شیعه شناسی » مناسبت های مذهبی » ماه رجب »

درباره تاريخ تولد امام هادي عليه‌السلام اتفاق نظري ميان مورخان و سيره‌نويسان نيست. برخي از آنان تاريخ تولدش را نيمه ذي الحجه و برخي ديگر دوم رجب و يا پنجم رجب ذكر كرده‌اند. همچنين درباره سال تولدش، برخي سال 212 و برخي ديگر سال 214 قمري را بيان نمودند.(1)

يكي از ادله‌اي كه تولد آن حضرت را در ماه رجب مي‌داند، دعاي ناحيه مقدسه است كه در فرازي از آن آمده است: «اَلّلهُمَّ اِنّي اَسْئَلْكَ بِالْمَوْلُودَيْنِ في رَجَبٍ، مُحَمَّدِ بْنِ عَليٍّ الثّاني وَابْنِهِ عَليِّ بْنِ مُحَمّدٍ الْمُنْتَجَبِ».(2)

نام مباركش علي و لقب‌هايش هادي، نقي، نجيب، مرتضي، ناصح، عالم، امين، مؤتمن، منتجب و طيب است. وليكن هادي و نقي معروف‌ترين و مشهورترين القاب وي مي‌باشند. آن حضرت مكني به “ابوالحسن” است و اين كنيه علاوه بر آن حضرت، بر سه تن از امامان ديگر شيعه يعني امام علي بن ابي‌طالب عليه‌السلام، امام موسي بن جعفر عليه‌السلام و امام رضا عليه‌السلام نيز معروف مي‌باشد.

براي تمييز و تعيين هر يك از آنان، كنيه “ابوالحسن” به طور مطلق براي امام علي عليه‌السلام قرار داده شد و به امام موسي بن جعفر عليه‌السلام “ابوالحسن الاول“، به امام رضا عليه‌السلام “ابوالحسن الثاني” و به امام علي‌النقي عليه‌السلام “ابوالحسن الثالث” مي‌گويند.(3)

نام پدر بزرگوارش امام محمدتقي عليه‌السلام، امام نهم شيعيان و مادرش سمانه مغربيه مي‌باشد. امام هادي عليه‌السلام در شأن مادرش فرمود: مادرم به حق من عارف و از بهشتيان است و شيطان سركش به او نزديك نمي‌شود و مكر جباران به وي نمي رسد. او در پناه خدايي است كه نمي‌خوابد و مادر صديقان و صالحان را به خود وانمي‌گذارد.(4)

ميلاد مسعود امام هادي عليه‌السلام در روستاي “صُريا”، در حوالي مدينه منوره واقع گرديد. گفتني است كه “صريا” قريه‌اي بود در سه ميلي مدينه منوره كه امام موسي بن جعفر عليه‌السلام آن را بنا نمود و سال‌هاي دراز، موطن اولاد و احفاد آن حضرت قرار گرفت.

پي نوشتها:

(1). الارشاد (شيخ مفيد)، ص 635؛ كشف الغمه (علي بن عيسي اربلي)، ج 3، ص 230؛ منتهي الآمال (شيخ عباس قمي)، ج 2، ص 361؛ الكافي (شيخ كليني)، ج 1، ص 497؛ وقايع الايام (شيخ عباس قمي) ص 296.

(2). مفاتيح الجنان، دعاي ششم ماه رجب.

(3). منتهي الآمال، ج 2، ص 361؛ وقايع الايام، ص 296.

(4). منتهي الآمال، ج 2، ص 361.