طلاق چیست؟

کسی را می‌شناسید که پدر و مادرش از هم طلاق گرفته باشند؟ پدر و مادر خودتان از هم جدا شده‌اند یا طلاق گرفته‌اند؟ شاید جوابتان به یکی از این سوال‌ها مثبت باشد. باید بدانید که شما تنها نیستید و کسان دیگری هم مثل شما وجود دارند.

طلاق وقتی اتفاق می‌افتد که زن و شوهر تصمیم می‌گیرند دیگر با هم زندگی نکنند. بعد برگه‌ای را امضا می‌کنند که دیگر با هم زن‌وشوهر نباشند و می‌توانند اگر بخواهند با کس دیگری ازدواج کنند.

طلاق برای همه سخت است

شاید ساده به نظر برسد اما برای زن یا شوهر آسان نیست که تصمیم بگیرد به ازدواجش پایان دهد. زن‌ و شوهرها قبل از این که تصمیم بگیرند از هم جدا شوند، وقت زیادی را برای حل کردن مشکلاتشان با همدیگر می‌گذارند. اما گاهی‌ اوقات نمی‌توانند این مشکلات را حل کنند و تصمیم می‌گیرند که طلاق بهترین راه‌ حل است. تغییر یک قسمت طبیعی از زندگی است اما وقتی برای خانواده شما اتفاق می‌افتد، کنار آمدن با آن بعضی‌‌ وقتها مشکل می‌شود.

گاهی ‌اوقات هم پدر و هم مادر هر دو می‌خواهند که طلاق بگیرند و گاهی یکی از آنها می‌خواهد طلاق بگیرد ولی یکی نمی‌خواهد. معمولاً هر دوی آنها از این که ازدواجشان موفق نبوده ناراحت هستند، حتی اگر یکی از آنها بیشتر از آن یکی بخواهد طلاق بگیرد.

بعضی ‌وقت‌ها وقتی یکی از والدین می‌خواهد خانه را ترک کند، احساسات بچه‌ها خدشه‌دار می‌شود. خیلی مهم است که در همچنین شرایطی یادتان باشد که طلاق ممکن است بین زن ‌و شوهر اتفاق بیفتد و با این که جدا شدن آنها از هم بر کل خانواده تاثیر می‌گذارد اما به این معنی نیست که آن کسی که خانه را ترک می‌کند شما بچه‌ها را دوست ندارد.

خیلی از بچه‌ها دوست ندارند والدینشان از هم جدا شوند. بعضی از بچه‌ها هم حس مشخصی نسبت به این اتفاق ندارند، مخصوصاً اگر بدانند که پدر و مادرشان با هم خوشبخت نیستند. بعضی از بچه‌ها هم با طلاق پدر و مادرشان احساس راحتی و آسودگی می‌کنند، مخصوصاً اگر پدر و مادرشان مدام با هم در حال دعوا باشند.

خیلی مهم است که یادتان باشد طلاق یک واقعیت مهم را عوض نمی‌کند: پدر یا مادری که جدا از شما زندگی می‌کند هنوز پدر یا مادر شماست. این برای همیشه است و هیچ‌ وقت عوض نمی‌شود.

بچه‌ها مقصر طلاق نیستند!

زن‌ و شوهرها به دلایل مختلفی از هم طلاق می‌گیرند. معمولاً والدین وقتی خیلی با هم مشکل دارند و نمی‌توانند مشکلاتشان را با هم حل کنند از هم طلاق می‌گیرند. گاهی‌ وقت‌ها پدر و مادرها خیلی از دست هم عصبانی می‌شوند و با هم دعوا می‌کنند و ممکن است حرف‌های بدی هم به همدیگر بزنند. گاهی‌ وقت‌ها ممکن است اصلاً با هم حرف نزنند، دلیلش هم این است که از دست هم عصبانی هستند و گاهی هم با کس دیگری آشنا می‌شوند که دوستش دارند و دلشان می‌خواهد با او ازدواج کنند.

بزرگترها دلایل خودشان را برای طلاق گرفتن از هم دارند. این دلایل هر چه که باشد، یک چیز مشخص است: بچه‌ها مقصر طلاق والدینشان نیستند.

با این حال بعضی از بچه‌ها ممکن است فکر کنند که آنها دلیل جدا شدن پدر و مادرشان هستند. آنها فکر می‌کنند که اگر بهتر رفتار می‌کردند، نمره‌های بهتری می‌گرفتند، یا در کارهای خانه بیشتر کمک می‌کردند، طلاق اتفاق نمی‌افتاد. اما این درست نیست. طلاق مسئله‌ای است بین پدر و مادرتان و ارتباطی با شما ندارد!

حتی اگر شنیدید که یکبار پدر و مادرتان سر شما با هم دعوا می‌کردند یا دوستتان فکر می‌کند که پدر و مادرش به خاطر او از هم طلاق گرفته‌اند، باید بدانید که این چیزها دلیل جدا شدن پدر و مادرها نیست.

شاید فکر کنید باید برای طلاق پدر و مادرتان خودتان را مقصر بدانید اما باید بدانید که شما تقصیری ندارید.

بچه‌ها نمی‌توانند طلاق را درست کنند!

همان طور که طلاق گرفتن والدین تقصیر بچه‌ها نیست، برگرداندن پدر و مادر کنار همدیگر هم به بچه‌ها ارتباطی ندارد. و با این که آرزوی خیلی از بچه‌ها که پدر و مادرشان از هم طلاق گرفته‌اند این است، اما این اتفاق نمی‌افتد. این که در خانه مثل یک فرشته رفتار کنید و در مدرسه هم شاگرد اول شوید، پدر و مادرتان را خیلی خوشحال می‌کند اما به این معنی نیست که به خاطر این کارهای شما پیش همدیگر برمی‌گردند.

پس فقط خودتان باشید و سعی کنید حرف‌ها و احساساتتان را با پدر یا مادرتان، یکی دیگر از اعضای خانواده، دوست یا معلمتان در میان بگذارید.

منبع: kidspersia.com