پیامبر و اهل بیت علیهم السلام » معجزات و کرامات » امام سجاد(ع) »

پیشگوئی امام سجاد(علیه‌السلام) در باره پسرش عبدالله

 

اشاره:

گاهی برخی از فرزندان امامان راه انحراف را در پیش گرفته و موجب ایجاد مشکلات می شده است. همانگونه فرزندان برخی از پیامبران نیز در مقابل پدران شان قرار می گرفتند. در این مقاله کوتاه پیشگویی امام سجاد(علیه‌السلام) درباره یکی از فرزندانش بازگو شده که با وجود داشتن  علم و مقام اجتماعی تمایل داشته که خود را امام معرفی کند.

 

علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، مشهور به امام سجاد و زین العابدین (۳۸- ۹۵ق)، چهارمین امام شیعیان. مدت امامت وی ۳۵ سال بود. امام سجاد(علیه‌السلام) در واقعه کربلا حضور داشت ولی به علت بیماری، در جنگ شرکت نکرد. لشکر عمر بن سعد پس از شهادت امام حسین(علیه‌السلام) او را همراه اسیران کربلا به کوفه و شام بردند. خطبه امام سجاد در شام باعث آگاهی مردم از جایگاه اهل بیت شد.

واقعه حره، نهضت توابین و قیام مختار در زمان امام سجاد(علیه‌السلام) روی داد. مجموعه ادعیه و مناجات امام سجاد(علیه‌السلام) در کتاب صحیفه سجادیه گرد آمده است. رساله الحقوق، رساله‌ای کوچک درباره تکالیف بندگان در برابر خدا و خلق خدا، منسوب به اوست.

امام سجاد (علیه‌السلام) دارای چندین فرزن بود ه که از میان آنان امام محمد باقر (علیه‌السلام) امام بعد از آن حضرت است.

امام باقر(علیه‌السلام) مى ‏فرماید: پدرم در وصیّتش این گونه فرمود: فرزندم! وقتى که از دنیا رفتم، فقط تو مرا غسل بده؛ چون امام را باید امام غسل دهد. و بدان که برادرت عبد اللَّه، مردم را به سوى خود مى‏ خواند! اما او را از این کار منع کن و اگر قبول نکرد رهایش کن؛ زیرا عمرش کوتاه است.

امام باقر(علیه‌السلام) فرمود: وقتى که پدرم رحلت نمود، برادرم عبد اللَّه، ادعاى امامت نمود و من به او چیزى نگفتم و بعد از چند ماه، همان طور که پدرم خبر داده بود، از دنیا رفت‏ « بحار، ج ۴۶، ص ۱۶۶، حدیث ۹».

منبع:

جلوه ‏هاى اعجاز معصومین علیهم السلام (ترجمه الخرائج و الجرائج)، سعید بن هبه الله  قطب الدین راوندى، غلام حسن  محرمى، دفتر انتشارات اسلامى،قم:۱۳۷۸ ،ص۲۰۷.