سوالاتی که باید قبل از طلاق بپرسید

اگر در گرفتن یک تصمیم قطعی برای ترک زندگی یا ادامه آن مانده‌اید، روی یک کاغذ خوبی‌ها و بدی‌های همسرتان را بنویسید. تجربه‌های مثبت و منفی‌ای را که در این زندگی به دست آورده‌اید، فهرست کنید.

شما برای ازدواج وقت، انرژی، پول، امیدها و رویاهایتان را هزینه کردید. فقط کسانی از جدایی‌شان رضایت دارند و احساس گناه و خطا نمی‌کنند که مطمئن باشند تمام تلاششان را برای بهتر کردن این رابطه کرده اند اما چیزی تغییر نکرده. پیش از تصمیم‌گیری سعی کنید همه انرژی‌تان را برای بهبود رابطه‌ای که در آن هستید بگذارید. قبل از تصمیم به جدایی به نکاتی که در زیر آمده است فکر کنید و سوالاتی را از خود بپرسید.

آیا تأثیر طلاق را روی فرزندانتان می‌دانید؟

کودک نوپا، بچه دبستانی و فرزندتان که از لحاظ عاطفی به پدر و مادرش وابسته است را نمی‌توانید قربانی تصمیم‌های خودخواهانه خودتان بکنید. تصمیم برای طلاق یا زندگی در شرایطی که به کودک آسیب‌های روانی وارد می‌شود، بسیار حساس است. تغییر شرایط مالی، مکان زندگی و سبک زندگی برای کودک بسیار سخت است و او را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آیا می‌توانید تغییر رفتار دهید؟

آیا می‌توانید به تنهایی از پس هزینه‌های زندگی برآیید؟ در صورتی که جواب مثبت است می‌توانید طلاق بگیرید اما اگر این طور نیست بهتر است با همسرتان به توافق برسید

چطور می‌توانید همسر بهتری باشید؟ در بیشتر مواقع لازم است کمی انعطاف‌پذیر باشید. زمانی که خودتان را تغییر می‌دهید و عادت‌ها و تفکرات اشتباهتان را کنار می‌گذارید نتیجه اش را در تغییر رفتار همسرتان خواهید دید. گاهی شما تلاش می‌کنید با اجبار همسرتان را تغییر بدهید غافل از اینکه خودتان باید عوض شوید. این به این معنی نیست که همسرتان هیچ ایرادی ندارد. شاید ریشه مشکلات از او باشد اما زمانی که انعطاف‌پذیر باشید، او را هم تغییر می‌دهید بدون این که مجبور به بحث و دعوا بر سر این موضوع شوید.

مشاوره داشته‌اید؟

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که رفتن پیش یک مشاور خانواده را وقت تلف کردن یا پول دور ریختن می‌دانید، بسیار اشتباه می‌کنید. این طرز تفکر غلط را کنار بگذارید و مطمئن باشید کمی هزینه برای حفظ زندگی به شما ضرری نمی‌زند. همسرتان را تشویق کنید تا برای حل مشکلاتی که در رابطه به وجود آمده است با مشاور گفت و گو کند. شاید او مخالفت کند اما اگر ببیند شما برای جدایی جدی هستید و زندگیش را دوست داشته باشد، حتماً به پیشنهاد شما گوش خواهد داد.

آیا به همسرتان وابسته‌اید؟

پیش از جدایی با توافق همسرتان، مستقل زندگی کنید. آیا به او وابسته هستید؟ ببینید، آیا در این مدت به آرامش رسیدید؟ آیا دلتان برایش تنگ می‌شود یا خوشحال هستید؟ آیا به تنهایی از پس زندگی برمی آیید؟ این روش به شما کمک می‌کند بیشتر و عمیق تر فکر کنید، مطمئن باشید به نتایج جالبی می‌رسید.

همسرتان را ارزیابی کرده‌اید؟

روی یک کاغذ خوبی‌ها و بدی‌های همسرتان را بنویسید. تجربه‌های مثبت و منفی‌ای که در این زندگی به دست آوردید را نیز فهرست کنید. هر روز به این ویژگی‌ها چیزی اضافه کنید. از همسرتان نیز بخواهید همین کار را بکند. فهرست هایتان را باهم مقایسه کنید. چه می‌بینید؟ امید برای بهبود زندگی یا نتایجی تأسف بار؟

چرا می‌خواهید طلاق بگیرید؟

در این شرایط بهتر است ابتدا به دلیلی که باعث شده به طلاق بیاندیشید، فکر کنید و با گفت و گو با همسرتان سعی کنید مسئله را باز کرده و به یک راه حل برسید. در شرایطی که توانایی برقراری ارتباط صحیح را ندارید می‌توانید از یک مشاور کمک بگیرید تا این مسئله را حل کند.

آیا می‌توانید هنوز به صحبت‌هایش گوش دهید؟

بسیاری از زوجینی که تصمیم به طلاق می‌گیرند، افرادی هستند که تمایلی به شنیدن حرف‌های طرف مقابلشان ندارند و با لجبازی مرتب حرف خود را تکرار می‌کنند و نمی‌خواهند با دیدگاه طرف مقابل آشنا شده و او را درک کنند. سعی کنید در یک رابطه کمی منطقی تر برخورد کنید. به نوبت حرف بزنید و با قرار دادن خود به جای دیگری سعی کنید تا حدی او را درک کنید.

آیا در زندگی مشترک خوشبخت هستید؟

زوج‌هایی که احساس می‌کنند در زندگی مجردی خوشبخت تر از زمانی بوده اندکه مزدوج شده‌اند منطقی است که به فکر جدایی باشند.

از هم طلاق عاطفی گرفته‌اید؟

برخی از زوج‌ها ۱۰ یا ۲۰ سال است که زیر یک سقف با هم زندگی می‌کنند اما علناً دیگر ارتباطی میان آنها نیست و هر یک سمت و سوی زندگی خود را یافته اند. در این شرایط دیگر طلاق رخ داده است. اما اگر یکی از زوجین هنوز در زندگی به ثبات روحی نرسیده یعنی می‌توان با گفت و گو مسئله را رفع کرد.

آیا می‌توانید از پس مسائل مالی به تنهایی برآیید؟

آیا می‌توانید به تنهایی از پس هزینه‌های زندگی برآیید؟ در صورتی که جواب مثبت است، می‌توانید طلاق بگیرید اما اگر این طور نیست، بهتر است با همسرتان به توافق برسید.
اگر این سوالات را پرسیدید و نتوانستید جواب منطقی به آنها بدهید، شما نمی‌توانید از همسرتان جدا شوید و زندگی جدیدی را آغاز کنید. پس قبل از آنکه توافق‌نامه طلاق را امضا کنید، دست نگه دارید. فراموش نکنید طلاق، عواقب سختی به دنبال دارد.

منابع: سلامت نیوز؛ جام نیوز

فرآوری: منفرد؛ بخش خانواده ایرانی تبیان