عنوان: هنر برقراری ارتباط
مولف: تیچ نات هان
مترجم/ محقق: مهین خالصی
ناشر: انتشارات ققنوس
سال نشر: ۱۳۹۳
نوبت نشر: اول
محل نشر: تهران

همه ما انسان‌ها نیاز داریم که با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. وقتی تنها می‌شویم دلمان می‌خواهد با کسی صحبت کنیم. چگونه می‌توانید تشخیص بدهید ارتباط سالم چیست و کدام ارتباط سمی است. انرژی تمرکز حواس عاملی ضروری در ارتباط سالم است. تمرکز حواس ایجاب می‌کند قضاوت را رها کنیم و از تنفس و بدنمان آگاه باشیم و به آنچه در اطرافمان می‌گذرد توجه کامل داشته باشیم. این امر کمکتان می‌کند دریابید آیا فکری که تازه ارائه کرده‌اید سالم یا ناسالم، دوستانه یا غیر دوستانه است. وقتی به حرف‌هایی که دیگران می‌زنند گوش می‌کنید، دارید آن مواد سمی را مصرف می‌کنید. به همین دلیل است که تمرکز حواس در صحبت کردن و همین طور گوش کردن بسیار مهم است.

اجتناب از گفتگوهای سمی ممکن است دشوار باشد، به خصوص در محل کار. اگر با چنین مشکلی روبرو هستید، مواظب باشید. باید آگاه و محتاط باشید تا این نوع درد و رنج‌ها را جذب نکنید. شما باید با انرژی همدلی از خودتان محافظت کنید. به طوری که وقتی گوش می‌دهید، به جای مصرف مواد سمی، به طور جدی در خودتان همدلی بیشتر ایجاد کنید. وقتی به این شیوه گوش می‌کنید، همدلی از شما محافظت می‌کند و شخص مقابل شما هم کمتر عذاب می‌کشد.

کتاب پیش‌رو با عنوان هنر برقراری ارتباط، توسط تیچ نات هان نگاشته شده. وی، نویسنده، شاعر و پژوهشگر شناخته شده در عرصه جهانی است. او راهب بودایی ذن است که در اجتماعی رهبانی که خود در فرانسه بنیانش را گذاشته، زندگی می‌کند. تیچ، نویسنده کتاب پرفروش نیویورک تایمز با نام «خشم» و اثر دیگری با نام «معجزه تمرکز حواس» است.

وی کارگاه‌های عمومی مختلفی در سطح جهان برگزار می‌کند و عزلت‌گاه‌های برقراری صلح با کهنه‌سربازان را هدایت می‌کند. این نویسنده با به کار گرفتن تجربه کاری‌اش با زن و شوهرها، همکاران و درگیری‌های بین‌المللی، عناصر سازنده روابط سالم و آگاهانه را فاش می‌کند. او در سال ۱۹۶۷ نامزد جایزه صلح نوبل شد.

عنوان اصلی کتاب پیش‌رو، «The Art of Communication» است که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده است. عناوین فصول این کتاب به ترتیب عبارت است از: غذای ضروری، برقراری ارتباط با خود، کلیدهای برقراری ارتباط با دیگران، شش و ِرد برای گفتار محبت‌آمیز، وقتی که مشکلات پیش می‌آیند، ارتباط آگاهانه در محل کار، ایجاد جامعه در جهان، ارتباط ما استمرار ماست و تمرین‌هایی برای روابط محبت‌آمیز.