اشاره:

اخبار از فوت از سوی امامان اهل بیت(علیهم‌السلام) یک از اموری است که بسیار اتفاق افتاده است. این گونه خبرها بدون علم الهی امکان پذیر نیست از این‌رو خبر از فوت دیگران پیش از وقت آن از معجزات و کرامات اهل بیت (علیهم‌السلام) به شمار می آید. در نوشته زیر به دو مورد از اینگونه معجزه از سوی امام عصر(عج‌الله فرجه) اشاره شده است.

 

حسن بن عیسی عُریضی گفته است: هنگامی که امام حسن عسکری (علیه‌السلام) از دنیا رفت، مردی از مصر با اموالی به مکه آمد، تا آن اموال را به صاحب امر امامت برساند. در آن حال، با نظرات گوناگونی مواجه شد؛ برخی می‌گفتند: «امام حسن عسکری (علیه‌السلام) کسی را جانشین خود معرفی نکرده است.» برخی دیگر می‌گفتند: «جانشین او جعفر [برادر امام عسکری (علیه‌السلام) جعفر کذّاب] است و برخی دیگر می‌گفتند: «جانشین او فرزندش می‌باشد».

وی نامه‌ای نوشت و با فردی که کنیه‌اش ابوطالب بود به عسکر [سامّرا] فرستاد، تا از حقیقت امر، جست‌وجو کند. آن مرد، نزد جعفر رفت و از او برهان طلبید. جعفر گفت: «اکنون آمادگی ندارم». وی به سوی باب [خانه امام عسکری (علیه‌السلام)‌ ] رفت و نامه‌اش را به کسانی که به عنوان سفرای امام (علیه‌السلام) موسوم بودند سپرد.

در پاسخ او نامه‌ای صادر شد که در آن نوشته شده بود: «خدا به تو در عزای صاحبت [کسی که او را فرستاده بود] اجر بدهد. او از دنیا رفت و وصیت کرده است که مالی که با او بود به فرد ثقه‌ای داده شود تا مطابق آنچه در نامه‌ای که برای او نوشته خواهد شد، عمل کند. آن واقعه همان گونه که در نامه نوشته شده بود، اتفاق افتاده بود.»[۱]

علی بن زیاد صیمری، طی نامه‌ای از حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف کفن درخواست کرد. در جواب او نوشته شده بود: «تو در سال هشتاد [هشتاد سالگی یا در سال ۲۸۰ ق] به آن نیاز خواهی داشت». او در سال هشتاد از دنیا رفت و پیش از مرگش برای او کفن فرستاده شد.[۲]

پی نوشت:

[۱] . کلینی، اصول کافی، ۱۳۸۸: ص۴۳۹، ح۱۹؛ مفید، الارشاد،  ۱۴۱۳ (اول): ج۲، ص۳۶۴٫

[۲] . کلینی، اصول کافی، ۱۳۸۸: ج۱، ص۴۴۰؛ مفید،الراشاد، ۱۴۱۳ (اول): ج۲، ص۳۶۶.

برگرفته از مقاله علی ربانی گلپایگانی

منبع :مرکز تخصصی مهدویت