ویژه نامه » ماه مبارک رمضان » روزه داری در ایران و جهان »

کردستان

کردستان

ماه رمضان که از راه مي رسد، در کردستان نداي مرحبا مرحبا با آهنگ و وزن خاصي در محله ها به گوش مي رسد. آوازي که فرا رسيدن ماه برکت و رحمت را به مردم شهر خبر مي دهد و جشن مي گيرد. پيش از اذان مغرب مساجد و تکاياي استان کردستان پر از صداي دعاهاي مذهبي و اشعاري مي شوند که نمازگزاران در مدح رسول گرامي اسلام (صل الله عليه واله) مي خوانند.
اين اشعار مذهبي تا پانزدهم ماه رمضان به اوج خود مي رسند اما با گذشتن از نيمه ماه رمضان، آوازها کم کم تغيير لحن پيدا مي کنند و لحن اندوه و حزن مي گيرند. از اينجا به بعد، صحبت از فراق است و خداحافظي با ماه مبارک رمضان.
سرنا زدن مردم سنندج روز آخر شعبان خود را بر پشت بام خانه ها مي رساندند تا هلال ماه را ببينند. بعد از آن، نقاره چي ها که سه يا چهار نفر دهل زن مشهور بودند، با سرنا زدن بر لب باشگاه افسران و ناحيه مقاومت بسيج فعلي که در وسط شهر و ميدان اصلي واقع است، نواي مخصوص فرا رسيدن ماه مبارک رمضان را ميزدند و فرا رسيدن اين ماه را به اطلاع عموم ميرساندند.  شروع ماه رمضان درگذشته توپ مخصوصي بود که در آن زمان بر تپه کاني کوزله سنندج قرار داشت. با شليک گلوله از اين توپ، مردم شهر مي فهميدند که ماه رمضان آمده است و آنهايي هم که صداي توپ را نشنيده بودند، با دهل و سرنا از رسيدن اين ماه خوب با خبر مي شدند.
سفره افطار سر سفره افطار کردها که بنشينيد، پنير ممتاز کوهستان‌هاى کردستان، شير، عسل، گردوي تازه و انجير پاي ثابت افطاري شما است. بعد از آن، بايد منتظر خوردن آش دوغ، ترخينه يا آش کردي باشيد.