خانواده شیعی » ازدواج » همسرداری »

لنگري براي کشتي عشق

 10قاعده براي بيشتر دوست داشتن همديگر در زندگي مشترک

زندگي زوجين مانند يک بازي است که مهره هاي آن دائم در حال جابه جايي هستند. در بهترين حالت آن دو نفر مانند چراغ مه شکن هستند و راه يکديگر را روشن مي کنند. همچنين نقاط ضعف هم را آشکار مي کنند که اين خود موجب رشد دو طرف و پايداري علاقه مي شود. اما اين تعادل را چگونه مي توان حفظ کرد؟ خيلي ساده و با رعايت قواعد بازي مي توان اين کار را انجام داد.

مهم ترين قواعد دوست داشتن به قرار زير است:

1-خود را دوست بداريد

کسي که اعتماد کافي به خود ندارد، نمي تواند از احساسات طرف مقابل به درستي قدرشناسي کند. بدين ترتيب موفق مي شويد: دست از کار کردن مانند سيندرلا برداريد. اين در صورتي است که خود را به درستي ارزيابي نکرده باشيد. برنامه خود را تغيير دهيد. شعارتان اين باشد: «بهترين چيزها براي خودم!» براي خود چيز تازه اي بخريد، به سينما برويد، کسي که با خودخواهي به برآورده کردن خواسته ها و اهداف خود بينديشد، نتيجه عکس آن را مي گيرد. علاقه به خود در اثر ارتباط عاطفي و روحي با «همسر» به دست مي آيد، نه درحل کردن مشکلات به تنهايي.

2-مسئوليت خود را برعهده بگيريد

هر کس طراح خوشبختي خود است. بدين ترتيب موفق مي شويد: اگر فکر مي کنيد خوشبختي در دوستي خودبه خود به وجود مي آيد در اشتباه هستيد. علاقه هم مانند يک غذاي لذيذ بايد درست شود… فعال شويد! دوستي ايده آل محصولي از عقايد، اهداف و همکاري است. بايد سوالات زير را براي خود مطرح و آن را حل کنيد: «آيا اصلاً به زندگي زناشويي علاقه اي داريد؟ همسر شما بايد داراي چه ويژگي هايي باشد؟ در کجا مي توانيد او را بيابيد؟ و…» هنگامي که او را يافتند بايد بين واقعيت و تصورات خود تعادلي برقرار کنيد.

3-به خود وقت بدهيد

زن وشوهر بايد با صرف وقت و صبر زياد، نخ هاي زندگي خود را به هم گره بزنند. بدين ترتيب موفق مي شويد: زندگي زناشويي خود را در خانه اي ببينيد که بايد آن را بسازيد وعشق يکي از مصالح اصلي آن است. براي اينکه ساختمان محکم ساخته شود، بايد پايه هاي محکمي براي آن بريزيد. شما بايد براي کشيدن نقشه و پياده کردن آن در ساختن اين خانه آرامش و زمان زيادي صرف کنيد. اين موضوع در مورد ارتباط دو نفرهم صدق مي کند. اگر شما براي رسيدن به علاقه اي عميق، عجله به خرج دهيد، در خاتمه چيزي به دست خواهيد آورد که فقط شبيه يک ارتباط است. اما معلوم نيست که اين ارتباط در مواقع بحراني هم دوام پيدا کند، بنابراين در بيان نظرات خود و پذيرفتن نيازهاي طرف مقابل رک و صريح باشيد.

4-برترس هاي خود غلبه کنيد

آيا گمان مي کنيد که رشد، تکامل و سرزندگي در دراز مدت جايي در زندگي زناشويي شما نخواهد داشت؟ دوستي واقعي، رد و بدل کردن دائمي افکار است. بدين ترتيب موفق مي شويد: ليستي از مسائل مهم تهيه کنيد. ترس هاي خود را بشناسيد. شما در کجا جلوي خود و همسرتان را مي گيريد و مانع پيشرفت رابطه مي شويد؟ چه چيزي موجب رنجيدگي شما مي شود؟ در چه مواردي مي توانيد با گذشت باشيد؟ با همسرخود صحبت کنيد که چگونه مي توان با موانعي که در ارتباط شما وجود دارد، مبارزه کرد.

5-از کلمات صحيح استفاده کنيد

لحن صحبت در يک ارتباط زناشويي نقش مهمي دارد. پس از سپري شدن دوران اوليه زندگي، بايد با همسرخود گفت و گوهاي زيادي داشته باشيد تا بتوانيد يکديگر را بهتر درک کنيد. هنگام صحبت با همسر خود توجه داشته باشيد که زمان و مکان صحيحي را انتخاب کرده ايد. نبايد با طعنه يا خشونت صحبت کنيد. احساسات خود را هنگام گفت و گوهاي منطقي زياد به بازي نگيريد. از گله کردن بپرهيزيد. به يک توافق برسيد تشويق و تحسين درزندگي هاي موفق نقش بسيار مهمي بر عهده دارند. در مقابل هر يک انتقاد، بايد پنج نکته مثبت را هم در نظر بگيريد.

6-رفتارهاي قاطع و درعين حال منصفانه داشته باشيد

آيا شما در بن بستي قرار داريد و نمي دانيد چگونه بايد از آن خارج شويد؟ همواره در زندگي زناشويي وضعيت هايي وجود دارند که با توافق دوطرفه، هيچ کس احساس مغبون شدن نمي کند. بدين ترتيب موفق مي شويد: اولين قدم «قبول داشتن همسر» است. بعد بايد نتيجه مورد نظر خود را تعيين کنيد. همواره در تمام مسائل توافقي وجود دارد که هر دو طرف را راضي کند.

7-در تغييرات با يکديگر همکاري کنيد

هيچ چيز ثابت نيست. در زندگي زناشويي تغييرات غير قابل اجتناب هستند. تغيير شغل، تولد فرزند و… مسائلي هستند که زن و شوهر بايد با هم بر آن غلبه کنند. بدين ترتيب موفق مي شويد: انعطاف پذيري علاوه بر اينکه يکي از پايه هاي مهم زندگي است، يکي از مهم ترين خصوصيات افرادي است که برخورد بهتري در حل مشکلات دارند. پذيرفتن تغييرات با انعطاف پذيري، يعني وداع با چيزهايي که در گذشته وجود داشته است. تغييرات همواره موجب تغيير روند بازي مي شوند، حال بايد رفتاري جديد در پيش گرفت.

تغييرات سه مرحله دارند:

1-هنوز همه چيز آشناست و هرکس مي داند چه بايد بکند.

2-چيزهاي آشنا شروع به از بين رفتن مي کنند و حال بايد فعال بود.

3-هر يک از افراد خانواده خود را با چهارچوب مورد نظر تطبيق مي دهد.

8-جمع بندي رابطه

همان طورکه اتومبيل خود را نزد تعميرکار مي بريد، بايد از رابطه خود هم مراقبت به عمل آوريد. کنترل دائمي ارتباط موجب حل راحت تر مشکلات و اختلافات احتمالي مي شود. بدين ترتيب موفق مي شويد: هر روز کاملاً آگاهانه براي همسر خود وقت بگذاريد. از او بپرسيد که روز خود را چگونه گذرانده و به چه فکر مي کند. ارتباط مانند يک باغچه است. بايد ازآن مراقبت کرد، در غير اين صورت پژمرده مي شود.

9-ارتباط خود را تازه و شاداب نگه داريد

راز داشتن ارتباط خوب و دراز مدت اين است که دائم به آن رسيدگي کنيد. بدين ترتيب موفق مي شويد: گاهي اوقات او را به طرز مطبوعي غافلگير کنيد. به پيک نيک برويد، تا جايي که امکان دارد با هم بخنديد نه به هم! اتفاقاتي را به خاطر بياوريد که هر دودر آنها نقش داشته ايد. در برخي موارد موضوعات کوچک را همواره رعايت کنيد. بعضي از اين مسائل هميشه ثابت، مانند لنگري هستند که کشتي احساسات را در درياي توفاني نگه مي دارند و شما را به آرامش مي رسانند.

10-آرامش خود را حفظ کنيد

بايد آگاهانه قواعدي را رعايت کنيد، زيرا زماني مي رسد که شما به زندگي روزمره خود باز مي گرديد. بدين ترتيب موفق مي شويد: اين هنر بزرگي است که هويت همسر خود را بپذيريد و به آن احترام بگذاريد و درعين حال خود را هم فراموش نکنيد. به ايده آل هاي خود وفادار بمانيد و ارتباط صميمي و عميق خود را قطع نکنيد.

منبع:نشريه ايرانيان، شماره 30