مفاتیح نوین (کتاب)

نویسنده: ناصر مکارم شیرازی

موضوع:  دعا و زیارات

سبک:  روایی

زبان: عربی و فارسی

مجموعه:  ۱ جلد

مفاتیح نوین کتابی است حاوی دعاها و زیارتنامه‌های شیعی. کتاب تألیف آیت الله مکارم شیرازی و توسط سید هاشم رسولی محلاتی ترجمه شده است. چنانکه مؤلف در مقدمه این کتاب آورده، مفاتیح نوین، نسخه اصلاح‌شده مفاتیح الجنان بوده و با هدف رعایت تناسب با زمانه انتشار یافته و با همین رویکرد، بخش‌هایی از آن که دارای اشکال و ایراد دانسته شده، حذف شده است.

ویژگی‌ها

مفاتیح نوین، مقدمه‌ای درباره دعا و جایگاه آن و شرایط استجابت و عدم استجابت دعا دارد و هر کدام از بخش‌های «دعاها» و «زیارات» هم با مقدمه‌ای آغاز شده است.

یکی از ویژگی‌های مفاتیح نوین، ذکر منابع و مدارک مطالب، در پاورقی است. حذف برخی اعمال مشابه، ترتیب جدید مطالب، و همچنین توجه به محتوای ادعیه و زیارات، علاوه بر ارزیابی سند آنها، برخی دیگر از ویژگی‌های این اثر دانسته شده است.[۱]

ساختار

این کتاب از چند بخش تشکیل شده است:

 1. پیشگفتار
 2. بخش اول: بخشی از سوره‌های قرآن
 3. بخش دوم: مناجات‌ها و دعاهای معروف. مثل مناجات خمس عشر (مناجات پانزده گانه امام سجاد)، مناجات منظوم امیرالمؤمنین، دعاهای قرآنی، دعای کمیل، جوشن کبیر، جوشن صغیر، دعای توسل، دعای مکارم الاخلاق
 4. بخش سوم: زیارات که در دوازده فصل تنظیم شده است.
 5. بخش چهارم: اعمال ماه‌های قمری از محرم تا ذی الحجه. در این بخش اعمال ماه‌های شمسی مثل نوروز و ماه‌های رومی مثل نیسان نیز ذکر شده است.
 6. بخش پنجم: اعمال شب، روز و ایام هفته در ده فصل که یک فصل آن زیارت ائمه در ایام هفته است.
 7. بخش ششم: آداب، مقدمات و تعقیبات نماز
 8. بخش هفتم: نماز‌های مستحب. این بخش دو فصل دارد. یک فصل نمازهای چهارده معصوم و دیگری نمازهای معروف دیگر مثل نماز جعفر طیار، نماز لیله الدفن، نماز اول ماه.
 9. بخش هشتم: دعا برای حل مشکلات معنوی و مادی و آداب عقیقه.
 10. بخش نهم: استخاره و آداب آن
 11. بخش دهم: احکام و آداب مربوط به مردگان[۲]

نرم‌افزار مفاتیح نوین

مفاتیح نوین به صورت نرم‌افزار اندرویدی نیز عرضه شده است. از جمله امکانات این نرم‌افزار، ارائه متن و ترجمه برخی سوره‌ها و همچنین دعاهای موجود در کتاب مفاتیح نوین است. [۳]

متن کتاب مفاتیح نوین، در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی در دسترس است.[۴]

وضعیت نشر

کتاب مفاتیح نوین نخستین بار در سال ۱۳۸۴ش به همت انتشارات امام علی بن ابی طالب در شهر قم منتشر شد.[۵] پس از آن، این کتاب توسط انتشارات امام علی بن ابی طالب، در چندین نوبت تجدید چاپ شده است.

پی نوشتها

 1. رونمایی از نرم‌افزار مفاتیح نوین
 2. متن کتاب مفاتیح نوین در پایگاه آیت‌الله مکارم شیرازی
 3. مفاتیح نوین شامل ادعیه و مناجات ترجمه آیت‌الله مکارم، پایگاه راسخون
 4. متن کتاب مفاتیح نوین در پایگاه آیت‌الله مکارم شیرازی
 5. مکارم شیرازی، کلیات مفاتیح نوین، ۱۳۸۵ش، ص۳۰.

منبع: ویکی شیعه