فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

شهید آيت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی (ره)

(1402-1319هـ ق)

ولادت

آيت الله اشرفي اصفهاني در سال 1281 ش در خميني شهر اصفهان در خانواده اي روحاني متولد شد .

تحصيلات

شهيد اشرفي تحصيلات ابتدايي مقدماتي را در خميني شهر گذرانده و در سن 12 سالگي جهت ادامه تحصيل راهي اصفهان شد و طي حدود ده سال از محضر علمايي چون آيت الله سيد مهدي درچه اي ، آيت الله سيد محمد نجف آبادي، مرحوم فشاركي مرحوم مدرس استفاده كردند.

ايشان دوران طلبگي خود را با نهايت عسرت و مشقت اقتصادي گذراند و در  مدتي كه در حوزه اصفهان بودند هر هفته فاصله ميان اصفهان تا خميني
شهر را كه دوازده كيلومتر بود طي مي كردند خود مي فرمود: دوشنبه خواركم تمام مي شد سه شنبه دو ريال پولم را خرج مي­كردم،
چهارشنبه كه آخرين روز تحصيل بود بدون پول و غذا مي گذراندم .

ايشان در توصيف شرايط تحصيلاتش در اصفهان مي گويد:

در زماني در حجره­اي با سه نفر ديگر در مدرسه نوريه اصفهان زندگي مي­كرديم . بسياري از روزها نه چاي داشتيم نه نفت و نه قند. براي مطالعه در شب از نور چراغ نفتي توالتهاي مدرسه استفاده مي كردم. در روزهاي جمعه به يكي از مساجد دور افتاده اصفهان مي­رفتم  و از صبح تا عصر درآن­مسجد درس هاي يك هفته را دوره مي كردم در مدت دوازده ساعتي كه آنجا مطالعه مي كردم غذاي من فقط  مقداري دانه ذرت برشته بود.

در سال 1302ش در سن بيست سالگي جهت ادامه تحصيل و نيل به مقامات عاليه و ديني رهسپار حوزه علميه قم گرديد.  در تمام طول مدت بيست و سه سال اقامت در قم و ايشان تنها سه يا چهار ماه با خانواده خود بودند و بقيه اين سالها را  تنها مجرد سپري كردند.

شهيد اشرفي با همه مشكلات و مسائل آن زمان، در تحصيل علوم اسلامي و ديني جديت به خرج مي­داد. وپس از اندك زماني از فضلا و مدرسين نامي و برجسته حوزه علميه قم به شمار مي­آمد و در سن 40 سالگي اجازه اجتهاد خود را از آيت الله خوانساري دريافت كرد.

لذا مدت دوازده سال كه آيت الله اشرفي در محضر ايشان حضور مي يافت تمام دروس آن مرحوم را مي­نوشت و اين نوشته ها ما هنوز موجود مي باشد .

در سال 1335 ش شهيد اشرافي بنا به دستور مرحوم آيت الله بروجردي جهت تبليغ و نشر معارف و احكام  دين و تقويت بنيه ديني و مذهبي اهالي كرمانشاه به انجام اعزام و رحل اقامت افكند پس از ورود به كرمانشاه طلاب و شاگردان بسياري را تربيت نمود.

با اوج گيري انقلاب اسلامي ايران به رهبري حضرت آيت الله امام خميني (ع) شهيد اشرفي نيز حركت هاي وسيعي را در كرمانشاه پايه گذاري كرد .

عمده ترين مراسم كه تا آن روز سابقه نداشت در واقع جرقه­اي بود در جهت شعله ور شدن يك آتش عظيم در اين منطقه مجلس بزرگداشت شهادت آيت الله حاج سيد مصطفي خميني بود كه بنا به دعوت و اطلاعيه شهيد اشرفي اصفهاني در مسجد آيت الله بروجردي منعقد گرديد در مجلس سخنراني هاي پر هيجان و انقلابي مطرح شد. و ساواك با و جود بسيج تمام نيرو وقواي خود براي دستگيري و كار شكني در مراسم موفق نشد سخنرانان به طور مخفيانه از شهر خارج شدند.

شهادت

شهيد  آيت الله اشرفي اصفهاني پس از 80 سال زندگي پرافتخار و خدمت به اسلام و قرآن، توسط يكي از مزدوران آمريكا و منافقين كوردل در ساعت 15/12 ظهر 23 مهرماه 1361 در سنگر نماز جمعه مسجد جامع و در محراب نماز به افتخار شهادت نائل آمد و طومار زندگي پرافتخارش نه تنها بسته نشد بلكه ورقي ديگر خورد و نامش در صحنه گيتي مانند خورشيد براي هميشه مي درخشد.