این نامه در حقیقت فضایلی از امام علیه السلام را انعکاس داده است و به همین دلیل آن را در بخش فضایل می آوریم.

بنام خداوند بخشنده مهربان

سپاس و ستایش سزاوار خداوندى است که پرودگار جهانیان است، و عاقبت از آن پرهیزگاران، و بهشت مخصوص یکتا پرستان، و دوزخ براى منکرین و منحرفین است و هیچ ستم آشکارى جز بر ستمگران نیست، و معبودى جز خداوند که نیکوترین آفریننده است نمى‏ باشد، و تحیّت و درود بر بهترین آفریده ‏هاى او محمّد و اهل بیت پاک او باد.

 امّا بعد، تو را سفارش مى‏ کنم – که خداوند براى جلب رضایت و خشنودى خود توفیقت دهد، و از نسل تو فرزندان صالح و درستکار قرار دهد – به پیشه کردن تقوى، و برپاداشتن نماز و پرداختن زکات، زیرا نماز از شخصى که زکات نپردازد پذیرفته نمى‏ شود .

 و سفارش مى‏ کنم تو را به بخشش گناه، و فرونشاندن خشم، و احسان به خویشاوندان، و همدردى کردن با برادران و تلاش کردن در برآوردن حوائج و خواسته‏ هاى ایشان در حال سختى و آسانى، و بردبارى در هنگام جهل و نادانى ، و فهم و آگاهى پیدا کردن در دین، و تأمّل و درنگ کردن در کارها، وهم پیمان شدن با قرآن، و داشتن اخلاق نیکو، وبه کارهاى نیک فرمان دادن و از کارهاى زشت باز داشتن ، و از همه زشتى ‏ها خوددارى کردن .

 خداوند تبارک و تعالى فرموده است:

«لا خَیْرَ فی کَثیرٍ مِنْ نَجْواهُمْ إلّا مَنْ أمَرَ بِصَدَقَهٍ أوْ مَعْرُوف أوْ إصلاحٍ بَیْنَ الناس».[۱]

 «در بسیارى از گفتگوهاى پنهانى ایشان خیرى و فایده‏ اى نیست مگر کسى که به احسان کردن یا کارهاى نیکو دستور دهد یا میان مردم را اصلاح نماید» .

 وعلیک بصلاه اللیل، فإنّ النبیّ‏ صلى الله علیه وآله وسلم أوصى علیّاً علیه السلام فقال:  یا علیّ، علیک بصلاه اللیل، علیک بصلاه اللیل علیک بصلاه اللیل، ومن استخفّ بصلاه اللیل فلیس منّا.

 و بر تو باد به نماز شب، همانا پیغمبر اکرم ‏صلى الله علیه وآله وسلم امیرالمؤمنین علیه السلام را به آن سفارش کرد و فرمود: اى على، بر تو باد به نماز شب، بر تو باد به نماز شب، بر تو باد به نماز شب. و کسى که نماز شب را سبک شمارد از ما نیست.

 پس به این سفارشات من عمل کن و تمام شیعیانم را دستور بده که آنچه را به تو دستور داده ‏ام عمل نمایند.

 وعلیک بالصبر وإنتظار الفرج، فإنّ النبیّ‏ صلى الله علیه وآله وسلم قال: «أفضل أعمال اُمّتی إنتظار الفرج. ولاتزال شیعتنا فی حزن حتّى یظهر ولدی الّذی بشَّر به النبیّ‏ صلى الله علیه وآله وسلم أنّه یملأ الأرض قسطاً وعدلاً کما ملئت ظلماً وجوراً.

 و بر تو باد که صبر پیشه خود سازى و منتظر فرج و گشایش باشى، همانا رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم فرموده است: برترین و با ارزش‏ ترین عمل امت من انتظار فرج است.

 و همواره شیعیان من دچار غم و اندوه باشند تا فرزند من که پیغمبر اکرم‏ صلى الله علیه وآله وسلم به آمدن او مژده داده و درباره ‏اش فرموده است: «او زمین را پر از عدل و داد کند همان طور که پر از جور و ستم شده باشد» ظاهر گردد.

 پس صبر و شکیبایى را پیشه کن و تمام شیعیانم را به آن سفارش کن، و بدان که : «إنَّ الأرْضَ للَّهِ یُورِثُها مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِه وَالعاقِبَهُ لِلْمُتَّقین».[۲]

 «زمین از آنِ خداوند است، به هر کس از بندگان خود که خواهد به ارث بخشد، و عاقبت از آنِ پرهیزکاران است» .

 و سلام بر تو و تمام شیعیان ، و رحمت خداوند و برکات او بر آنها باد، و خداوند ما را کفایت مى‏ کند و خوب پشتیبانى است، و او مولا و یاور خوبى است.[۳]

پی نوشت ها:

[۱] . سوره نساء ، آیه ۱۱۴٫

[۲] . سوره أعراف ، آیه ۱۲۸٫

[۳] . مناقب ابن شهراشوب، ج۴، ص۴۲۵٫