هزینه‌های عروسی را می‌توان یکی از مهمترین عوامل کاهش ازدواج در جوانان دانست. مسئله‌ای که هر چه جلوتر می‌رویم، از اهمیت بالاتری برخوردار می‌شود. اما یکی از مواردی که باعث بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود، عدم مدیریت صحیح بودجه عروسی است. قطعا کاهش خرج‌های اضافی در عروسی، باعث بی‌کیفیت شدن آن نمی‌شود. ابتدا باید این نکته را در نظر بگیرید که مهمانان عروسی از شما چه توقعی دارند؟ آیا می‌توانید توقعات آنها را برآورده کنید؟ بنابراین پیشنهاد می‌شود طبق رسم و رسوم جلو بروید. همچنین هزینه‌ای که می‌توانید جهت برگزاری مراسم عروسی پرداخت کنید را به طور دقیق محاسبه کنید تا بتوانید بر اساس میزان بودجه، برنامه‌ریزی را شروع کنید. در هر لحظه این نکته را به یاد داشته باشید که هر هزینه‌ای که بابت مراسم عروسی پرداخت می‌کنید، به خاطر هر چه با شکوه‌تر برگزار شدن مراسم عروسی خودتان است و نه دیگران! مهمانان عروسی همان طور که از اسمشان پیدا است، تنها مهمان یک شب عروسی شما هستند و بعد از آن شاید حتی بعضی‌هایشان را سالی یکبار نیز ملاقات نکنید.

بسیاری بر این باور هستند که باید عروسیشان به بهترین شکل ممکن برگزار شود و حتی در بعضی موارد، مشاهده می‌شود که زوج‌ها وام‌های زیادی را نیز می‌گیرند و باعث می‌شوند به خاطر یک شب عروسی، تا مدت زیادی مبلغی از حقوقشان را بابت قسط همان یک شب پرداخت کنند! قطعا هیچ عروس و دامادی را پیدا نخواهید کرد که یکی از مهمانان عروسیشان از آنها ایراد نگرفته باشد بنابراین بهتر است تمرکز و برنامه‌ریزی خود را بر روی حداقل‌ترین‌های عروسی بگذارید.

برای این که بتوانید به این تمرکز برسید، بهتر است لیست هزینه‌های عروسی را یادداشت کنید در این لیست باید مهمترین‌ها اولویت داشته باشند برای مثال تالار عروسی، لباس عروس، سرویس طلا عروس، کرایه ماشین عروس و مواردی این چنینی در اولویت قرار دارند و باید در ابتدای لیست نوشته شوند. ابتدا به دنبال فراهم کردن لیست هزینه‌های عروسی بروید و بعد از این که به یک جمع بندی در مورد مبلغ حدودی که باید پرداخت کنید رسیدید، سپس نوبت به آغاز لیست کردن اسامی مهمانان می‌رسد! شاید با خودتان بگوئید علت اینکار چیست؟ تعداد مهمانان عروسی در مبلغ نهایی هزینه‌های عروسی بسیار تاثیر دارد برای مثال نمی‌توانید کت و شلوار داماد را از لیست خریدهای عروسی حذف کنید و به جاش تعدادی مهمان اضافه کنید! خریدهای عروسی باید به طور کامل انجام شود و ضروری هستند اما تعداد مهمانان عروسی کاملا اختیاری است. اما این بدین معنا نیست که گرانترین‌ها را برای خرید عروسی در نظر بگیرید! شاید اگر نگاهی به تاریخچه حلقه ازدواج بیندازید، به این نتیجه خواهید رسید که این حلقه، تنها نمادی از عشق برای عروس و داماد است و پیوندی را بین آنها ایجاد می‌کند؛ بنابراین فرقی نمی‌کند که حلقه ازدواج، چه قیمتی داشته باشد و قطعا در عروسی نیز از شما سوال نخواهند کرد.

مدیریت هزینه لباس عروس

موارد دیگری در لیست هزینه‌های عروسی جای دارند که کاهش و صرفه جویی در آن نیز به عروس و داماد بستگی دارد؛ یکی از این خریدهای عروسی، لباس عروس و داماد است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید بهترین لباس عروس را با کمترین هزینه در شب عروسیتان داشته باشید، کرایه لباس عروس است. مزون‌های عروس زیادی وجود دارند که می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید همچنین لیستی از مزون‌های لباس عروس، از سراسر ایران در سایت بزم یار نیز وجود دارند.

مدیریت هزینه کت و شلوار داماد

نحوه انتخاب کت و شلوار داماد، کمی با لباس عروس متفاوت است بدین صورت که کت و شلوار، بر اساس وزن، قد و سر شانه‌های داماد انتخاب می‌شود برای این که بهتر متوجه این موضوع شوید، یک کت و شلوار با قیمت مناسب را بر تن یک داماد ورزشکار و همان کت و شلوار را مجدد بر تن یک داماد با هیکل نه چندان مناسب تصور کنید! بنابراین درصد زیاد زیبایی یک کت و شلوار، بستگی به استایل بدن داماد دارد.

مدیریت هزینه کارت دعوت عروسی

از دیگر خریدهای عروسی که می‌توان هزینه آن را کاهش داد، کارت دعوت عروسی است. به نظرتان کارت دعوت عروسیتان را چند نفر از مهمانان دعوت شده نگه می‌دارند؟ یکی از نکته‌هایی که باعث می‌شود وسوسه شوید و هزینه زیادی را بابت کارت دعوت عروسی پرداخت کنید، فروشنده‌ها هستند. بارها در مقالات ذکر شده که مدل کارت دعوت عروسی، کاملا سلیقه‌ای است و باید عروس و داماد در رابطه با انتخاب آن تصمیم بگیرند. قطعا اگر خودتان را جای یک فروشنده کارت دعوت عروسی بگذارید، سعی می‌کنید با کلمات بازی کنید و عروس و داماد را وسوسه کنید که گرانترین را انتخاب کنند زیرا شأن مراسم عروسی بسیار بالا است و نمی‌توانید هر کارتی را انتخاب کنید! کارت دعوت‌های عروسی چوبی و تزئینی و گرانقیمت فقط باعث می‌شود چند ثانیه مهمانان دعوت شده را شگفت زده کنند و بعد از آن فراموش خواهند کرد و ممکن است سر از انباری و در کنار وسایل اضافی در بیاورند! اگر در این مورد زیاد اصرار دارید، پیشنهاد می‌شود کارت دعوت عروسی خاص و گران قیمت را تنها برای نزدیکان خود تهیه کنید.
مدیریت هزینه تالار عروسی

شاید تالار عروسی را می‌توان یکی از پرهزینه ترین خرج‌های مراسم عروسی نامید قطعا همه هزینه تنها به انتخاب تالار عروسی ختم نخواهد شد هزینه‌هایی مانند آتش بازی، ورودی تالار، گل آرایی و موارد دیگر که ممکن است برخی تالارها آنها را جزء هزینه‌های جداگانه محاسبه کنند و به قیمت کل اضافه شود. بنابراین حتما از خدماتی که قرار است بابت دریافت هزینه برای شما انجام دهند اطلاعات کامل دریافت کنید. در تمامی مراحل انتخاب تالار عروسی این مورد را یادتان نرود که قرار است شما هزینه بپردازید بنابراین حق این را دارید که از تمامی خدماتی که قرار است از ورود مهمانان تا لحظه خروج آنها انجام شود، اطلاع پیدا کنید ممکن است موردی باشد که در لیست خدمات تالار وجود نداشته باشد اما انجام آن برای شما بسیار اهمیت دارد بنابراین بهتر است همان ابتدا اطمینان خاطر پیدا کنید زیرا اعتراض و شکایت بعد از اتمام مراسم عروسی فایده‌ای ندارد.

مدیریت مهمانان عروسی

اهمیت این که بتوانید مهمانان دعوت شده به مراسم عروسی را مدیریت کنید در کاهش هزینه عروسی بسیار زیاد است چه تعداد فامیل، دوست و آشنا دارید؟ آیا همه آنها شرایط حضور در مراسم عروسی را دارند؟ لیستی از مهمانان جایگزین تهیه کرده اید؟ و بسیاری از سوالات دیگر که باید با مشورت یکدیگر به آنها پاسخ دهید تا بتوانید مهمانان عروسی را مدیریت کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که هر چه مهمان بیشتری دعوت کنید، تعداد کسانی که ممکن است حضور پیدا نکنند زیاد است برای این که بهتر این موضوع را درک کنید می‌توانید هزینه‌ای که باید بابت هر مهمان (هر نفر) بپردازید را محاسبه کنید که شامل غذا، میوه، دسر، نوشیدنی و مواردی این چنینی می‌شود. پیشنهاد ما، اطلاع از حضور پیدا کردن مهمانان است به این صورت که بعد از چند روز که کارت دعوت عروسی را بین مهمانان پخش کردید، می‌توانید از حضور یافتن آنها در عروسی با تماس تلفنی یا حضوری و یا به هر شکل دیگر اطمینان پیدا کنید با این کار، به احتمال زیاد تعدادی مهمان از لیستتان حذف خواهد شد چون برخی‌ها در تاریخی که شما برای عروسی تعیین کرده اید به دلایل مختلف مانند مأموریت کاری، وقت نداشتن، دعوت بودن در مراسمی دیگر و یا مواردی این چنینی نمی‌توانند حضور پیدا کنند.

نکات دیگری در رابطه با کاهش هزینه‌های مراسم عروسی وجود دارد که با توجه به آنها می‌توانید مبلغ قابل توجهی را پس انداز کنید برای مثال شما مجبور خواهید بود برای هر میز، ظرف میوه، نوشیدنی، تزئینات گل و مواردی دیگر در نظر بگیرید پس بهتر میزهای بزرگتر با تعداد نفرات بالاتر انتخاب کنید. در انتخاب غذای اصلی سنگ تمام بگذارید و با توجه به همین مورد، پیش غذا و دسر را کمتر کنید همین طور در نظر داشته باشید که مهمانان بسیار کمی هستند که بتوانند یک غذای اصلی کامل به همراه پیش غذا و دسر و همچنین بعد از آن یک بشقاب کیک بخورند! قطعا بسیاری از مهمانان عروسی از هر کدام به مقداری کمی میل می‌کنند؛ بنابراین، در حجم غذا صرفه‌جویی کنید.

مدیریت عکاسی، فیلمبرداری و دی جی عروسی

هر سه مورد بالا هزینه بسیاری برای شما خواهند داشت اما با رعایت یکسری نکات می‌توانید هزینه این موارد را نیز کاهش دهید اولین مورد در رابطه با فیلمبردار عروسی است معمولا فیلمبردار از ساعتی که حضور پیدا می‌کند و کار خودش را آغاز می‌کند، دستمزدش نیز حساب می‌شود اگر بتوانید مدیریت زمانی خوبی داشته باشید می‌توانید تعداد ساعت‌های او را کاهش دهید. دی جی مراسم عروسی می‌تواند بسیار با شکوه باشد! اما این نکته را یادتان نرود که مهمانان به یک مراسم عروسی دعوت شده‌اند و قرار نیست برای آنها کنسرت زنده اجرا کنید! اگر یک دی جی باتجربه و حرفه‌ای پیدا کنید قطعا می‌تواند آخر شب عروسی شما را خاطره انگیز کنید و هزینه او نسبت به یک تیم موسیقی شب عروسی بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

منبع: نوعروس