نتایج یکی از نظرسنجی‌های انجمن روانشناسی آمریکا (APA) درباره استرس نشان می‌دهد که بدون در نظر گرفتن گرایش سیاسی، بیش از نیمی از مردم به‌ طور قابل‌ملاحظه‌ای برای انتخابات استرس دارند. این نخستین بار نیست که درباره استرس انتخابات صحبت می‌شود. پیش از این هم یکی از روانشناسان، اختلال جدیدی را به نام اختلال استرس انتخاباتی نام‌گذاری کرده است.

در بسیاری از موارد، خستگی ناشی از انتخابات و بلاک‌کردن دوستان در شبکه‌های اجتماعی به دلایل سیاسی به وفور مشاهده می‌شود. ‌ای‌پی‌ای هم آماری ارایه‌ کرده که آن را تایید می‌کند. نگاهی کوتاه به نظرسنجی انجمن روانشناسی آمریکا (APA) می‌اندازیم: از ۳۵۰۰نفر جامعه آماری٬ ۳۸‌درصد گفته‌اند بحث و جدل‌های انتخاباتی در فضای مجازی به آنها استرس وارد می‌کند. استفاده‌کنندگان فضای مجازی در مقایسه با کسانی که از این فضا استفاده نمی‌کنند، گزارش کرده‌اند که بیشتر دچار استرس می‌شوند. میزان استرس در زنان و مردان یکسان است، چرا که برای انتخابات، استرس دارند. افراد مسن بیشتر از همه ۵۹درصد، نسل جوان ۵۶درصد، بیبی بومرز (متولدان دوران جنگ جهانی دوم) ۵۰درصد و نسل ایکس (متولدان دهه ۵٠میلادی) ۴۵درصد.

این گزارش، انتخابات را به فاجعه‌ای تشبیه می‌کند که نمی‌توانید به آن نگاه نکنید یا از آن دوری کنید، بنابراین نکته‌های جالبی پیشنهاد می‌دهد تا با توجه به آن بتوان این مرحله را پشت‌سر گذاشت:

مطلع باشید، اما فضای مجازی را خاموش کنید، درباره انتخابات با افرادی که احتمال دارد باعث شروع کشمکش شوند، بحث نکنید. از استرس خود برای انجام کارهای نتیجه‌بخش‌تری استفاده کنید، مانند مشارکت مدنی محلی. اگر از کسانی هستید که به خاطر آنچه می‌گذرد استرس شدید دارید، خودتان می‌توانید این‌ روش‌های علمی را تمرین کنید تا آرامش فکری داشته باشید و روزهای آینده را سریع‌تر بگذرانید.

الان بهترین وقت برای شروع مدیتیشن است

تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند در طول زمان، بعضی قسمت‌های مغز را عوض کند، قسمت‌هایی که احتمالا در حین این فصل انتخابات ورزش بیشتری می‌کنند. برای مثال، مدیتیشن ثابت کرده است که در آمیگدال، کاهش حجم اتفاق می‌افتد که کنترل‌کننده ترس و احساس است و فشار روانی کل بدن را کاهش می‌دهد، همچنین نشان داده است که فعالیت بخش خودمحور را در مغز کاهش می‌دهد که شبکه خودکاری‌ است که مسئولیت پرش‌ذهن و بی‌قراری را بر عهده دارد. پس ممکن است هر بار که اتهام جدیدی درباره یک کاندیدا یا رفتار گذشته‌اش مطرح می‌شوند، مدیتیشن بتواند بعضی از این قسمت‌ها را از کار بیندازد.

به تجربه فعلی خود آگاه باشید

به‌ جای این‌ که خشم منطقی خود را نسبت به یک نامزد مشخص سرکوب کنید، اگر سعی کنید به احساسات لحظه‌ای خود آگاه باشید، از بار احساسی‌تان کم می‌شود. این اساس تمرکز حواس است. سعی کنید بدون قضاوت، حال حاضر خود را درک کنید (مثلا آه، معده‌ام درد می‌کنه و هر وقت که صدای نامزد خاصی را می‌شنوم، موهای تنم سیخ می‌شه!)، این راه خوبی است برای پذیرش احساسات‌تان تا بعد بتوانید مشکلات را از بین ببرید.

برای آن حس اسم بگذارید

افرادی که می‌توانند بین سایه‌های نامحسوس حس منفی، تفاوت بگذارند بهتر می‌توانند با آن کنار بیایند. مثلا زمانی که سرخورده شده‌اید، مورد اهانت قرار گرفته‌اید، احساس انزجار دارید و… در همه این موارد باید بتوانید احساس خود را تشخیص دهید. بررسی‌ها نشان داده نام‌گذاری احساسات به کاهش حساسیت احساسی مرتبط است و این ارتباط در اسکن‌های مغز قابل‌مشاهده است. پس به جای تحمل‌کردن احساسات منفی به‌ عنوان یک توده بی‌نظمی از منفی‌گرایی (ای خدا! از این آدم متنفرم!)، سعی کنید این احساسات صریح را کمی دست بیندازید (وای، من هر بار که قیافه این آدم‌ رو می‌بینم، دستپاچه و مردد و مضطرب می‌شم). اگر می‌توانید این کار را بکنید، ممکن است کمتر از این جریان استرس بگیرید.

«رفتار درمانی شناختی» را روی خودتان امتحان کنید

رفتار درمانی شناختی، به این صورت است که اگر در ترس یا افکار منفی، غوطه‌ور هستید (به مورد بالا رجوع کنید)، سعی کنید زمانی که آگاه شدید، آگاهانه آنها را به سمت مثبت هدایت کنید. مثلا وقتی که درباره آینده‌ای در ریاست نامزدی که نمی‌توانید تحملش کنید و برای فرار به کشوری دیگر نقشه می‌کشید، بدانید که ذهن‌تان احتمالا بیش از حد کار می‌کند تا بدترین سناریو را درنظر می‌گیرد. بعد از این‌ که به فکر خود واقف شدید، مسیر تفکر خود را به سمت حقیقتی منطقی‌تر تغییر دهید، به خود بگویید «حتی در بدترین شرایط که آن نامزد ترسناک انتخاب شود، کنترل و توازنی وجود دارد که از فاجعه جلوگیری کند». به خود بگویید که همه چیز به بدی چیزی که فکرتان می‌سازد نیست.

خودتان را در غرق قرص نکنید

سیگارکشیدن یا فرار از حقیقت انتخابات، ممکن است هوس‌انگیز به‌ نظر بیاید، اما عملا نتیجه بدتری دارد. زیاده‌روی در مواد اعتیادآور یا رفتارهایی برای دوری‌کردن از حقیقت، باعث ابدی‌شدن چرخه استرس و ناراحتی می‌شود. طبیعی است که بخواهید از بلبشوی کنونی فرار کنید، اما سعی کنید از روش‌های سالم‌تری استفاده کنید، به سینما بروید یا با دوستان‌تان بیرون بروید یا ورزش کنید. نگذارید نامزدها شما را ناراحت کنند.

تا جایی که می‌توانید بخندید

همه می‌دانند که خنده، استرس را کاهش می‌دهد و سلامتی را بهبود می‌بخشد. با این‌ که سخت می‌توان به برخی شرایط خندید، خندیدن به مسائل خنده‌دار زندگی خوب است. پیداکردن سوژه در هر قسمتی از انتخابات، باعث می‌شود این چند هفته آخر انتخابات را تا اندازه‌ای با سلامت ذهنی سالم طی کنیم.

شهروند؛ مترجم: یاسمن طاهریان
منبع: فوربز