ميلاد مسعود امام حسن عسكرى (علیه السلام) 8 ربيع الثانى

سال 232 هجرى قمرى

امام حسن بن على (علیه السلام)، كه شيعيان وى را “امام حسن عسكرى(علیه السلام)” مینامند، در روز جمعه، مصادف با هشتم ربيع الثانى سال 232 قمرى، در مدينه منوّره ديده به جهان گشود. (1)

وى، امام يازدهم شيعيان و پدر ارجمندش امام على النقى (علیه السلام)است.

نام مادرش، “حُديث” است و براى اين بانوى پرهيزكار و شايسته، نام‏هاى ديگرى چون “سليل”، “سوسن” و “جدّه” نيز گفته شده است.

با تولد امام حسن عسكرى(علیه السلام) ، در مدينه منوّره شور و شعف ويژه اى در خاندان پيامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) و دوستداران اهل بيت (علیهم السلام) به وجود آمد و حرم اهل بيت (علیه السلام) را غرق در شادى و شادمانى نمود.

درباره تاريخ روز تولدش، روزهاى ديگرى چون چهارم و دهم ربيع ‏الثّانى نيز گفته شده است  وليكن قول مشهور علما و مورخان شيعه، همان است كه نقل كرديم.(2)

تولد امام حسن عسكرى(علیه السلام) در مدينه منوّره، مقارن بود با خلافت “متوكل عباسى” (دهمين خليفه سلسله عباسيان).

متوكل، كه از خلفا و حاكمان ستمگر تاريخ و از دشمنان سرسخت خاندان پيامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) بود، نسبت به عموم علويان، به ويژه “امام على النقّى (علیه السلام)” و فرزندش “امام حسن عسكرى(علیه السلام)” ، تضييقات و فشارهاى زيادى اعمال نمود و در سال 236 قمرى، آنان را از مدينه به سامرا فراخواند و از نزديك آن بزرگواران را، تحت نظر و مراقبت خويش قرار داد. (3)

سرانجام، در سال 260 قمرى، امام حسن عسكرى(علیه السلام) از سوى “معتمد عباسى” (پانزدهمين خليفه سلسله عباسيان)، مسموم و پس از چند روز بيمارى ،در هشتم ربيع الاوّل به شهادت رسيد.

1- الارشاد، ص 650؛ منتهى الآمال، ج 2، ص 392

2- منتهى الآمال، ج 2، ص 392؛ مسار الشيعه (از مجموعه نفيسه)، ص 30

3- منتهیالآمال، ج2، ص 393