فرهنگ و تمدن شیعه » شخصیتها » عالمان دین »

شهيدآيت الله شيخ مهدى عطار (ره)

(1426-1363هـ ق)

ولادت

شيخ مهدى عطار در سال 1323ش در شهر مقدس نجف چشم به جهان گشود.

تحصيلات و اساتيد

وي پس از تحصيل علوم مقدماتى در حوزه علميه نجف از محضر سيد عبدالصاحب حکيم، شيخ محمدتقى جواهرى، شيخ کاظم شمشاد، سيد عزالدين بحرالعلوم، شيخ محمدتقي ايروانى، سيد علا بحرالعلوم و شيخ مجتبي لنکرانى کسب فيض کرد و در درس خارج آيت الله خويي شرکت نمود.وى ليسانس رشته معارف اسلامى را از کليه الفقه نجف در سال 1348ش اخذ نمود.

خدمات اجتماعى فرهنگى

نمايندگي آيت الله حکيم و آيت الله خويى و تدريس در حوزه هاى علميه شهر حله، بصره… از جمله فعاليت هاي ايشان بود.

 آن مرحوم در سال 1360ش به ايران مهاجرت نمود و در دروس خارج فقه و اصول آيت الله سيد کاظم حسينى حائرى و آيت الله ميرزا جواد تبريزى شرکت نمود و علوم حديث را نزد مرحوم شيخ على السماکه فراگرفت و از فعاليت هاى علمي ايشان تدريس سطوح عالى و درس خارج فقه و اصول و اخلاق در حوزه علميه قم بود و همچنين صاحب امتياز و مدير مسئول مجله (قضايا اسلاميه) بود.

از جمله فعاليت هاى فرهنگى و اجتماعى ايشان در ايران تأسيس مؤسساتى مانند: مجتمع آموزشى پسرانه شهيد صدر و دخترانه شهيده بنت الهدى صدر، مدرسه علميه فجر و مدرسه علميه امام مهدي(عج) و مدرسه علميه اهل البيت در سال 1370ق که به صورت حضورى و مکاتبه اى به فعاليت علمى و آموزشى مى پردازد و مؤسسه رسول اعظم که علاوه بر فعاليت هاى علمى و اجتماعى به تربيت مبلغ و خطيب و در بخش زنان و خانواده و تربيت اسلامى به فعاليت و خدمات رساني مى پردازد و چندين درمانگاه و کتابخانه. معظم له پس از سقوط حکومت بعثى عراق به وطن مراجعت نمود و در حوزه علميه نجف به تدريس درس خارج فقه و اصول پرداخت و در شهرهاى عماره، بصره و بغداد مدارس دينيه را احيا نمود. ايشان که از رهبران حزب الدعوه الاسلاميه به شمار مى رفت و نقش برجسته اى در تشکيلات سياسى عراق داشت و سال ها عليه رژيم بعثى عراق و حاميان غربى وى به مبارزه پرداخته بود.

تأليفات

1.التقيه منهج اسلامى واع

2.محاضرات اخلاقيه

3.الامه الوسط

4.ابتلاء الانبياء

5.التوحيد

6.الامر بالمعروف

7.الاستغفار

8.الصبر

9.الحب والنفاق

10.الولاء واثره فى الحياه

11.الدعاء

12.الاسلام دين و دوله

13.الفقر

14.الاختلاف

15.الاسلام

16.الفطره

شهادت

در روز چهارشنبه 23 شهريور 1384 برابر دهم شعبان المعظم 1426 به اتفاق سه همراه خود از جمله برادرشان حاج عباس عطار در منطقه لطيفيه  جنوب بغداد به دست گروهى ناشناس به شهادت رسيد و پيکر مطهرش درمقبره کميل بن زياد در نجف به خاک سپرده شد.

منبع :افق حوزه – نهم مهرماه سال 1393 شماره 400 – طلبه شهید مهدی عطار