خانواده شیعی » خانواده » نهاد خانواده »

شايد فکر کنيد در اين زمانه ي پر مشغله، وقتي براي استراحت يا تفريح در کنار اعضاي خانواده باقي نمي ماند، اما با کمي دقت و حوصله درخواهيد يافت که راه هاي بسيار ساده و ملموسي وجود دارد که از آن طريق مي توانيد آرامش بيشتري در روزهاي پر مشغله بدست آوريد. شوخي و تفريحات خودجوش، گفت و گوهاي صميمانه و تغيير و اصلاح شرايط زندگي، بخشي از اين راه هاست که سبب مي شود بچه ها احساس بهتري نسبت به خودشان داشته باشند و شما و همسرتان نيز به عنوان والدين، احساس اطمينان و شايستگي کافي بکنيد. پس به نمونه هاي زير توجه کنيد.

صبح تعطيل؛ فرصت بزرگ

از صبح روزهاي تعطيل نهايت استفاده را ببريد. از بچه ها بخواهيد براي پانزده دقيقه همگي به تختخواب شما بيايند، آنها را در آغوش بگيريد و ببوسيد و محبت تان را بي دريغ به آنها ابراز کنيد. براي روز تعطيل سعي کنيد هيچ برنامه ي زود هنگامي نچينيد، به اين ترتيب مي توانيد لحظاتي را بي دغدغه با هم وقت بگذرانيد و احساس صميميت بيشتري با يکديگر داشته باشيد.

نفس عميق يادت نره!

زماني که احساس مي کنيد ديگر نمي توانيد بچه را تحمل کنيد، نفس عميقي بکشيد تا آرام شويد. تحقيقات نشان مي دهد که نفس عميق به عنوان يک مکانيزم آرام بخش تأثير بسزايي بر افراد دارد، اين کار براي کودکان نيز مؤثر است.

تحسين غير مستقيم

گاهي بچه ها تحسين و تشويق مستقيم را به حساب نمي آورند يا از آن خجالت مي کشند، از اين رو بد نيست گه گاه براي تحسين آنها از روش غير مستقيم استفاده کنيد، به اين ترتيب که بگذاريد بشنوند که پيش ديگران از آنها تعريف مي کنيد. يک تمجيد غير مستقيم مي تواند محرک قوي تري براي اعتماد به نفس کودک باشد، چون بچه مي فهمد که تمجيدتان جدي و صادقانه است.

صحبت به نوبت

اگر موقع غذا خوردن، زمان بحث و تبادل نظر در خانه ي شماست، روش صحبت به نوبت را بکار ببريد. يک دستمال سفره ي رنگي سر ميز يا سفره بياوريد و در طول غذا خوردن اين دستمال دست به دست بگردد و به دست هر کس رسيد مي تواند چند دقيقه بدون وقفه حرف بزند.

بعد از جشن تولد

برگزاري جشن تولد براي بچه ها و تدارک براي ميهمانان مدعو به زخمتش مي ارزد، اما خستگي پس از جشن تولد براي والدين و کودک نيز پديده ي رايجي است. بنابراين، بهتر است پس از رفتن آخرين ميهمان شما و کودک تان نيز خانه را ترک کنيد. مي توانيد با هم براي کمي قدم زدن در پارک يا خوردن يک بستني بيرون برويد. در اين فرصت در مورد اتفاقات و نکات جالب جشن تولد با هم صحبت کنيد.

تکرار دستور

اين تکنيک ساده، به سرعت ارتباطات خانوادگي شما و همکاري در خانواده را بهبود مي بخشد. روش کار اين است که به سادگي از کودک بخواهيد دستوري را که به او داده ايد براي شما تکرار کند. بطور مثال بپرسيد: «لطفاً چيزي را گفتم تکرار کن.» والدين اغلب تعجب مي کنند وقتي متوجه مي شوند که بيشتر اوقات بچه هاي کوچکتر اصولاً حرف آنها را نفهميده اند.

ده دقيقه در روز مخصوص بچه ها

هر روز ده دقيقه را در زمان معيني به بازي با بچه ها اختصاص دهيد و بعد دوباره به امور روزمره ي خود بپردازيد. براي مثال بعضي خانواده ها به شطرنج، کارت بازي، درست کردن پازل هاي صد قطعه يي، خواندن دو صفحه از کتاب مورد علاقه ي بچه ها يا کارهايي مانند اينها مي پردازند. چنين فعاليت هايي به مرور به صورت يک سنت خانوادگي در مي آيد و به کودکان و والدين آرامش و پيوند بيشتري مي دهد.

احترام به طبيعت

زماني را صرف اين کنيد که فرزندتان احترام به طبيعت را بياموزد. بگذاريد بازوانش را به دور يک درخت حلقه کند و آن را در آغوش بگيرد، گل هاي رز را بو کند، يا شبانگاه به ستارگان خيره شود. به اين کارها نه به عنوان يک فرصت آموزشي، بلکه به عنوان روشي بنگريد که از طريق آن کودک احساس مي کند جزيي از يک کل بسيار عظيم است.

وقت اختصاصي

هفته يي يک بار، يک ساعت با هر يک از فرزندان تان به تنهايي وقت بگذاريد و هر کاري که بچه دوست دارد همراه او انجام دهيد. وقتي کودکان بدانند هر کدام زمان منحصر به فردي توجه اختصاصي شما را براي مدتي طولاني در اختيار دارند، مي آموزند که به اوقات ديگران نيز احترام بگذارند و صبر کنند تا نوبت خودشان برسد.

تغيير وضعيت

گاهي براي تغيير وضعيت و خروج از کشمکش ها بهتر است صحنه را تغيير بدهيد. يک راه اين است که اعلام کنيد قصد داريد همه را به گردش ببريد. حتي اگر اين گردش فقط يک ساعت طول بکشد، سرگرمي و تفريحي که به وجود مي آيد، حواس افراد را از موضوعات جزيي که در منزل تحريک کننده هستند، پرت مي کند.

ذکري از موهبت هاي روزانه

قبل از خواب يا بعد از شام دقايقي را به صحبت در مورد چيزهاي خوبي که در زندگي تان هست، اختصاص دهيد. از بقيه ي اعضاي خانواده هم بخواهيد که چيزها و اتفاقات خوبي را که در طول روز داشته اند تعريف کنند. اين کار راه خوبي براي پايان دادن يک روز با نگرشي مثبت است.

غروب جمعه

احتمالاً شما نيز مثل بسياري از خانواده هاي ديگر، کسالت بعد از ظهر روزهاي جمعه را چشيده ايد. براي از بين بردن اين حالت مي توانيد يکي، دو دوست يا همسايه يا فاميل را همراه بچه هاي شان دعوت کنيد. قرار بگذاريد که در اين گردهمايي ها هر کس خوراک مختصري همراه خودش بياورد. گپ و گفت بزرگترها و بازي بچه ها اوقات خوشي را در بعد از ظهر جمعه براي اعضاي خانواده فراهم خواهد کرد.

کيک تولد نصفه

جشن تولد ساده، نمادين و کم خرج برگزار کنيد! جالب مي شود اگر يک کيک تولد نصفه بپزيد، تعداد شمع هاي تولد را به اضافه ي نصفي از يک شمع در نظر بگيريد و هديه هاي کوچک تهيه کنيد. هر دليلي براي جشن گرفتن، هر چند جشني کوچک باشد، روحيه ي اعضاي خانواده را شاداب مي کند و آنها را از روزمرگي خارج مي کند.

توضيح اضافه ممنوع

يکي از منابع مهم استرس براي والدين اين است که وقتي مي خواهند بچه ها کاري انجام دهند، به توضيحات زياد و تذکرهاي مکرر متوسل مي شوند. تصميم بگيريد که توضيحات تان را به يک يا دو جمله محدود کنيد. موجر بودن توضيحات مانع از اين مي شوند که در دور باطلي از بحث و جدل پايان ناپذير با بچه ها گرفتار شويد.

يک شب در هفته، رسانه ها و بازي هاي پيشرفته ممنوع

يک شب در هفته اجازه ندهيد کسي در خانه تلويزيون، رايانه، ويدئو، سي دي و ضبط صوت روشن کند. اين موقعيت فرصتي فراهم مي آورد تا به بازي هايي بپردازيد که واقعاً بازي هاي تعاملي محسوب مي شوند و دو طرف بازي مجبورند بطور واقعي با هم ارتباط برقرار کنند، بازي هاي قديمي مختلف، منچ، شطرنج، کتابخواني، جوک تعريف کردن و حتي گفت و گوهاي دوستانه ي معمولي، نمونه هاي مناسبي در اين زمينه هستند.
منبع: 7 روز زندگي- ش 87