ورود امام محمد تقى(ع) به بغداد 8 محرم

ورود امام محمد تقى(ع) به بغداد، بنا به درخواست معتصم عباسى8 محرم

8 محرم ، سال 220 هجرى قمرى

 امام محمد تقى(ع)، معروف به جواد الائمه و امام نهم شيعيان در طول عمر با بركت و كوتاه مدت خويش، دو بار به بغداد مسافرت نمود و هر دو بار مصادف با ماه محرم بود.

بار نخست، بنا به دعوت مأمون عباسى (پس از شهادت امام رضا(ع) در خراسان و بازگشت مأمون به بغداد) در محرم سال 215 قمرى وارد بغداد شد و در همان هنگام مأمون در صدد تجهيز نيروى عظيم نظامى براى نبرد با روميان بر آمده بود.

مأمون در همان سفر، على رغم مخالفت بسيارى از بزرگان بنى عباس، دختر خود ام الفضل را به عقد ازدواج امام محمد تقى(ع) در آورد و آن امام همام را بر ساير بزرگان عباسى و علوى ترجيح داد و بر مقام و منزلتش افزود.

بار دوم، بنا به دعوت معتصم عباسى به اكراه و اجبار وارد بغداد شد و ورود وى به دارالخلافه، مصادف بود با دو روز مانده به آخر محرم سال 220 قمرى.

معتصم عباسى گرچه در ظاهر نسبت به آن حضرت، اظهار علاقه و محبت مى كرد و مقامش را گرامى مى داشت، وليكن در باطن، امام محمد تقى(ع) و تمامى خاندان عصمت و اهل بيت(ع) و شيعيانشان را دشمن خود مى دانست و با بهانه هايى واهى، محدوديت هاى تازه اى براى آنان قائل مى شد.

وى، پس از ده ماه تحمل وجود شريف امام جواد(ع)، همسرش ام الفضل را به كشتن آن امام معصوم(ع) تحريك كرد و به دست اين زوجه بى وفا، وى را مسموم و در آخرين روز ذى قعده سال 220 قمرى به شهادت رسانيد.(1)

1- نك: الارشاد (شيخ مفيد)، ص 615 و ص 634؛ بحارالانوار (علامه مجلسى)، ج 50، ص 2؛ كشف الغمه (على بن عيسى اربلى)، ج3، ص 186؛ منتهى الآمال (شيخ عباس قمى)، ج2، ص 324