در برخی کتاب های اهل سنت علاقه عایشه نسبت به حضرت فاطمه سلام الله علیها دختر گرامی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) منعکس شده و گفته شده که عایشه با فاطمه سلام الله علیها  رابطه محبت آمیزی داشته و مورد احترام و تقدیر او بوده است.  بر این مطلب اصحاب سیر و راویان احادیث اجماع دارند که ارتباط بین آنان با نهایت الفت و کمال محبت مانند علاقه بین احباء بوده است. در کتابهای تاریخی بر این مطلب تأکید شده است و آثار زیادی وجود دارد که علاقه نیکو و حسنه بین آن دو را بیان می کند.  روایتی که عمرو بن دینار نقل می کند گواه بر این مطلب است:  «قالت عَائِشَه رضی الله عنها: «مَا رَأَیتُ أَفْضَلَ مِنْ فَاطِمَهَ غَیرَ أَبِیهَا»، وفی روایه: «مَا رَأَیتُ أَحَدًا قَطُّ أَصَدَقَ مِنْ فَاطِمَهَ غَیرَ أَبِیهَا»[۱] یعنی من به غیر از رسول اکرم  صلی الله علیه و آله و سلم، کسی دیگر را  افضل از حضرت فاطمه ندیدم. در حدیث دوم می گوید من هیچ کسی را  راستگو تر از فاطمه  ندیدم.

این سخنان عایشه همسر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم از منزلت و مقام معنوی حضرت فاطمه سلام الله علیها حکایت دارد و این شیعیان نیستند که شیفته حضرت زهرا هستند بلکه همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شیفته او بوده و در نزد او از مقام و منزلتی بالایی برخوردار بوده است.

پی نوشت ها:

[۱] . یاسین الخلیفه الطیب المحجوب، إجلاء الحقیقه فی سیره عائشه الصِّدِّیقه،  ص۱۰۳و ص۱۵۲،مؤسسه الدرر السنیه – المملکه العربیه السعودیه – الظهران، پ۱، ۱۴۳۲ق.

نویسنده: حمید رفیعی.