خانواده شیعی » ازدواج » آیین ازدواج »

راهکارهای بعد از شنیدن جواب رد در خواستگاری

ازدواج کردن و خوشبخت شدن، کار ساده‌ای نیست!

وقتی خواستگاری، بی‌سرانجام تمام می‌شود، به خصوص وقتی که روی مثبت بودن جواب، حسابی باز کرده‌اید، احساس بدی به سراغتان می‌آید. حق هم دارید، ترجیح همه آدم‌ها این است که مورد تأیید قرار بگیرند. ولی باور کنید که این، آخر دنیا نیست. شما جوانید و آن قدر از لحاظ روانی توانمندی دارید که بتوانید به سلامت از این موقعیت سخت بیرون بیایید و گامی بلندتر در مسیر خوشبختی خود بردارید.

«بعد از کلی آمدن و رفتن و واسطه بازی، آخرش هم جواب منفی داد. با این که دو هفته از آن روز گذشته ولی هنوز بدجوری حالم گرفته است. گاهی فکرهایی هم به سرم می‌زنه مثل این که یه جوری حالش رو بگیرم، ولی به خودم می‌گم بعدش چی؟ کاش یکی بود که من رو از این حال، خلاص می‌کرد».

ازدواج، درد سر داره!

ازدواج کردن و خوشبخت شدن، کار ساده‌ای نیست. از مرحله اول آن، که خواستگاری است بگیرید تا ازدواج و حفظ زندگی مشترک تا آخر عمر. همین خواستگاری که ساده‌ترین بخش ماجرا است را در نظر بگیرید؛ چقدر رفت و آمد و گفت و شنود دارد، هزینه دارد، به جز این ها، احتمال رد شدن هم که قسمتی همیشگی از ماجرا است. آن قدر باید به جاهای مختلف بروید و آدم‌های مختلف را ببینید، آن قدر باید بگویید و بشنوید و آن قدر باید رد بشوید تا بالأخره برسید به کسی که بهترین گزینه برای شما است. البته بعضی‌ها هم هستند که این فرایند را طی نمی‌کنند و همان اولین جایی که می‌روند، جواب مثبت می‌گیرند اما به هر حال، اکثر جوان‌ها با این مسئله مواجه می‌شوند.
وقتی خواستگاری بی‌سرانجام تمام می‌شود، به خصوص وقتی که روی مثبت بودن جواب حسابی باز کرده‌اید، احساس بدی به سراغتان می‌آید. حق هم دارید، ترجیح همه آدم‌ها این است که مورد تأیید قرار بگیرند. ولی باور کنید که این آخر دنیا نیست. شما جوانید و آن قدر از لحاظ روانی توانمندی دارید که بتوانید به سلامت از این موقعیت سخت بیرون بیایید و گامی بلندتر در مسیر خوشبختی خود بردارید. برای این که به این مقصود برسید، باید اول این را باور کنید که «فقط خودتان می‌توانید به خودتان کمک کنید». پس رویای پیدا شدن دستی شفابخش را کنار بگذارید، دست روی زانویتان بگیرید و با یک «یا علی» از جایتان بلند بشوید.

از حال بد بیرون بیا

اصولاً وقتی آدم حالش بد است، انگار یک جورهایی خودآزارگر هم می‌شود. شما هم که فکر می‌کنید شکستی را متحمل شده‌اید، دلتان می‌خواهد حالا حالاها در این حال بد بمانید. به این امید که چرخ و فلک با دیدن حال شما، دلش بسوزد و گشایشی در کارتان ایجاد کند. اما همان طور که گفتم کلید این گشایش، فقط دست خودتان است، نه دست روزگار و نه هیچ کس دیگر. پس برای این که در این شرایط بتوانید به خودتان کمک کنید کاری بکنید. من چند راهکار زیر را پیشنهاد می‌کنم:

اگر خودتان در وضعیت مناسبی قرار دارید، علت رد شدن خواستگاری‌تان را از طرف سوال کنید:

۱- احساساتتان را احساس کنید. این که شما احساس ناراحتی بکنید، نه تنها چیز بدی نیست بلکه به شما کمک هم می‌کند که سریعتر بتوانید خودتان را از آن موقعیت خارج کنید. پس از احساساتتان فرار نکنید. سعی کنید احساساتتان را بشناسید برای این کار آنها را به اسم برای خودتان مشخص کنید برای مثال «من ناراحتم»، «عصبانی‌ام»، «ناامید شده‌ام» و غیره. سپس آنها را ابراز کنید اگر کسی را سراغ دارید که قابل اعتماد و دلسوز و آگاه باشد، احساساتتان را با او در میان بگذارید و اگر کسی نیست آنها را روی کاغذ بنویسید و چند بار با صدای بلند برای خودتان بخوانید.

۲- احساساتتان را تحلیل کنید. سعی کنید بفهمید چرا چنین احساسی دارید. برای مثال اگر ناامید شده‌اید، از خودتان بپرسید دلیل این که این احساس به سراغتان آمده چیست؟ آیا به خاطر جواب ردی است که گرفته‌اید یا به خاطر احساس طردی است که در شما زنده شده؟

۳- به افکارتان فکر کنید. فکر، مادر احساس است و احساس، مادر رفتار. اگر برای مثال فهمیدید که فکر «من بی‌ارزشم» باعث احساس طرد شدن و سپس احساس نا امیدی در شما شده است، فکرهای سالم تری را جایگزین آن کنید. برای این کار می‌توانید به خودتان حرف‌های مثبت بزنید مثلاً جلوی آینه و چشم در چشم به خودتان بگویید که «من ارزشمندم» و یا «هیچ کس همیشه از جانب همه تأیید نمی‌شود». جواب رد گرفتن را به فاجعه تبدیل نکنید، از تعمیم دادن این اتفاق به کل زندگی‌تان خودداری کنید و با افکار مثبت و سالم، فکرهای سمی را از سرتان بیرون کنید.

۴- دوره‌تان را طی کنید. این حال شما مدتی زمان لازم دارد تا سر جای خودش بیاید. پس به خودتان فرصت بدهید.

۵- تصمیمات لحظه‌ای نگیرید. تا وقتی دوره‌تان تمام نشده اقدامی نکنید. قبل از انجام هر رفتاری در رابطه با این تجربه، از خودتان درباره تأثیر و فایده آن کار سوال کنید. یادتان باشد دل شما برای خنک شدن نیاز به زمان و عقلانیت دارد نه خدای نکرده اقدامات نسنجیده تلافی جویانه.

۶- صحبت کنید. اگر خودتان در وضعیت مناسبی از لحاظ روانی و عاطفی قرار دارید، علت رد شدن خواستگاری‌تان را از طرف سوال کنید. ولی از آنجا که این شیوه خواستگاری‌ها معمولاً متعلق به خانواده‌های سنتی است بهتر است برای این کار از بزرگترها کمک بگیرید. این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است طرف مقابل دلایل شخصی برای جواب ردش داشته باشد. اگر این طور شد، به حریم خصوصی او احترام بگذارید و از اصرار و سماجت بی‌مورد دوری کنید.

۷- احساس خودتان را بهتر کنید. وقتی حالتان بد است، دلتان می‌خواهد یک جا بنشینید و فکر و خیال کنید. این سکون و رکود، بیشتر از جواب رد، حالتان را خراب می‌کند. پس به سراغ کارهایی بروید که درست بر عکس این حالت‌ها هستند، مثلاً هر روز ورزش کنید، به کارهای هنری مورد علاقه‌تان بپردازید، یک برنامه سفر برای خودتان ترتیب بدهید و …

۸- شما ارزشمند و توانمندید. ارزش انسانی شما، ربطی به رد یا قبولی در خواستگاری ندارد. ارزش شما به عقلانیت و بزرگی اندیشه‌تان است.

۹- شما تنها نیستید. شما اولین نفری نیستید که در خواستگاری، جواب رد گرفته است، آخرین نفر هم نخواهید بود.

۱۰- به دنبال تازه‌ها باشید. شما آن قدر ارزشمند و توانمندید که می‌توانید با درایت و آرامش، موردهای جدیدی برای خود پیدا کنید و به فرصت‌های تازه دست یابید. پس تمرکزتان را روی آینده روشنی که پیش رویتان قرار دارد معطوف کنید و از در جا زدن در یک موقعیت بپرهیزید.

منبع: تبیان