مهارت‌هاى زنانه براى محيط کار

اگر زن هستيد در محل کار احساس بي‌ارزشى مي‌کنيد ديگر اين طور فکر نکنيد. اين روزها زنان بيشتر و بيشتر در محيط کار مي‌درخشند و حتى مهارت‌هاى به خصوصى دارند که در محيط کارهاي مردانه هم آنها را به سوى موفقيت رهنمون مي‌شود. آشنا شدن با ابزارهاي توانمندکننده طبيعى که زنان بالقوه از آن برخوردارند، بسيار موثر است.

زنان از استعدادهاي طبيعى برخوردارند اما ممکن است احساس کنند اين استعدادها در محيط کار اصلاً به کارشان نمي‌آيد در حالى که اين طور نيست. درست است که زن‌ها، درست مثل مردها، بايد مهارت‌هاى عملى و تکنيکى مربوط به محيط کار را ياد بگيرند تا موفق شوند اما در پيمودن پله‌هاى ترقى زنان مهارت‌هاى منحصربه فردى دارند که براى سازمان‌ها و ادارات ارزش محسوب مي‌شوند. با کمى تکيه بر اين مهارت‌ها زنان مي‌توانند خودشان را آن قدر قوى کنند که در محيط کار به هر چه مي‌خواهند، برسند. بعضى از اين مهارت‌ها اينها هستند.

ارتباطات

ايجاد ارتباط مهارتى است که وجود آن براى موفقيت ضرورت دارد. زن‌ها برحسب طبيعت خود ارتباط برقرار مي‌کنند. تا حالا دقت کرده‌ايد که چطور يک مادر «به خودى خود مي‌داند» چقدر مهم است که با فرزندش ارتباط برقرار کند و با او حرف زند و اين کار را با انتخاب زبان و جمله‌بندى انجام مي‌دهد که کودک خوب آن را بفهمد. دقيقاً همين مهارت با کمي تغيير و تعديل، به خوبى براى محيط کار عمل مي‌کند. مثلاً اگر زنى مدير بخش يا قسمتى باشد مي‌داند چطور جداگانه با هر کس ارتباط برقرار کند که او حرفش را خوب درک کند.

هلن فيشر نويسنده جنس اول مي‌گويد: استعدادهاى ذاتى زنان و اينکه چطور مي‌توانند منشاء تغيير در جهان بشوند به همين نکته يعنى استعداد زبان باز مي‌گردد. فيشر به نياز فزاينده به توانايى برقرارى ارتباط چه نوشتارى و چه کلامى اشاره مي‌کند و مي‌گويد: زنان در سخن گفتن سرآمد هستند. دختران حتى در سنين خيلى پايين در روانى کلام گوى سبقت را مي‌ربايند و خيلى سريع کلمه، عبارت و جمله مناسب را پيدا مي‌کنند. زن‌ها معمولاً زبان‌آور هستند و آنچه را مي‌خواهند بگويند، درست بيان مي‌کنند. زنانى که به اين مساله آگاه باشند و به استعداد زبانى و طبيعى خود در برقرارى ارتباط اعتماد کنند خيلى زود مي‌توانند اعتمادبه نفس خود را به دست بياورند.

آموزش و تعليم

زنان در حوزه آموزش هم مزيت دارند. ويژگي‌هاى پرورش دهندگى که بيشتر در وجود زن‌ها نهاده شده است، باعث مي‌شود زنان بتوانند در يادگيرى و رشد فردى به ديگران کمک کنند. ترکيب مناسبي از تشويق، انضباط، آزادى دادن و محدود کردن باعث مي‌شود کودک حس اعتماد به نفس و توانمندى سنجيده‌اى داشته باشد و بتواند از ساير کودکان پيشى بگيرد. همين روش در دنياى کسب و کار هم کارآمد است و يک زن مي‌تواند همين منوال را براى کارکنان پيش بگيرد.

باز هم تحقيقات هلن فيشر در جنس اول نشان مي‌دهد که بيشتر زنان علاقه‌مندى بيشترى به همکاري، هماهنگي و رابطه‌ها دارند که شبکه‌اى حمايتى به وجود مي‌آورد. از ويژگي‌هاى زنان است که اعتقاد دارند هر کسى مي‌تواند در کسب و کارش موفق بشود، بنابراين در محيط کار رفتار برنده – برنده را در پيش مي‌گيرند.

چندکاره‌اى و تمرکز بر چند موضوع

اداره کردن افراد، آماده کردن گزارش‌ها، به ياد داشتن موعد تحويل هر کار و همه منابع مورد نياز براي موفقيت کارگروهى کاملاً ضرورى است. هلن فيشر عقيده دارد تکامل بشر حتى در زمان‌هاي نخستين نشان مي‌دهد که زنان بچه‌هاى ضعيف و آنها که نياز به مراقبت طولاني‌تري داشتند را حتى در شرايط خطرناک پرورش مي‌دادند. بنابراين زنان حتى در آن زمان‌هاي قديم هم مي‌توانستند چند کار را با هم انجام دهند. آنها مراقب مارها بودند، حواسشان به صداى رعد و برق بود، غذاها را مزه مي‌کردند که مبادا مسموم باشند و بچه‌ها را تکان مي‌دادند تا خوابشان ببرد، حيوانات وحشى را دور مي‌کردند، ترسيده‌ها را تسکين مي‌دادند و گرسنه‌ها را سير مي‌کردند. مادران مي‌بايست کارهاى روزانه بيشمارى را انجام مي‌دادند و همزمان آتش روشن مي‌کردند و غذا مي‌پختند و با دوستانشان حرف مي‌زدند. درست است که همه زن‌ها مهارت‌هاى مادرى کردن را ندارند و همه زن‌ها يک جور نيستند، ولى همه زنان توانايى شناسايى مهارت‌هايشان و استفاده از آنها براى توانمندسازى شخصى و حرفه‌اى خودشان را دارند. زن‌ها هم مي‌توانند مانند مردها در اداره و رهبرى کسب و کار موثر باشند. اگر بخواهيد بدانيد چه چيزى باعث مي‌شود شما هم بتوانيد زن موفقى باشيد فهرستى از تمام ويژگي‌هاى شخصى خود تهيه کنيد و همه استعدادهاى ذاتى خود را در آن بنويسيد و قدرت‌هاى خود را بشناسيد تا به اوج موفقيت برسيد.

منبع: شرق