كودكاني كه صبحانه نمی خورند

اگر با وجود نشان دادن یك الگوی خوب، هنوز كودك شما از خوردن صبحانه امتناع می‌كند، می‌توانید از راه‌حل‌های زیر استفاده كنید:

صبحانه را برای كودك جذاب كنید:
سعی كنید زمان كافی را برای یك صبحانه مفرح در نظر بگیرید. صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد كه مواد غذایی را به زور فرو دهید. به عنوان مثال كودكان خردسال از این كه لیوان و فنجان مخصوص خودشان را داشته باشند، لذت می‌برند. آنها از این كه با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست كردن یك شكل خنده‌دار در آراستن سفره شركت كنند، سرگرم می‌شوند.

به كودكمان اجازه دهیم تا در برنامه‌ریزی صبحانه كمكمان كند:
اگر به كودك خود اجازه دهید كه در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه كمك كند و یا این كه هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی كند، با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.

صبحانه مختصر:
اگر كودك شما ناهار را به صبحانه ترجیح می‌دهد، به او یك صبحانه مختصر و یك ناهار مفصل بدهید. این برنامه در حالتی كه صبحانه انرژی كافی را برای تمام مدت صبح فراهم كرده است و تا هنگام صرف ناهار، كودك از نظر انرژی كمبود ندارد، مشكلی ایجاد نمی‌كند.

رسم و رسوم كهنه را كنار بگذاریم:
اگر كودك شما غذاهای معمول را نمی‌خورد، غذای دیگری را امتحان كنید. شیر برای كودك تهیه كنید و به او اجازه دهید كه فقط غذای مایع بخورد. مقداری كره روی قطعات سیب بمالید و یا این كه یك برش پیتزا یا سیب‌زمینی سرخ شده با پنیر را با یك لیوان شیر به او بدهید. وقتی كودك از نظر تغذیه‌ای تأمین شود، شكل غذای داده شده چه اهمیتی دارد؟

تنوع در نوع غذاهای كودك:
غذاهای جدیدی را هر چند وقت یك بار به برنامه صبحانه اضافه كیند تا از یك‌نواختی جلوگیری شود. اگر كودك ناگهان از خوردن غذایی كه قبلا دوست داشت، امتناع می‌كند، به زور آن را به او ندهید. برای مدتی آن را كنار بگذارید و سپس به تدریج و با ظرافت دوباره آن را به برنامه غذایی او اضافه كنید. برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.

هنگام صرف صبحانه با كودكمان بیشتر دوست باشیم:
كودكان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند. حتی كودكان بزرگتر نیز دوست دارند، همراهی داشته باشند. اگر نمی‌توانید هنگامی كه كودك صبحانه می‌خورد با او سر سفره بنشینید، در اتاق بمانید و به او یك همراه صبحانه خوردن بدهید تا سر سفره با او بنشیند. معمولا یك عروسك یا حیوان پارچه‌ای برای این كار مناسب است؛ ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا كتاب مصور نیز ممكن است همین تأثیر را داشته باشد.

تشویق كنید، جایزه بدهید:
یك خوراكی (حتی یك ذرت بو داده) را با كمك كودك خود انتخاب كنید و سپس آن را به اندازه‌ای مناسب در داخل كیسه‌های پلاستیكی تمیز بریزید. كودك هنگامی جایزه را می‌برد كه تمام غذا با مقدار معینی از آن را كه قبلا روی آن توافق شده است، بخورد.

همراه كودك، ساختمان‌سازی كنید:
در ازای هر لقمه‌ای از صبحانه كه كودك شما می‌خورد، به او یك تكه ساختمان اسباب‌بازی بدهید. هنگامی كه كودك صبحانه‌اش را خورد، می‌تواند از این تكه‌ها برای ساختن یك قلعه استفاده كند یا این كه اگر كودك دوست دارد، اجازه دهید كه موقع صرف صبحانه تكه تكه، قلعه را بسازد.

هم غذا، هم نقاشی:
به كودك اجازه دهید هر بار كه یك لقمه غذا می‌خورد، با ماژیك روی یك تكه كاغذ بكشد. او را تشویق كنید در حالی كه غذایش را می‌خورد، یك منظره را تمام كند. روی یك تكه كاغذ، منظره خورشید بكشد و با هر لقمه، یك شعاع نورانی به خورشید اضافه كنید. اگر این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید، می‌توانید هر روز شعاع‌های بیشتری را به خورشید اضافه كنید و هنگامی كه خورشید بسیار تابان شد، كودك شما یك جایزه مانند رفتن به پارك را خواهد برد.

زمان بگیرید:
برای این كه به كودكانی كه كند غذا می‌خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی كه كودك باید صبحانه‌اش را تمام كند، تنظیم كنید و او را برانگیزید كه پیش از به صدا درآمدن زنگ، صبحانه‌اش را تمام كند؛ سپس به تدریج زمان را كوتاهتر كنید و برای این منظور هر روز یك تا دو دقیقه زمان را كوتاهتر كنید تا این كه به یك زمان پذیرفتنی برای تمام كردن صبحانه دست پیدا كنید.
منبع : ایران مانیا