پیامبر و اهل بیت علیهم السلام » معجزات و کرامات » امام کاظم(ع) »

نشانه های اعجاز آمیز امام

 

اشاره:

امامی که جانشین پیامبرگرامی اسلام(صلی‌الله علیه و آله) است، دارای علایم و نشانه هایی است. یکی از این علایم توانایی سخن گفتن با هر زبان است تا بتواند رهبری همه مردم را به عهده گرفته و مایه هدایت و ارشاد آنان گردد. در این نوشته به یکی از حوادثی اشاره شده که سخن گفتن امام کاظم (علیه‌السلام) به زبان فارسی بیان می کند.

 

ابوبصیر از امام موسی بن جعفر (علیه‌السلام) پرسید:«امام با چه نشانه‌هایی شناخته می‌شود؟»

فرمود: «امام راستین صفاتی دارد که اولین و مهم‌ترین آن این است که امام قبلی معرفی‌اش کرده باشد. همان گونه که رسول خدا علی بن ابیطالب (علیه‌السلام) را معرفی کرد، هر امامی نیز باید امام پس از خود را معرفی نماید. نشانه‌ی دیگر آن است که هر چه از او می‌پرسند، جواب بدهد و از هیچ چیز بی‌خبر نباشد. نشانه‌ی دیگر اینکه هرگز در دفاع از حق سکوت نکند، از حوادث آینده خبر بدهد و به همه‌ی زبان‌ها سخن بگوید.»

سپس فرمود:«هم اکنون نشانه‌ای به تو می‌نمایم که قلبت مطمئن شود.»

در همین حال مرد خراسانی وارد شد و شروع کرد به عربی سخن گفتن، اما امام پاسخش را به فارسی داد. مرد خراسانی گفت: «من خیال می‌کردم فارسی متوجه نمی‌شوید.»

امام فرمود:«سبحان الله! اگر نتوانم جوابت را به زبان خودت بدهم، پس چه فضیلتی بر تو دارم؟» سپس فرمود:«امام کسی است که سخن هیچ فردی بر او پوشیده نیست. او کلام هر شخص و هر موجود زنده ای را می فهمد. امام با این نشانه‌ها شناخته می‌شود و اگر اینها را نداشته باشد، امام نیست.»[۱]

پی نوشت:

[۱] . بحار الانوار، ج ۴۸، ص ۴۷ از قرب الاسناد.