواده شیعی » کتابشناسی »

گفتارهایی در تربیت حماسی

عنوان  گفتارهایی در تربیت حماسی 
مولف   مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان
مترجم  ****
ناشر  امام عصر(عج)
سال نشر  ۱۳۹۲
نوبت نشر  دوم
محل نشر قم
تربیت حماسی همان تربیت دینی است که با جنبه‌های حماسه و فتوت پر رنگ شده است. لطافتی که در تربیت و باغبانی انسان وجود دارد، اگر با صلابت و استواری حماسه همراه شود، تربیت دینی ناب را محقق می‌کند.
این کتاب مشتمل بر شانزده مقاله و گفتار به موضوع تربیت حماسی از دیدگاه‌های مختلف می‌پردازد. در کتاب تربیت حماسی این موضوعات را می خوانیم: «در آمدی بر تربیت حماسی»، «تسبت تربیت حماسی با تربیت دینی»، «چرایی، چیستی، عناصر و ابعاد تربیت حماسی»، «گفتاری درباره تعریف و شاخصه‌های تربیت حماسی»، «حماسه پروری در سه ساخت شناخت، گرایش و رفتار»، «شاخصه‌های تربیت حماسی در آیینه روایات»، «مصادیق و موارد حماسه در ادعیه و زیارات» و…
در بخش دیگری از کتاب، محققان به دیدگاه‌های امام راحل(ره)، مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و شهید مطهری(ره) در باب حماسه و جهاد و تربیت حماسی می‌پردازند. همچنین صفحاتی از این کتاب به «الگوها و روش های قرآنی تربیت حماسی» پرداخته است.
«گریزی به تربیت حماسی در عاشورا» عنوان دیگر موضوعی است که به ابعاد تربیت حماسی و شکوفایی وجوه انسانی در افق های شیدایی واقعه عاشورا می‌پردازد. در تبیین نسبت تربیت حماسی با ولی خدا و تربیت سیاسی نیز می‌توانیم نوشتارهایی را در این کتاب مطالعه کنیم.