خانواده شیعی » تربیت فرزند » کودک »

دخترم تو را تحسين مى ‌كنم

 پويا فخر آبادى

پدراني كه دختر دارند بايد توجه به نكات ويژه‌اي داشته باشند تا روابط ميان آنها و دخترشان و عزت نفس فرزندشان تقويت شود. ما در اين مقاله به 10 نفس فرزندشان تقويت شود. ما در اين مقاله به 10 نكته اشاره مي‌كنيم كه رعايت آنها بسيار مفيد واقع مي‌شود:

1) به دخترتان گوش دهيد. اين مورد از اهميت قابل ملاحظه‌اي برخوردار است. اينكه دخترتان به چه چيزي فكر مي‌كند، به چه اعتقاد دارد، چه احساسي و چه روياهايي دارد و حتي اينكه چه كارهايي مي‌كند بسيار با اهميت‌تر از ظاهر او مي‌باشد. جالب است كه بدانيد رفتار پدران بر نگرش دخترانشان نسبت به خود تاثير زيادي دارد. زماني كه به فرزند دخترتان به دليل آن چيزي كه واقعا هست، ارزش مي دهيد، در واقع به او اطمينان خاطر مي‌دهيد تا بتواند از استعدادهاي خويش به نحو احسن در زندگي استفاده كند.

2) قدرت درك و فهم او را تحسين كنيد. با تشويق و تحسين دخترتان، به او كمك مي كنيد تا تشخيص دادن، مقاومت و غلبه بر موانع و مشكلات را بياموزد. بدين ترتيب او مي تواند به اهدافش دست بيابد و ديگران را نيز در اين راه ياري كند. و در نهايت قوي و دانا باشد.

3) به او احترام بگذاريد. سعي كنيد او خودش را از لحاظ جسمي و شخصيتي دوست داشته باشد. اين واقعيت را با او در ميان بگذاريد كه

الف) دختران در سنين رشد نياز به تغذيه خوب و سالم دارند

ب) رژيم غذايي نامنظم و موقت فايده‌اي ندارد

ج) او بدنش را براي توانايي‌ها و عملكردش نياز دارد نه براي شكل ظاهري آن.

4) او را تشويق كنيد كه فعاليت ورزش كند. دخترتان را به انجام فعاليت‌هاي ورزشي گوناگو تشويق كنيد، حداقل پياده‌روي را فراموش نكنيد! دختراني كه فعاليت جسمي دارند، كمتر به كارهاي خلاف و غير اخلاقي روي مي‌آورند و فعالترين دختران، اصولا پدراني دارند كه در فعاليت‌ها با آنها همراهي مي كنند.

5) با مدرسه او در ارتباط باشيد. سعي كنيد به طور منظم به مدرسه برويد. از برنامه‌ها و سياستهاي مدير مدرسه آگاه شويد و در صورت امكان به طور دواطلبانه در برخي فعاليت‌ها شركت كرده و از اوضاع فرزندتان اطلاع كامل حاصل كنيد.

6) خود را وارد كارهاي او كنيد. سعي كنيد در ورزش، بازي، تفريح و حتي مهماني، حداقل در مسير راهي كه مي‌رود، دوستانه او را همراهي كنيد. او را تشويق كنيد كه كيفيت كارهايش را بالاتر ببرد و به او اطمينان دهيد كه در صورت لزوم، از او حمايت مي كنيد.

7) جهان بهتري براي دختران فراهم كنيد. جهان امروز، خطرات بي‌شماري براى دختران دارد. انزوا و كنترل بيش از حد نيز سودي ندارد زيرا معني آن اين است كه شما به دختران اعتماد نداريد. در عوض، سعي كنيد با همكاري والدين ديگر محدوده امني را براي او فراهم سازيد تا او و دوستانش در آن محدوده آزادانه حركت كند و فكر نكند «پسر بودن»‌ لزوما بهتر از «دختر بودن »است.

8) از دخترتان در كارها كمك بخواهيد. گاهي اوقات براي وي از كارهايتان بگويند، در صورت امكان او را يك روز به محل كار خود ببريد تا از نزديك شاهد زحمات شما باشد. بد نيست كه گاهي اوقات قبوضي را كه ماهيانه پرداخت مي‌كنيد نيز به او نشان دهيد تا مديريت مالي را از همين حال بياموزد و بداند كه شايد لازم باشد او نيز روزي كار كند و هزينه‌هايي را تقبل نمايد، بدين ترتيب او با جهان كار و اقتصاد آشنا مي‌شود.

9) از برنامه‌هاي مثبت استقبال كنيد. برنامه‌هاي شاد و آموزنده و يا علمي را با خانواده تماشا كنيد. فقط جنبه‌هاي منفي برنامه‌هاي تلويزيون، راديو و حتي اينترنت را مطرح نكنيد، مطمئن باشد برنامه‌هاي مثبت بسياري نيز در اين رسانه‌ها وجود دارند كه دخترتان مي‌تواند به آنها بپردازد.

10) از پدران ديگر نيز بياموزيد، همواره تجربه‌هاي گروهي بسيار ارزشمند هستند، پس از ديگران نيز بياموزيد. مي‌توانيد در مسائل مختلف از تجربه تربيتي، آموزشي و يا حتي شغلي ديگر پدران نيز استفاده كرده و اطلاعات خود را افزايش داده و به روز كنيد. بدين ترتيب روابط اجتماعي و رابطه ميان خود و خانواده را استحكام ببخشيد.

منبع :بانک اطلاعاتى مقالات