ویژه نامه » ماه مبارک رمضان » روزه داری در ایران و جهان »

فرانسه

فرانسه

جمهوري فرانسه بزرگ‏ترين کشور واقع در اروپاي غربي است. اين کشور به پايتختي “پاريس” با کشورهاي بلژيک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئيس، ايتاليا، موناکو، آندورا و اسپانيا مرز زميني مشترک دارد. بريتانيا نيز از طريق تونل کانل مانش با فرانسه مرتبط است.
مساحت اين کشور550000 کيلومتر مربع بوده و حدود 64 ميليون نفر جمعيت دارد. بر اساس آخرين تقسيمات کشوري، فرانسه به 22 ناحيه تقسيم شده است و از 96 شهرستان (يا دپارتمان) تشکيل گرديده و زير نظر دولت مرکزي اداره شده و تحت نظارت شوراي انتخابي محلي فعاليت مي‏نمايند. به اين تعداد نواحي ماوراي درياها (DOM) شامل “گوادلوپ”، “مارتينيک”، “گويان فرانسه” و “رئونيون”، “پلي‏نزي‏فرانسوي”، “کالدونياي نو”، “واليس” و … نيز بخشي از قطب جنوب که فرانسه مدعي آن است، افزوده مي‏شوند.
بيش از 6 ميليون نفر از مردم فرانسه مسلمان هستند و 94 درصد از روزه داران فرانسوي را جوانان زير 30 سال اين کشور تشکيل مي‏دهند.

استقبال
بيش از شش ميليون مسلمان فرانسوي همچون ديگر مسلمانان جهان در آستانه فرا رسيدن ماه مبارک رمضان با پختن شيريني‏هاي خاص و چراغاني کردن مساجد به استقبال اين ماه مبارک مي‏روند. مسلمانان و خصوصا قشر جوان مسلمان فرانسه بي‏صبرانه در انتظار فرا رسيدن ماه مبارک رمضان هستند چرا که بر اساس آمار منتشر شده 94درصد از روزه‏داران فرانسوي را جوانان زير 30 سال اين کشور تشکيل مي‏دهند.

استهلال
اطلاع از زمان شروع ماه مبارک رمضان در فرانسه معمولاً از سه طريق صورت مي گيرد:

1. بر اساس محاسبات انجام شده از سوي دولت ترکيه.

2. از طريق اطلاعات و محاسبات که در عربستان و مصر انجام مي شود.

3. بر اساس بيانيه شوراي فرانسوي آيين اسلام در پاريس (مقامات مسلمان اين شورا با ديدن هلال ماه مبارک رمضان، آغاز اين ماه الهي را از طريق رسانه‏ها و نصب در مساجد به اطلاع مسلمان مي‏رساند)

روزه در سرزمين لائيک

بر اساس آماري كه بتازگي منتشر شده است در كشوري كه “لائيسيته” ركن مهم جمهوري آن است، 88 مسلمانان روزه مي‌گيرند كه از اين تعداد 94 درصد از آنها جوانان زير 30 سال هستند.

تغذيه

با شروع ماه مبارك، بازارهاي مناطق مسلمان‌نشين فرانسه حال و هواي رمضاني به خود مي‌گيرند. فروش خرما و شيريني‌هاي مخصوص در همه جا به چشم مي‏خورد و نواي قرآن و سرودهاي اسلامي و گاه موسيقي عربي در بازارها نيز بر اين شور و شوق مي افزايد.

مسلمانان فرانسه ‌در اين ماه‌‌ به‌ خوردن‌ “كباب”‌،‌ “ميكس”‌ و نوعي‌حلواي‌ عربي‌ از خرما و نخودچي‌، علاقه زيادي نشان‌ مي‌دهند. “چاي نعناع”، “شوربا” و “كاسكي” (غذاي رايج مغرب عربي كه از بلغور گندم و گوشت تهيه مي‌شود) نيز از جمله نوشيدني‌ها و غذاهايي است كه در هر رستوران عربي فرانسه يافت مي‌شود. كافه “چهار برادر” پاريس نيز يكي از مراكزي است كه هنگام افطار شلوغ مي‌شود. كباب كه بيشتر به نام تركي آن مشهور است، شبيه همين کباب برگ و چنجه ايراني، در اين رستوران و ساير اغذيه‌فروشي‌ها عرضه مي‌شود.

در خيابان كوچك ولي پر جاذبه موفتار در مركز پاريس، اغذيه فروشي‌هاي فراواني را مي‌توان يافت كه با تابلوي “حلال” و آواي قرآن يا سرودهاي اسلامي و گاه موسيقي عربي به استقبال افطار مي‌روند.

مساجد

بيش از هزار و 685 مسجد و نمازخانه در سراسر فرانسه شمارش شده كه بيش از دو سوم اين مراكز معمولا روزانه پذيراي حدود 150 مسلمان است.از اين ميان حدود 20 مسجد تا هزار نفر را در خود جاي مي‌دهند و 54 باب مسجد نيز ظرفيت گنجايش بين 500 تا هزار نفر را دارند.

افطار در مسجد

در مسجد پاريس و ساير مساجد فرانسه رمضان ماه همگرايي و همبستگي است. در اين ماه غالب مسلمانان محله به نماز جماعت مي‌روند و بطور معمول با آب، چاي، شيريني، خرما و گاه آش، شوربا و غذاي گرم از افراد بي‌خانمان و فقرا پذيرايي مي‌شود. برخي از روزه‌دران پس‌از صرف افطار و نماز به جمع قليان كشان مي‌پيوندند كه اخيراً استعمال آن در فرانسه بسيار مرسوم شده است.

البته افطار تنها منحصر به مسلمان روزه‌دار نيست و همه مي‌توانند از آن بخورند. چنانكه در كنار متروي “كريمه” در پاريس، تابلوي “شوربا براي همه” نشان ‌مي‌دهد.

قرآن کريم

از جمله برنامه هاي خاص ماه مبارک رمضان در فرانسه مي توان به ختم قرآن و نماز مستحبي در مساجد اشاره کرد.

نشست‎هاي مذهبي

برگزاري همايش‌هاي مذهبي، تفسير قرآن، شرح احاديث، اخلاق و تاريخ اسلام از جمله نشست‌هايي است كه در اين ماه از سوي انجمن‌ها و مراكز اسلامي برگزار مي‏شود.

رسانه

راديوهاي مسلمانان فرانسه همچون “راديو شرق” و “راديو بور” دراين ماه برنامه‌هاي ويژه براي شنوندگان پخش مي‌كنند و با پخش تلاوت قرآن، موعظه و اخبار ويژه اين ماه، وظيفه آگاهي رساني به جامعه مسلمان فرانسه را انجام مي‏دهند.

حسينيه شيعيان

“حسينسه بينو” يک محل مسکوني که متعلق به سفارت جمهوري اسلامي ايران در پاريس است يک دهه پيش جهت استقرار کنسول‏گري خريداري شده بود، ولي به دليل مخالفت “سارکوزي” که در ان زمان شهردار منطقه “بينو” بود، اين کار اجرايي نشد. از آن زمان، اين محل به برگزاري مراسم مذهبي ايرانيان و پيروان مذهب اهل‏بيت(ع)، بويژه در ايام محرم، ماه مبارک رمضان، و ايام فاطيمه، اختصاص دادند، تا جايي که به دليل استفاده طولاني از اين محل، هم‏اکنون در بين شيعيان پاريس به “حسينيه بينو” يا “مرکز بينو” معروف شده است.

امور خير

مسلمانان‌ فرانسه‌ علاوه‌ بر برپايي‌ نماز و روزه‌ و جلسات‌ ختم‌ قرآن‌، با ايجاد صندوق‌ كمک ‌هاي ‌خيريه‌ به ‌قشر مسلمانان ‌فرانسه‌ كمک‌ کرده و هدايايي نيز براي‌ كمک ‌به‌ خانواده‌ هاي‌ مسلمان‌ و گاه‌ حتي‌ خانواده‌هاي‌ نيازمند غيرمسلمان‌ تهيه مي کنند. اين درحالي است که غير مسلمانان همواره اين خصلت زيبا و منحصر به فرد اسلام و مسلمانان را مي ستايند. هزينه انفاق و افطار در اين ماه الهي به‌ صورت مشاركت جمعي تامين شده و سازمان‌هاي اسلامي که در واقع حاميان و برنامه‌ريزان مساجد هستند، در تامين اين هزينه‌ها کمک مي کنند.

برنامه‏ هاي هنري و نمايشگاهي

مسلمانان فرانسه هم مانند ديگر مسلمانان ساکن غرب، از اين ماه به عنوان فرصتي طلايي براي آشنا کردن غير مسلمانان با دين اسلام استفاده مي‏کنند. مسجد پاريس هر سال به برگزاري نمايشگاه كتاب همت مي‌كند كه غالب ناشرين مسلمان و عرب در آن شركت مي‌كنند. بازار كتاب با تخفيف، مهر و جانماز، تسبيح، عطر، نوار و لوح‌هاي فشرده صوتي تصويري مذهبي وساير مايحتاج ويژه رمضان نيز در طول اين ماه پرطرفدار است. در اين راستا “مؤسسه جهان عرب” كه يكي از مجهز و مجلل‌ترين مراكز اسلامي فرانسه و زير نظر دولت اين كشور است، نيز در ماه رمضان بطور معمول اقدام به برپايي نمايشگاه مي‌كند.