سوم ربیع الاول سال ۳۱۵ هجرى قمرى

محمد فرزند احمد بن موسى مبرقع بن امام جواد علیه‌السلام معروف به “أعرج” و مُکنى به ابوعلى و ابوجعفر که از سادات رضوى و از نوادگان پاک‌سرشت امام محمدتقى علیه‌السلام است در سوم ربیع الاول سال ۳۱۵ قمرى در شهر مقدس قم وفات یافت. محمد بن احمد را پس از تشییع باشکوه در مقبره “چهل اختران” دفن نمودند.

4

گفتنى است که در خیابان آذرِ شهر مقدس قم، محله اى است به نام “چهل اختران”؛ این محله را سال‌ هاى پیش “محلهِ موسویان” مى‌ گفتند و در این محله دو مقبره معروف وجود دارد: یکى به نام مقبره موسى مبرقع و دیگرى چهل اختران که هر دو از مقابر اختصاصى موسى مبرقع و خانواده، وابستگان و اولاد او است.

ir343

در مقبره موسى مبرقع علاوه بر قبر وى، قبر یکى از نوادگانش به نام احمد بن محمد بن احمد بن موسى مبرقع نیز وجود دارد. اما در مقبره چهل اختران، علاوه بر قبر محمد بن احمد بن موسى مبرقع، قبور بسیارى از سادات رضوى و از اولاد و زرارى امام جواد علیه‌السلام از جمله محمد بن موسى مبرقع، همسرش بُریهه دختر جعفر بن امام على نقى علیه‌السلام، یحیى صوفى فرزند جعفر بن امام على‌نقى علیه‌السلام، زینب و ام محمد دختران موسى مبرقع، فاطمه، بُریهه، ام‌سلمه و ام‌کلثوم دختران محمد بن احمد بن موسى مبرقع نیز در این مکان شریف مدفون مى‌ باشند.(۱)

پی نوشت:

(۱). مروج الذهب، ج ۴، ص ۱۹۹؛ وقایع الایام، ص ۲۰۲٫