خانواده شیعی » تربیت فرزند » نوجوان و جوان »

جوانان و تحصيل علم و دانش

   يكى از چيزهايى كه مى تواند براى پيشرفت كارهاى انسان در زندگى نقش بسزايى را ايفاء كند فراگيرى ( علم و دانش) است. معناى علم و دانش چيست؟

علم و ايمان دو بالى هستند براى سير صعودى انسانها و شكوفا نمودن وجود انسان براى رسيدن به كمال. چرا يادگيرى علم و دانش براى همگان ضرورى است؟

حضرت على(عليه السلام) مى فرمايد: «بى سوادى مايه و ريشه هر شرّى است»(1). اولين آيه اى كه بر پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) نازل شد جمله (إقرا)(2) يعنى (بخوان) بود حضرت رسول(صلى الله عليه وآله) گاهى كه در جنگها اسير مى گرفتند مى فرمودند: (اگر هر اسيرى ده مسلمان را تعليم دهد آزاد است)(3). اين نشان دهنده اهميّت علم و دانش است.

براى ياد گرفتن زمان و مكان مطرح نيست، از گهواره تا گور و از شرق تا غرب. پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) وارد مسجد شدند، گروهى را ديدند كه مشغول عبادت هستند و گروه ديگرى را ديدند كه مشغول گفتگوى علمى هستند. حضرت هر دو را پسنديدند ولى خودشان در كنار گروهى قرار گرفتند كه گفتگوى علمى داشتند(4). به افرادى كه روز قيامت از خلافكارى خود عذرخواهى كرده و مى گويند: خداوندا! ما نمى دانستيم. گفته مى شود چرا ياد نگرفتيد؟(5)

احترام معلم بر شاگرد لازم است. معلم پدر علمى انسان است. شاگردان امام صادق(عليه السلام) به امام مى گفتند: خداوند جان ما را قربان شما كند(6). ما بايد نسبت به معلم خود علاقه شديدى داشته باشيم كه او چشم ما را به كتاب باز و دست ما را به قلم آشنا نمود.

دنياى امروز دنياى علم است. دليل حكومت كفّار بر مسلمانان قدرت علمى آنهاست. همين كه آنها هواپيما و ماشين و تراكتور ساختند و ما نساختيم آنها بر ما مسلط مى شوند. قرآن مى فرمايد: نبايد كفار بر مسلمانان مسلط شوند. در قرآن و روايات تحصيل علم بسيار سفارش شده است. مادرى كه سواد ندارد، فرزندش زودتر مريض و ديرتر خوب مى شود.

كشاورزى كه سواد ندارد، نمى تواند درست از تراكتور استفاده كند، انسان بى سواد هميشه در جامعه خود را ضعيف مى داند. در انتخابات چون نمى تواند نام نماينده خود را بنويسد، گاهى ممكن است كلاه سرش برود و نام ديگرى را به جاى شخص مورد دلخواه خود نوشته و به صندوق بيندازند. درصدى از فرزندان كه در تحصيل نامؤفقّ مى باشند، از خانواده هايى هستند كه پدر و مادرشان سواد ندارند. كسى كه سواد داشته باشد بهتر و بيشتر مى تواند از آب و خ اك استفاده كند. به هر حال اكنون كه به فرمان امام(رحمه الله) كلاسهاى نهضت سوادآموزى در اختيار ما قرار گرفته است، آنهائى كه بى سواد هستند مى توانند با شركت در اين كلاسها باسواد شوندجوانان و نوجوانان عزيز بايد اين نكته را بدانند اگر جوانى باسواد و هميشه سرگرم تحصيل باشد مى بينيم كمتر يا اصلاً دنبال كارهاى خلاف و نامشروع نمى رود چرا؟ چون علم و دانش و آگاهى مانع آن مى شود و انسان را نسبت به عاقبت آن كار آگاه مى كند و اين باعث مى شود كه انسان جوان در زندگى پاك سرشت بماند پس بشتابيم بسوى دو بال علم و ايمان، تا در دنيا و آخرت رستگار شويم.

1-غررالحکم/20
2-علق/1
3-سیره حلبى ج‏3/204
4-بحارالانوار ج1ص206
5- تفسير البرهان ج 1 ص 560
6-اصول الکافی ج ۱ ص ۳۳۷