اشاره:

فاطِمه(س) مشهور به فاطِمهٔ زَهرا (۵ بعثت -۱۱ق)، دختر پیامبر اسلام(ص) و خدیجه کبری(س) و همسر امام علی(ع) است. او یکی از پنج تن آل عبا (اصحاب کساء) بوده که شیعیانِ دوازده امامی آنها را معصوم می‌دانند. امام دوم و سوم شیعیان و زینب(س) از فرزندان او هستند. زهرا، بَتول، سیده نساء العالمین از جمله القاب وی و اُمّ اَبیها کنیه مشهور او است. فاطمه، تنها زن همراه پیامبر(ص) در روز مباهله با مسیحیان نجران بوده است. سوره کوثر، آیه تطهیر، آیه مودت و آیه اطعام و احادیثی چون حدیث بَضعه در شأن و فضیلت فاطمه نازل و نقل شده‌اند. در روایات آمده است که پیامبر(ص)، فاطمه(س) را برترین زن در دو عالم معرفی کرده و خشم و خشنودی او را خشم و خشنودی خداوند دانسته است.

بزل هروى از جناب حسین بن روح (ره ) سؤ ال کرد: « پیامبر خدا(صلى الله علیه و آله و سلم ) چند دختر داشت ؟»
جواب دادند: « چهار دختر.»
سؤ ال کرد: « کدام یک از آنان برتر بودند؟»
پاسخ داد:« فاطمه .»
سؤ ال کرد:« چرا در حالى که او از همه دختران پیامبر کم سن و سال تر بود و از نظر مصاحبت به پیامبر، کمترین زمان و بهره از آن وى بود، چگونه و به چه علت از همه دختران رسول خدا(صلى الله علیه و آله و سلم ) افضل بود؟»
جواب داد: « به خاطر دو خصلتى که پروردگار عالم وى را به آن دو خصلت مخصص گردانیده بود:
۱- از پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) میراث ها برده بود.
۲- نسل پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) از او بود، و پیامبر این ویژگى را به وى نبخشید، مگر به لحاظ فزونى خلوصى که در نیت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) سراغ یافت .»
حضرت زهرا (سلام الله علیها) به این درجه والا، فقط به خاطر آن که دختر رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) بود، نرسید، زیرا غیر از او چهار دختر و همسران متعدد دیگرى نیز داشت ؛ بلکه به خاطر اخلاص ، زهد، پارسایى ، عبادت ، انفاق ، جهاد در راه خدا و تحمل و بردبارى در مقابل رنج هایى بود که در راه خدا کشید. او راه خود را با اراده و خواست خود انتخاب کرد و چنین مقرر شده بود که بانوى زنان جهان باشد؛ بلکه شایستگى آن را داشت که به عنوان الگوى زنان در جامعه اسلامى شناخته شود و خداوند متعال فضیلت مادرى اوصیا و شرافت رابط بودن بین نبوت و امامت را به او بخشید.»

منبع :مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن