ویژگى اول :

اول این‏که این حکومت، حکومتى جهانى است. حکومتى نیست که در یک گوشه‏اى از زمین برقرار شود. حکومتى است جهانى که همه جهان را مسخّر میکند و همه را تحت اختیار خودش قرار میدهد.
از روایات فراوان این مسأله استفاده میشود.

 علاوه بر این، آیه «…اِنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِىَ الصَّلِحُونَ»

 و آیات دیگر دلالت میکند که یک زمانى صالحان حاکم زمین میشوند.
یکى از خصوصیات این حکومت که با حکومت‏هاى دیگر خیلى تفاوت دارد، حکومت واحد جهانى بودن است. حکومت‏هاى متعدد نیست.

 شما مطلع هستید که الآن جهان در چه حالى است.

حکومت‏هاى مختلفى در جهان است. همه این اختلافات باید برطرف بشود و یک حکومت حاکم گردد. این عقیده‏اى است که ما شیعیان داریم.

ویژگى دوم :

ویژگى دوم حکومت حضرت مهدى – سلام‏اللَّه علیه – گسترش اسلام در همه جهان است به ‏گونه‏اى که هیچ ده، قریه یا جایى نیست مگر صداى اذان در آن جا به گوش میرسد.

 آیا در آن زمان ادیان آسمانى مثل یهود و نصارا باقى میمانند یا نه؟ این مسأله‏اى دیگر است که فعلاً در آن قسمت بحث نمیکنیم. اما مسأله این است که اسلام در همه جهان گسترش پیدا میکند.

 تردیدى هم از لحاظ روایات نیست.

 شما مطلع هستید که مسلمانان الآن چه مقدارند و غیر مسلمانان چقدر هستند. یک ششم جمعیت جهان مسلمانند و بقیه غیر مسلمان. به هر حال، اکثریت جهان در اختیار غیر مسلمان‏ها است؛ ولى در حکومت حضرت مهدى(عج) همه جهان در اختیار مسلمانان قرار میگیرد.

ویژگى سوم :

ویژگى سوم از برنامه ‏هاى حکومت حضرت مهدى(عج) و مهم‏ترین برنامه‏اش مبارزه جدى با ستم و ریشه کن کردن آن است. در این قسمت هم حضرت موفق میشود؛ یعنى ظلم و ستم را ریشه کن میکند. از روایات فراوانى استفاده میشود که حضرت ستم را برطرف میسازد.

 نه افراد نسبت به هم ظلم میکنند نه حکومت‏ها نسبت به رعیت‏هاى خود و نه حکومتى نسبت به حکومت دیگر. ستم به‏طور کلى برچیده میشود.

ویژگى چهارم :

ویژگى چهارم این‏که حضرت عدالت را در سراسر جهان گسترش میدهد و اجرا میکند. همه جا به عدالت رفتار میشود و گسترش پیدا میکند. در آن وقت، کسى به کسى ظلم نمیکند.

 همه با عدالت رفتار میکنند؛ مثلاً شوهر به خودش، فرزندانش و خانواده‏اش ستم نمیکند و همین‏طور همه به عدالت رفتار میکنند.

 در اکثر روایاتى که درباره حضرت مهدى(عج) هست این مسأله را شما میخوانید که «یَمْلَأَها قسطأ و عدلأ کما ملئت ظلمأ و جوراً». این از برنامه‏هاى اصلى حضرت است.

ویژگى پنجم :

ویژگى پنجم حکومت امام زمان(عج) این است که اسلام را در ابعاد مختلف زندگى مردم وارد میکند؛ یعنى اجراى احکام اسلام در ابعاد مختلف زندگى و آن هم در تمام جهان؛ یعنى اداره جهان به وسیله احکام اسلام. در آن روز مسائل جهان (مسائل اقتصادى، سیاسى، اجتماعى و زندگى و…) و به‏طور کلى جهان با قوانین اسلام اداره خواهد شد. این‏ها مهم‏ترین چیزهایى است که حکومت حضرت مهدى(عج) در صدد ایجاد آن است.