خانواده شیعی » ازدواج » آیین ازدواج »

شرایط ازدواج با خواستگاری که بیمار است

اگر بیماری حاد و اثرگذاری در آینده دارید، برای ازدواج قطعا باید به طرف مقابلتان بگویید…

شاید هنگام ازدواج همه افراد ایده آل‌ترین شرایط زندگی را برای خود تصور کنند؛ یا لااقل مشکلات جسمی و اقتصادی و… را پیش پای خود نبینند و گمان کنند ازدواج صرفا به خواستگاری رفتن و انتخاب همسر است! حال در این میان اگر عروس یا داماد بیماری خاصی مثل دیابت یا ام اس یا … داشته باشد، چی؟ به این نوع ازدواج تا به حال فکر کرده‌اید؟ به خصوص زمانی که شما فردی را که به عنوان خواستگار یا خانمی که به خواستگاری اش رفته اید، دوست داشته باشید!

تصور کنید داماد به همراه خانواده اش با دسته گلی وارد خانه شما شده، اما هنوز ننشسته و سلام و احوال پرسی نکرده، شما از در می آیید و می گویید: من مریضم! آیا فکر می کنید این رفتار شما را نوعی صداقت تلقی می کنند؟ هرگز؛ این رفتار شما در کمال خامی پشت پا زدن به بختی است که ممکن است الان در خانه تان را زده باشد و شما آنرا از خود دور کرده‌اید.

هر چند صداقت، یکی از پارامترهای اصلی ازدواج است و باید این صداقت به معنای واقعی کلمه در بین هر دو نفر وجود داشته باشد، اما گفتن تمام حقیقت در جلسات ابتدایی خواستگاری لزومی ندارد! چه بسا ممکن است خواستگاری به سرانجام نرسیده و ازدواجی هم صورت نگیرد، پس با دوراندیشی و بیان هر حرفی در جای خودش، آنچه را که به شرایط خصوصی شما بر می‌گردد یا جزیی از اسرار زندگی تان است را برای هر کسی فاش نکرده‌اید!
پیش از آن که در جلسه خواستگاری بخواهید از بیماری خود سخن بگویید، بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید:

* بیماری شما به صورت مقطعی در گذشته بوده و پایان یافته
در این صورت، اگر شما در گذشته دچار یک بیماری خاص شده بودید اما حالا خبری از آن نیست و شکر خدا درمان شده و در آینده شما هم هیچ اثری ندارد لزومی به بازگویی آن نیست. بی‌شک بیان چیزی که تاثیری در جریان زندگی شما نخواهد داشت، شاید خانواده مقابل را دچار بحران فکری و نگرانی‌های بی مورد برای آینده فرزندشان بکند!

*اگردچارنوعی بیماری هستید که همچنان ادامه دارد
در این صورت، بهتر است بعد از گذشت چند جلسه از مراسم خواستگاری، با آرامش، نوع بیماری خود را مشخص کرده و درباره آن با خانواده فرد مقابل سخن بگویید. حواستان باشد احتمال‌ها و نگرانی‌های بیش از حد خانواده خود مثل مادر یا پدرتان را به خانواده فرد مقابل در جلسات خواستگاری بروز ندهید. بگذارید بدون درگیر شدن احساساتشان تصمیم‌گیری کنند. خود را به نحوی که با وجود این بیماری به انتهای خط رسیده‌اید و راهی برای زنده ماندن ندارید، نشان ندهید! بطور کلی هیچ وقت از بیماری تان به عنوان موضوعی که شما را از زندگی جدا خواهد کرد نگاه نکنید تا به دیگران نیز این گونه انتقال نیابد.

در بخش دوم بیان چگونگی بیماری‌تان، بهتر است مشخص کنید که آیا: حاد و اثرگذار در آینده است یا حاد و اثرگذار در آینده نیست!
اگر بیماری شما حاد و امکان اثر گذاری در آینده را دارد که قطعا باید به پسری که به خواستگاری تان آمده، یا خانمی که به خواستگاری اش رفته‌اید بگویید. همچنین لازم است برای خانواده هم این مساله را بیان کنید. بی شک خانواده‌ها به این دلیل که ممکن است جریان بعد‌ها برایشان فاش شود و شما را مورد سرزنش قرار بدهند یا دروغگو و ناصادق خطاب کنند باید از همان ابتدا در جریان این بیماری قرار بگیرند. مطمئن باشید بیان واقعیت در مراحل پایانی خواستگاری باعث می شود شرایط وخیم تر و بدبینی و بی احترامی به شما صورت نگیرد! اما اگر نگران واکنش‌های خانواده‌ها در خواستگاری باشید و موضوع را مخفی نگه دارید بی شک عواقب نامعلومی در انتظار شما خواهد بود!
حال اگر بیماری شما حاد یا موثر در روند زندگی طبیعی شما نیست، گفتن آن لزومی ندارد! بله! واقعا لزومی ندارد به طور مثال، شما هر از گاهی سرما می خورید یا یک دوره‌ای دو هفته‌ای در گذشته دچار یک افسردگی کوتاه شده‌اید. مسلما این مشکلات تاثیری در آینده شما، ازدواج و حتی بچه دار شدن شما ندارد، بنابراین نگفتن آن مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

چگونگی بیان
اما این که نوع بیماری شما چیست و چه زمانی باید گفته شود، یک سمت قضیه است، نوع گفتن آن نیز یک مسئله مهم دیگر است. شما باید با مدیریت رفتار و بدون ابراز حس شرمندگی و استرس، مسئله را با خواستگارتان یا خانمی که به خواستگاریش رفته‌اید مطرح کنید. حتی اگر فکر می کنید ممکن است شرایط موجود به صورتی پیش رود که باعث ایجاد سوءتفاهم گردد بهترین کار این است که شما موضوع بیماری خود را با خواستگارتان در مطب یک پزشک متخصص و با حضور نفر سوم یعنی پزشک مطرح کنید. اگر سوالی یا ابهامی پیش بیاید، پزشک می تواند پاسخگوی فرد مقابل باشد.
به خاطر داشته باشید که هیچ بیماری‌ای، انتهای جاده زندگی نیست و چه بسا افرادی که از بیماری‌های صعب‌العلاج رنج می برده‌اند، اما با یک انتخاب مناسب در مسیر ازدواج و پیدا کردن انگیزه و امید مضاعف برای زندگی، بر بیماری خود غلبه کرده و توانسته‌اند سال‌های سال کنار همسر خود زندگی کنند و لذت بچه‌دار شدن و داشتن یک خانواده موفق را بچشند. به آینده و از همه مهمتر به خدا و انرژی مثبتی که توکل به خدا در زندگی به جریان می اندازد، بیش از اندازه خوش بین باشید.

منبع: تبیان