کارشناسان می‌گویند: شرکت کودکان در بازی‌های گروهی، به افزایش اعتماد به نفس، تقویت روحیه همکاری و سلامت عمومی آنها منجر می‌شود اما بعضی کودکان، به ورزش و تحرک جسمی علاقه کمی دارند. بهترین راه حل برای این مسئله، این است که والدین، علت علاقه‌مند نبودن کودک خود را دریابند. باید در مرحله اول مستقیما با او صحبت کنید و به او بفهمانید راه حلی برای این کار وجود دارد…

شناخت دلایل عدم تمایل کودکان به ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا سریعتر به راه حل برسید.

بعضی از این دلایل به شرح زیر است:

عدم شکل‌گیری مهارت‌های ضروری کودک

بسیاری از بازی‌ها و ورزش‌ها برای کودکان پیش از دبستان، مناسب سن آنها نیست. چون اغلب آنها از نظر توانایی فیزیکی، دامنه تمرکز و توان یادگیری قوانین بازی، رشد کافی نکرده‌اند. به این ترتیب، به دلیل ناکام ماندن در انجام بازی صحیح، از سوی همسالان، طرد و از فعالیت جسمی متنفر می‌شوند.

در این گونه موارد، والدین می‌توانند این بازی‌ها را در منزل با کودک انجام بدهند و او را تشویق کنند. او فارغ از نگاه همسالان، با تشویق شما به سرعت قواعد بازی را فرا می‌گیرد و در محیطی امن به بروز توانایی‌های خود علاقه‌مند می‌شود. ادامه این کار به افزایش تمایل او به ورزش کردن منجر می‌شود.

برد و باخت

کودکان دبستانی که به ورزش کردن علاقه ندارند، اغلب از دیدن باخت همسالان خود در یک بازی عصبی و حتی شوکه می‌شوند. آنها برد و باخت و تحمل باخت را بدترین جنبه ورزش و بازی می‌دانند و از آن تا جایی که بتوانند، کناره می‌گیرند. در این گونه مواقع، والدین بهتر است به ثبت‌نام کودکانشان در کلاس‌های ورزشی اقدام کنند. ورزش‌های غیررقابتی و انفرادی اولین گام است. در این مورد می‌توان به شنا و ژیمناستیک اشاره کرد.

به خاطر داشته باشید هر چه سن کودک بالاتر می‌رود، جنبه‌های رقابتی ورزش، برای او اهمیت بیشتری پیدا می‌کند به شرط این که قبل از آن، علاقه به ورزش در او ریشه دوانده باشد.

اغلب بچه‌ها تا سن ۱۱ و ۱۲ سالگی به ورزش‌های رقابتی علاقه‌ نشان نمی‌دهند.

ترس از حضور در تیم ورزشی

اگر کودک شما خجالتی است و یا اعتماد به نفس کافی ندارد، احتمالا به دلیل ترس از رقابت با همسالان و حضور در یک تیم، از فعالیت گروهی طفره می‌رود.

بسیاری از کودکان در این مرحله نسبت به واکنش مربیان، والدین و همسالان خود حساس هستند و احساس نگرانی می‌کنند. شما باید به کودک بفهمانید که نمی‌خواهید او ورزشکار حرفه‌ای شود بلکه هدف، سرگرم شدن و حفظ سلامتی است.

انتخاب ورزش مناسب

دلیل عدم تمایل کودکان اغلب انتخاب ورزش نامناسب توسط والدین است. به او اصرار نکنید که به شنا، دو، و یا دوچرخه‌سواری ادامه دهد. بگذارید خود او پس از امتحان کردن چند ورزش، یکی را انتخاب کند.

منبع: پایگاه سیمرغ