با ورزش می‌توانید هم قوای جسمی و هم قوای روحی خود را تقویت نمایید. تحرک و به کار انداختن ماهیچه‌ها، موجب شادابی شده و شما را برای انجام کارهای روزانه، آماده‌تر می‌سازد. در این مطلب، به دلایل اهمیت ورزش برای سلامت روح پرداخته شده است.

۱- پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیه عمومی فرد

در حین انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده شیمیایی از بدن به نام سروتونین بیشتر می‌شود. کاهش  سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط می‌باشد و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می‌کنند. بنابراین در میان افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، به ندرت می‌توان شخص افسرده‌ای یافت. از طرفی با ورزش کردن، تولید اندورفین و اپی‌نفرین و سیتوکین‌ها نیز افزایش می‌یابد و این مواد به طور طبیعی باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیه عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمره زندگی به شخص ورزشکار اعطا می‌کنند.

در حین انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده شیمیایی از بدن به نام سروتونین بیشتر می‌شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط می‌باشد و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می‌کنند.

۲- تاثیر در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل افراد

مسلما یک شخص ورزشکار، با تنبلی و کسالت بیگانه است و علاوه بر داشتن هیکلی متناسب و خوش فرم، از روحیه بالا و شادابی نیز برخوردار است و این موفقیت، ارتباطات وی را در زندگی روزمره، چه در خانواده و چه در احتماع یا محیط کار تضمین می‌کند. مسلما کارفرمایان در استخدام افراد، این معیارهای مهم را در نظر خواهند گرفت. بنابراین یک شخص سالم و تندرست، از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کم تحرک برخوردار خواهد بود.

۳- پیشگیری از ابتلا به آلودگی‌های اجتماعی

یک فرد سالم و ورزشکار، قطعا به طور ناخودآگاه از سیگار دوری می‌کند،  چون درمی‌یابد با ورزش، به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، ولی سیگار یا مواد مخدر، به وضوع انرژی وی را کم کرده و او را ضعیف‌تر می‌کند. بنابراین خود به خود برای پیشرفت در امور ورزشی خویش و برای انجام تمرینات، از این مواد دوری می‌جوید. از طرفی، در یک محیط ورزشی سالم، از این گونه افراد و آلودگی‌ها کمتری می‌توان اثری یافت و احتمال ابتلای چنین افرادی به آلودگی‌های اجتماعی بسیار پایین بوده و به دلیل روحیه ورزشی از بسیاری ناهنجاری‌های دیگر اجتماعی، که با خلق و خوی جوانمردی و ورزشکاری همخوانی ندارد، پرهیز می‌کنند.

ورزش‌های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه قابلیت پیچیده مغز را در امور مختلف از جمله هماهنگی، چالاکی و سریع بودن، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن را تقویت می‌کنند.

۴- تقویت عملکرد ذهن در یادگیری و هماهنگی

تعریف ورزش تنها در افزایش فعالیت جسمانی خلاصه نمی‌شود. بسیاری از ورزش‌های امروزی نظیر پینگ پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، شنا و … حرفه‌ای هستند و نیاز به یادگیری و حتی مربیان مجرب دارند و کار فکری زیادی را نیز می‌طلبند.

بنابراین ورزش‌های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه قابلیت‌های پیچیده  مغز را در امور مختلف از جمله هماهنگی، چالاکی و سریع بودن، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن را تقویت می‌کنند به گونه‌ای که در یک شخص غیر ورزشکار، این قابلیت‌های مغزی، خاموش می‌ماند و به تدریج  ذهن تنبل و سست می‌شود و این گونه افراد، بیشتر تمایل دارند در یک گوشه بنشینند و در فکر فرو روند!

به طور کلی می‌توان گفت ورزش، در کلیه اجزای جسم و ذهن بدن و در کلیه مراحل زندگی انسان تأثیر غیر قابل انکار و به سزایی دارد.

منبع: ایران بانو