حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و ارزش تعلیم

نقل شده روزی زنى خدمت حضرت فاطمه(علیهاالسلام) رسید و عرض کرد: مادر ناتوانى دارم که در مسائل نمازش به مسئله مشکلى برخورد کرده و مرا خدمت شما فرستاده  که سؤال کنم و پاسخ شما را به او بگویم.
حضرت فاطمه(علیهاالسلام) پس از شنیدن سوال، آن را پاسخ داد. آن زن همین طور مسئله دیگرى پرسید تا ده مسئله شد. حضرت همه را پاسخ داد. سپس ‍ آن زن از کثرت سؤالاتی که پرسیده بود، اظهار شرمساری و خجالت کرد و گفت: اى دختر رسول خدا! دیگر می‌روم و مزاحم نمى‌شوم.
حضرت فرمود: نگران نباش! اگر باز هم سؤالی داری بپرس! من با کمال میل جواب مى‌دهم، زیرا اگر کسى اجیر شود که بار سنگینى را بر بام حمل کند و در عوض آن، مبلغ صد هزار دینار اجرت بگیرد، آیا از حمل بار خسته مى‌شود؟!
زن گفت: نه‌! خسته نمى‌شود، زیرا در برابر آن، مزد زیادى دریافت مى‌کند.
حضرت فرمود: خدا در برابر جواب هر مسئله‌اى، بیشتر از این که بین زمین و آسمان پر از مروارید باشد، به من ثواب مى‌دهد؛ با این حال، چگونه از جواب دادن به مسئله خسته شوم؟! از پدرم شنیدم که فرمود: «علماى شیعه من، روز قیامت محشور مى‌شوند و خداوند، به اندازه علوم آنان و درجات کوششان در راه هدایت مردم، برای آنها، ثواب و پاداش در نظر مى‌گیرد و به هر کدامشان، تعداد یک میلیون حله از نور عطا مى‌کند. سپس منادى حق تعالى ندا مى‌کند: اى کسانى که یتیمان(پیروان) آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) را سرپرستى نمودید، در آن وقت که دستشان به اجدادشان (پیشوایان دین) نمى‌رسید که در پرتو علوم شما ارشاد شدند و دیندار، زندگى کردند. اکنون به اندازه‌اى که از علوم شما استفاده کرده‌اند، به ایشان خلعت بدهید! حتى به بعضى آنان صد هزار خلعت داده مى‌شود. پس از تقسیم خلعت‌ها، خداوند فرمان مى‌دهد: بار دیگر به علما خلعت بدهید. تا خلعتشان تکمیل گردد. سپس دستور مى‌رسد دو برابرش کنید. همچنین درباره شاگردان علما که خود، شاگرد تربیت کرده‌اند چنین کنید…»
آنگاه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به آن زن فرمود: اى بنده خدا! یک نخ از این خلعت‌ها، هزار هزار مرتبه از آنچه خورشید بر آن مى‌تابد بهتر است. زیرا امور دنیوى تواءم با رنج و مشقت است، اما نعمت‌هاى اخروى عیب و نقص ندارد.

(منبع: شهید ثانی؛ منیه المرید؛ ص۱۱۵)