لازم است به نکاتی درباره ی آمادگی‌های مربوط به ازدواج نیز توجه شود:

الف) سن ازدواج
ازدواج در سنین پایین یا بسیار بالا، می‌تواند آسیب‌زا و خطرآفرین باشد.

ب) سطح بلوغ و پختگی زوجین
به عبارت ساده‌تر باید میزان بلوغ فکری و هیجانی زوجین مدنظر قرار گیرد. در بسیاری از موارد شاهد ازدواج کودکی با فردی پخته یا کودکان با یک دیگریم!
چه بسیار زوج‌هایی که بالای ۲۵ سال هستند ولی هنوز به رشد فکری و هیجانی لازم نرسیده اند.

پ) زمان ازدواج
ممکن است افراد، در حال سپری کردن مأموریت و تحصیل باشند و زمان مناسبی را برای ازدواج انتخاب نکرده باشند. در مواردی دیده شده که اگر ازدواج زوجی دو سال زودتر یا دو الی سه سال دیرتر اتفاق می‌افتاد، شاهد اختلافات زناشویی کمتری میان زوجین بودیم. خانم یا آقایی که اضطراب گذراندن واحدها و فعالیت‌های آموزشی مربوط به تحصیلات دانشگاهی خود را دارند، شاید در انجام وظایف مربوط به زناشویی خود بازمانند.

ت) آمادگی برای رابطه ی جنسی کامل و انحصاری
مواردی مشاهده می‌شود که پسر یا دختری ازدواج می‌کنند در حالی که هنوز آمادگی لازم برای فعالیت‌ها و روابط جنسی کامل را ندارند. هنوز ذهن آنان آماده ی پذیرش چنین رابطه‌ای نیست، لذا زن و شوهر کاملاً قادر نیستند خود را در اختیار طرف مقابل بگذارند. عدم آمادگی‌هایی از این نوع می‌تواند در اوایل ازدواج مشکلاتی جدی را ایجاد کند که می‌توان از طریق آموزش‌های لازم در مشاوره‌های قبل از ازدواج این نقص را تا حدی زیاد برطرف کرد.

ث) میزان آزادی و رهایی هیجانی از والدین
عدم وابستگی‌های هیجانی و عاطفی نسبت به خانواده ی اصلی از موارد بسیار مهم در روابط زناشویی است.

ج) سطح تحصیلات زوجین و میزان آرزوهای شغلی و درجه ی رضایت آن‌ها از شغل
تحقیقات نشان می‌دهد که رضایت شغلی از عوامل بسیار مهم پیش‌بینی کننده ی رضامندی زناشویی است. مردان و زنانی که از شغل خود راضی هستند، به گونه‌ای این رضایت را در روابط زناشویی خود منعکس می‌کنند. هم چنین میزان تحصیلات زوجین، هماهنگی و توازن در این معیار بسیار مهم است. در اکثر موارد دیده شده است که زن و شوهری که از لحاظ سطح تحصیلات تفاوت بسیار زیادی دارند، همواره از رابطه ی زناشویی خود رنج می‌برند. در این گونه موارد گویا چنین به ذهن متبادر می‌شود که این زن و شوهر در دو عالم متفاوت از یکدیگر زندگی می‌کنند به طوری که در جه ی تفاهم به حداقل ممکن برسد.
به عبارت ساده‌تر، موارد پیشگیرانه در ارتباط زناشویی وجود دارد که هم دختر و هم پسر باید به آن توجه جدی مبذول دارند و این سخن بسیار مهم را فراموش نکنیم که پیشگیری مقدم بر درمان است. تنها قدری توجه و دقت در مشاوره‌های قبل از ازدواج می‌تواند افراد را از افتادن به دام آفت‌ها و آسیب‌های مذکور مصون نگاه دارد. ما همواره در مشاوره‌های قبل از ازدواج این نکته را به دختر و پسر یادآور می‌شویم که ازدواج پا نهادن در جاده‌ای است که دست اندازهای متعددی دارد. هرچه زوجین پیشاپیش از این چاله‌ها آگاه باشند، بهتر می‌توانند مرکب ازدواج خود را با کم ترین آسیب و بیش ترین شادکامی و لذت برانند. اما به یاد داشته باشیم در رابطه با این خودرو آسیب‌ها همیشه به چاله‌های جاده ی زندگی مربوط نمی‌شود؛ بسیاری موانع و مشکلات پس از شروع روابط زناشویی و ناشی از سرنشینان خودرو یعنی زن و شوهر و فرزندان است، که ما در این جا آن را تحت عنوان آسیب‌ها در روابط با همسر بیان می‌کنیم، سپس راه کارهای لازم جهت مقابله آن ها، روش کاهش و اصلاح آن‌ها را در چارچوب مدیریت روابط زناشویی ارائه می‌دهیم.

منبع مقاله: یونسی، سید جلال؛ (۱۳۸۸)، مدیریت روابط زناشویی (آسیب‌ها و راه حل‌ها در روابط زناشویی)، تهران: نشر قطره، چاپ دوم