فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » مستشرقین »

شیعه پژوهشى و شیعه پژوهان انگلیسى زبان (۱۹۵۰ تا ۲۰۰۶ میلادى)

اشاره:

مؤسسه شیعه‌شناسی به دلیل رویکرد جامعه‌شناسانه‌ای که در مطالعه شیعیان در پیش گرفته از سال‌ها پیش، شناسایی مراکز اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی دنیا را آغاز و برخی آثار خود را در این زمینه با عنوان «آشنایی با مراکز اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی دنیا» به میزان محدودی منتشر کرده است. گرچه همه مراکز شیعه‌شناسی منحصر در کشورهای انگلیسی‌زبان نیستند اما اولین گام مؤسسه شیعه‌شناسی، معرفی مراکز و شیعه‌پژوهان کشورهای انگلیسی زبان بوده است.

 

دانشگاه ها و مراکز علمى غرب

شاید ادعای گزافی نباشد اگر بگوییم تعداد قابل توجهی از کارهای مهم معمولا در سایه حمایت یا هدایت موسسات و نهادها انجام شده است . این امر گاه ناشی از حمایتهای مالی بوده و گاه با تهیه و تدارک آنچه به عنوان مواد خام می توانسته مورد استفاده یک یا چند تن از محققان و پژوهشگران قرارگیرد. از این جمله می توان به تاسیس کتابخانه های تخصصی و تهیه کتابهای مرتبط با حوزه مربوط، تهیه و تدارک متن نسخ خطی یا اسلایدهای آنها وگاه نیز فراهم کردن شرایط سفر و بورس و … اشاره کرد. علاوه بر اینها نفس گرد هم آمدن جمعی از محققان و پژوهشگران در یک حوزه خاص بدون در نظر گرفتن کلاسهای درسی و آموزشهایی که در راستای آن انجام می شود یکی از بهترین راههای انتقال اطلاعات، دانسته ها و تجربیات است.از همین رو بر آن شدیم پیش از دیگر مباحث به معرفی تعدادی از مجموعه هایی بپردازیم که کم و بیش در حوزه شیعه پژوهی فعالیت داشته اندل.انتخاب این موسسات از بین صدها مجموعه علاوه بر سهولت نسبی دسترسی به اطلاعات آنها به جهت جالب تر بودن مطالب از نظر نگارندگان بوده است. بدیهی است تعداد موسسات و دانشگاههای این عرصه محدود به آنچه آورده شده نیست و خود نیازمند یک پژوهش مستقل است. علاقه مندان می توانند به سایتها و کاتالوگهای این موسسات مراجعه کنند .

مؤسسه مطالعات اسماعیلى لندن (انگلستان)

دانشگاه پرینستون (آمریکا)

دانشگاه عبرى اورشلیم (بیت المقدس رژیم اشغالگر قدس)

دانشگاه ییل (آمریکا)

دانشگاه بریستول (انگلستان)

مؤسسه مطالعات اسلامى دانشگاه مک گیل (کانادا)

دانشگاه کمبریج (مرکز مطالعات اسلامى ـ انگلستان)

دانشگاه منچستر (انگلستان)

دانشگاه تورنتو (کانادا)

دانشگاه کونکوردیا (کانادا)

دانشگاه لندن (مدرسه مطالعات آسیایى و آفریقایى «سوآس» ـ انگلستان)

دانشگاه لنکستر (انگلستان)

دانشگاه بارایلان (رژیم اشغالگر قدس)

دانشگاه حیفا (رژیم اشغالگر قدس)

دانشگاه شفیلد (انگلستان)

دانشگاه پنسیلوانیا (مرکز مطالعات شرقى ـ آمریکا)

دانشگاه آریزونا (آمریکا)

دانشگاه لیدز (انگلستان)

دانشگاه گلاسکو (انگلستان)

دانشگاه کالیفرنیا (UCLA) لوس آنجلس (آمریکا)

دانشگاه اوهایو (آمریکا)

دانشگاه یانگز تاون (آمریکا)

دانشگاه ناتینگهام (انگلستان)

دانشگاه ملبورن (استرالیا)

دانشگاه هاروارد (آمریکا)

کتاب هاى منتشرشده در ارتباط با تشیع

در طول سالهای متمادی کتابهای بسیار زیادی در غرب انگلیسی زبان توسط شیعه پژوهان نگاشته شده که جمع آوری همه آنها در حد وسع این مقال نبود و اگر می خواستیم به این مجموعه گسترده بپردازیم حجم کار رشد بسیار زیادی می یافت. از آنجا که این موضوع بیش از هر چیز موجب ملال خوانندگان می شد سعی کردیم کتابهایی را گردآوری و عرضه کنیم که به نسبت اهمیت بیشتری نسبت به بقیه آثار داشتند.

آثار منتشر شده پیش از پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى در ایران

آثار منتشر شده پس از پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى در ایران

آثار منتشر شده پس از واقعه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱

منبع: دیدبان شیعه