سه ستون اصلی نظام خانواده عبارتند از: احترام، محبت و گذشت… که به مرور باید در ذهن فرزندان نهادینه شوند.

در روابط خانوادگی پیوند عاطفی، تفاهم، و درک متقابل نقش سازنده‌ای دارند. روابط زن و مرد مثل یک جاده­ دو طرفه است که هر دو نفر باید به یکدیگر قدرت، نیرو، اهمیت، شخصیت، اعتماد به­ نفس، حس خوب و در یک کلام بار و انرژی مثبت بدهند و یا همه این­‌ها را از هم بگیرند و احساسات تخریبی جایگزینش کنند. سالم و مثبت بودن رابطه­ زن و مرد مبنای استحکام خانواده و زیربنای آن خواهد بود، فراوانی مولفه ­های مهرورزی، دلسوزی، محبت، احترام، گذشت و… باعث تقویت و پایداری روابط و پیوندهای عاطفی بین اعضاء می­‌گردد و همانند سپری آن­ها را در برابر سختی‌ها و ناملایمات محافظت می­‌کند.

یکی از آسیب‌های مشهود که بنیان هر خانواده­‌ای را تهدید می‌­کند، عدم ایفای نقش صحیح زن و مرد، و جابه ­جایی وظایف ذاتی آنان یا اساسا حذف کل نقش است. در برخی خانواده­ ها مشاهده می­‌شود که مردان نقش عابربانک و یا زن­‌ها وظیفه خدمت­ رسانی را به ­عهده دارند، لازم به یادآوری است که این­‌ها بخشی از وظایف زن و مرد محسوب می­‌شود نه تمام آن، بلکه نقش هر دو، بسیار فراتر از چنین رویکردی است.

هر انسانی برای این­ که در رشته­‌ای(شغلی، هنری، ورزشی، تجاری…) مهارت پیدا کند، باید سال­‌ها تحصیل، تمرین و… نماید تا تجربه کسب کرده و در رشته مربوطه متخصص شود، ولی چگونه است که برای بزرگترین و مهمترین کارها (تربیت و پرورش کودک – انسان) زن و مرد جوان غالبا به ­دنبال هیچ آموزش و شناخت و آگاهی نمی‌روند و اگر هم علاقمند باشند، صرفا از دانسته‌های نسل قبل استفاده می‌کنند؟

بخش اعظمی از داشته­‌ها و یادگیری کودک، به واسطه مشاهده و دیدن اَعمال دیگران صورت می­‌پذیرد. در درجه­ اول از مادر و بعد، پدر و دیگر اعضای خانواده، در حقیقت فرزندان از کارهای مادر خود تقلید می­‌کنند در آموزه­‌های دینی نیز تصریح شده که با کارهایی به غیر از زبان و کلام، افراد را به مذهب دعوت کنید.

از آن­جایی که برای مهارت پیدا کردن و حرفه­ایی شدن در کاری به تحصیلات – آگاهی و تجربه نیاز است، یک زن و شوهر جوان معمولا آموزشی تخصصی برای روابط زناشویی و تربیت فرزندان ندارند، به­ کار بردن الگوهای قدیمی (دستورالعمل­ های بزرگترها) در این موارد، چندان کارساز نیست؛ چون رشد جامعه بشری و تحولات شگرف موجود در روابط انسان‌ها، ظرفیت‌های انسانی جدیدی را در جامعه بشری گشوده است، لذا باید با توجه به نیاز روز، از فرمول­‌های تازه­ و کاربردی‌تری استفاده نماییم.

منبع: سایت دکتر افشین طباطبایی