صحيفة المهدى

معرفى اجمالى

«صحيفة المهدى» متن عربى و ترجمه فارسى مجموعه ادعيه و زيارات مهدويه است كه به كوشش عيسى اهرى، در سال 1406ق گردآورى شده است.

ساختار و گزارش محتوا

كتاب با متن اجازه روائى آيت‌الله مرعشى به مؤلف و مقدمه وى در بيان چند نكته پيرامون دعا، آغاز شده و مطالب دربردارنده چهل و دو دعا و زيارت وارده از ناحيه مقدسه است.

نويسنده با استناد به منابع روايى و كتب ادعيه، به ذكر دعاهاى امام زمان(عج) از جمله دعاى فرج، معرفت، رجبيه، توحيد، افتتاح، استخاره، ندبه، قنوت، علوى مصرى، حكمت، القائم، نيايش آن حضرت در روز هجدهم هر ماه، دعا براى رهايى از بيمارى‌ها، گشايش گره غصه‌ها و اندوه‌ها، نيايش پس از زيارت ناحيه مقدسه، دعاى آن حضرت و راهنمايى ورود به سرداب، دعاء العبرات، نيايش آن حضرت در هنگام تولدش، دعاى ايشان در تعقيب نمازها و… پرداخته و ذيل هر دعا، منابع آن را نيز برشمرده است.

وضعيت كتاب

فهرست موضوعات، آيات، احاديث، اسماء، القاب و صفات خداوند، مقام ولايت، اسماء و القاب امام مهدى(عج)، مقام امام مهدى(عج)، اهداف و برنامه‌هاى امام مهدى(عج)، درخواست‌هاى ويژه مهدويت، مضامين و محتوا، اعلام، اماكن، منابع و مصادر مورد استفاده مؤلف، در انتهاى كتاب آمده است.

پاورقى‌ها به ذكر منابع پرداخته است.

كتاب در سال 1411ق در بيروت نيز چاپ شده است.

منابع

1- مقدمه و متن كتاب.

2- پارسا با مشاركت بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) و انتشارات مسجد جمكران، (1388)، «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى(عليه‌السلام) و مهدويت»، قم، مؤسسه اطلاع‌رسانى اسلامى مرجع، ج1 ص104.