پیامبر و اهل بیت علیهم السلام » پیامبر اسلام » اصحاب »

خالد بن سعید

خالد فرزند سعید بن عاص بن امیه از قبیله بنی عبدالشمس و کنیه ‏اش ابو سعید، از اصحاب جلیل‏ القدر پیامبر صلی الله علیه و آله و از سابقین در اسلام است. او بعد از ابوبکر اسلام آورد که سومین یا چهارمین و یا پنجمین مسلمان بوده است .
ابن اثیر نقل می‏کند که خالد شبی در خواب دید لب پرتگاه جهنم ایستاده، بزرگی جهنم آن قدر زیاد بود که خدا می‏ داند، و پدرش می ‏خواست او را در میان آتش اندازد که پیامبر صلی الله علیه و آله دست او را گرفت و نگذاشت در آتش قرار گیرد. پس از این خواب خالد خدمت حضرت رسول صلی الله علیه و آله رفت در حالی که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در اجیاد بود. عرض کرد: به چه چیز مرا می ‏خوانید؟ حضرت فرمود: «تو را به سوی خدا می‏ خوانم، خدایی که واحد است و شریک ندارد و محمّد، رسول اوست و خود را از آنچه عبادت می‏ کنی از بت‏ها که نمی ‏شنوند و نمی ‏بینند و نه سود دارند و نه زیان، دور کن.» خالد همین جا گفت: «أشهد ان لا اله الا اللَّه و أشهد أنک رسول اللَّه.» پیامبر خدا صلی الله علیه و آله از اسلام خالد مسرور شد، اما پدرش ناراحت گردید و نان او را قطع کرد
او با جعفر بن ابی‏طالب به حبشه مهاجرت کرد و به مکه بازگشت و اولین کسی است که دوباره به حبشه هجرت کرده است.
وی در فتح مکه، غزوه ‏های حنین، طائف و تبوک شرکت داشت و رسول خدا صلی الله علیه و آله او را به ولایت «صدقات» یمن و به قولی صدقات مذحج و صنعاء برگزید. او تا زمان رحلت پیامبر در این مقام بود و پس از آن به مدینه آمد و ملازم و همراه امیرمؤمنان علیه‏السلام گردید. وی تا زمانی که بنی‏ هاشم ناچار به بیعت شدند، با ابوبکر به عنوان خلیفه بیعت نکرد و به امیرالمؤمنین و دیگر بنی ‏هاشم گفت: من تابع شما هستم، و لذا پس از بیعت اهل بیت و بنی هاشم، او همراه برادرش «ابان بن سعید» با ابوبکر بیعت کرد.
برخی نقل کرده ‏اند که عدم بیعت او با ابوبکر تا دو یا سه ماه پس از بازگشت از یمن طول کشید.
خالد پس از بیعت با ابوبکر به فرماندهی لشکری از سپاهیان اسلام برگزیده شد و در فتح «اجنادین» در شام شرکت کرد و در «مرج الصفر» کشته شد، اما برخی گفته ‏اند واقعه مرج الصفر سال چهارده هجری در اوایل خلافت عمر بن خطاب بوده و در آن زمان کشته شده است

پی نوشت ها:
[۱] این اختلاف از آن جهت است که اسلام ابوبکر چندمین نفر بوده است و به اجماع شیعه و جمهور اهل سنت امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام اولین مرد مسلمان است و اولین زن هم خدیجه کبری علیها السلام است‏که اسلام آورد. ابن اثیر در اسد الغابه، ج ۲، ص ۸۲ از حمزه بن ربیعه نقل می‏کند که اسلام خالد همراه با اسلام ابوبکر بوده است و دختر خالد گفت: پدرم پنجمین نفر در اسلام است. از او پرسیدم: چه کسی در اسلام بر او تقدم داشت؟ گفت: علی بن ابی‏طالب بعد ابوبکر، بعد زید بن حارثه و چهارم سعد بن ابی وقاص.
[۲] اسد الغابه، ج ۲، ص ۸۲؛ ر. ک: الاصابه، ج ۲، ص ۲۳۶٫
[۳] اسد الغابه، ج ۲، ص ۸۲؛ ر. ک: الاصابه، ج ۲، ص ۲۳۶٫
[۴] اسد الغابه، ج ۲، ص ۸۲؛ ر. ک: الاصابه، ج ۲، ص ۲۳۶٫