اشاره:

امامان اهل بیت (علیهم‌السلام) همگی به انحاء مختلف به شهادت رسیده اند. اکثر امامان معصوم(علیهم‎السلام) در سینی جوانی از دنیا رفته اند و این خود دلیل بر این است که حاکمان جور آن حضرات را به شهادت رسانده اند. حاکمان اموی و عباسی اطلاعات کافی درباره اهل بیت (علیهم‌السلام) داشته که آنان جانشینان برحق پیامبرخدا(صلی‌الله علیه و آله) هستند از اینرو  دست به آزار و اذیت آنان زده و بالاخره آنان را به شهادت می رسانده اند. این نوشته کوتاه پیشگویی امام صادق (علیه‌السلام) را از شهادتش بیان نموده است.

 شهاب بن عبد ربه گوید: حضرت صادق (علیه‌السلام) به من فرمود: ای شهاب چه می‌کنی هر گاه محمد بن سلیمان خبر مرگ مرا به شما بدهد؟ شهاب گوید: به خدا قسم نه محمد بن سلیمان را می شناختم و نه می دانستم وی در کجا زندگی می کند.

شهاب گوید: پس از این ثروت من زیاد شد و من در بصره و کوفه برای تجارت‏ رفت و آمد می کردم، یکی از روزها وارد بصره شدم و نزد محمد بن سلیمان که والی بصره بود رفتم، در این هنگام وی نامه‏ ای بدستم داد و گفت: ای شهاب خداوند تو را پاداش دهد در وفات امامت جعفر بن محمد.

گوید: من متذکر گفتار امام (علیه‌السلام) شدم و گریه گلوی مرا گرفت و اشکم سرازیر شد بلافاصله از نزد وی بیرون شدم و به منزلم آمدم و بر حضرت صادق گریستم.[۱]

پی نوشت:

[۱] . زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام صفحه ۸۳.