فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

شهید آيت الله شيخ حسين غفارى (ره)

(1394- 1335هـ ق)
ولادت

تابستان سال 1335 ق. برابر با 1293 ش. نوزادي در خانه محقر حاج عباس در آذرشهر ديده بجهان گشود.پدر نوزاد بخاطر ارادت قلبي كه به حضرت امام حسين (عليه السلام)داشت نام او را حسين نهاد.تاريخ يكصد ساله اخير آذرشهر در خود رمز و رازها دارد. در ميان اين همه رمز و رازها شخصيت هاي بزرگواري را مي توان يافت كه هر يك بنوبه خود تاريخ ساز و حركت آفرين بوده اند. نياكان شهيد والامقام آيه الله غفاري نيز از اين تبار بودند.شهيد غفاري فرزند حاج عباس و از نوادگان حاج ملامحسن است. حاج ملامحسن از شخصيت هاي برجسته منطقه و روحاني عاليمقام و نجف رفته اي بود كه در مبارزه با استعمارگران، سرمباركش توسط روسها از بدن جدا شد و شهيد گرديد.هفت نفر از اجداد مادري شيخ حسين غفاري در مبارزه با اجانب و بيگانگان به شهادت رسيده و مسجد حسنلوي آذرشهر مدفن و مضجع آنها و زيارتگاه اهل دل است.حاج ملااحمد امين العلما از ديگر نياكان شهيد غفاري است.
تحصيلات و اساتيد

شهيد آيه الله شيخ حسين غفاري از شش سالگي تحصيل را آغاز نمود و اساتيد وي عبارت بودند از :

1- آيه الله سيد روح الله خميني (ره)

2 – آيه الله آقا سيد محمد حجت كوه كمره اي (ره)

3 – آيه الله العظمي سيد شهاب الدين نجفي مرعشي (ره)

4 – علامه سيد محمد حسين طباطبايي صاحب تفسير الميزان (ره)

5 – آيه الله آقا سيد احمد خوانساري (ره)

6 – آيه الله آقا سيد محسن مير غفاري آذرشهري (ره)

7 – آيه الله حاج ميرزا علي مقدس (مشهور به جاج مقدس آقا)

8 – آيه الله حاج شيخ علي پيشنماز دهخوارقاني مشهور به (توتونچيان)

9 – آيه الله آقا ميرزا محمد حسن منطقي دهخوارقاني(ره)
تدريس

آيه الله غفاري از اول طلبگي همزمان با تحصيل علوم ديني كار تدريس را نيز انجام مي داد در سالهاي 1324 و 1323 مكتب زينبيه آذرشهر شاهد تجمع عاشقان علم و دين بود كه در اطراف شمع وجود استاد شهيد غفاري گرد مي آمدند.

در اين مكتب كه علاقمندان و دانش پژوهان ديني حضور مي يافتند محفلي بسيار صميمي و گرم بود در جلسات درس شهيد غفاري ابواب الجنان و جامع عباسي و ديگر كتب فقهي و اخلاقي و قرآني نيز تدريس مي شد آيه الله غفاري جزوه اي را تهيه كرده كه مخصوص بحث هاي قرآني بود و قريب به 30 نفر در اين درس شركت مي نمودند.

آيه الله غفاري پس از مدتي محل تدريس خود را تغيير داد در بالاي مسجد حاج كاظم آذرشهر قريب به سه ماه جلسات درس و بحث داشتند و آن گاه به قم عزيمت نمودند.
همسنگران شهيد غفاري

1 – آيه الله العظمي سيد احمد خوانساري

2 – آيه الله رباني شيرازي

3 – آيه الله سيد محمود طالقاني

4 – شهيد محراب آيه الله قاضي طباطبايي

5 – شهيد محراب آيه الله سيد اسدالله مدني

6 – آيه الله سيد محمد صادق لواساني

7 – شهيد آيه الله قدوسي

8 – شهيد آيه الله مرتضي مطهري

9 – آيه الله آخوند ملا علي معصومي همداني.
تأليفات
حاشيه  بر عروه الوثقي

خدمات اجتماعي و عمراني مذهبي
شهيد آية الله غفاري منشاء خيرات و خدمات بسياري در زمينه هاي اجتماعي بود و در سه دوره متفاوت در طول زندگي از جمله نوجواني در آذرشهر بين سالهاي 30 – 35 در قم و از سال 35 تا 53 در تهران اقدامات فراوان و مفيدي به حال جامعه داشت از جمله:
الف : احداث و تکميل مساجد خاتم الاوصياء – الهادي – شيخ فضل الله نوري در تهران .
ب : رسيدگي به محرومان و مستضعفان در تبريز – تهران و آذرشهر و…
ج : برپايي مجالس بحث و گفتگو در موضوعات علمي و فقهي . او عاشق خدمت به خلق خدا بود و از هر فرصت ممکن و بدست آمده بهره ها مي برد و در راه رضاي معبود قدم بر مي داشت .
مجالس وعظ و سخنراني او نيز حال و هوايي ديگر داشت و چه بسيار از طبقات مختلف جامعه مخصوصا روشنفکران مذهبي ، دانشجويان و طلاب جوان دورش حلقه مي زدند و از انوار نوراني و دانش و تربيت وي بهره ها مي بردند.
امروز نتيجه تلاش و کوشش آية الله غفاري را در شکوه و عظمت مسجد بزرگ شيخ فضل الله نوري در تهران و پايگاه و حوزه علميه مسجد بزرگ خاتم الاوصياء مي توان ديد؛ اماکن مقدسي که روزگاري مرکز هجوم و حمله به رژيم ستم شاهي و ماءوي و پناهگاه مظلومان و انقلابيون و مستضعفان بود.
و همه آنها در سايه خدمات صادقانه و تلاشهاي خالصانه آن شهيد والامقام است .
شهادت
آية الله غفاري پس از سالها تلاش، مجاهدات، استقامت صبر و پايداري، زندان و شکنجه در غروب ششم دي ماه سال 1353 ش. در اوج مظلوميت در محبس تنگ و تاريک و ظلماتي حکومت پهلوي با دست و پاي شکسته و دندانهاي خرد شده و محاسن خونين به ديار ابديت شتافت و روح بلندش پس از 13 سال تحمل حبس و شکنجه به ملکوت اعلي پيوست.ساواک شبانه پيکر مطهر او را به قم فرستاد تا مظلومانه دفن شود ولي طلاب و مردم قم از موضوع با خبر شدند و در تشيع جنازه با شکوه ايشان در صبح روز 7 دي ماه 1353 ش. شرکت کردند و پيکر او را از حرم حضرت معصومه عليه السلام تا قبرستان وادي السلام قم تشييع کردند.