اشاره:

در کنار رهبری جریان الیمانی که به عهده احمد اسماعیل گاطع معروف به احمد الحسن الموعود می باشد، رهبری معنوی، نظامی ورهبری سازمانی هم وجود داشته است. شیخ کاظم العقیلی مسئول شاخه نظامی،  عبدالرحیم ابومعاذ به عنوان مرشد و رهبری معنوی سازمان می باشد. معاون مؤسس این جریان شخصی به نام شیخ حیدر المنشداوی (ابن ابو فعل) از شاگردان شهید سید محمد صدر بود.در این مقاله تشکیلات این فرقه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

 

المنشداوی در زمان صدام به ایران آمد و به ترویج این فکر پرداخت، لذا توسط حکومت ایران دستگیر گردید، و به مدت ۶ ماه در زندان به سر برد. بعد از سقوط صدّام به عراق بر گردانده شد، و ادّعا نمود که وی وصی امام‌زمان (عبدالله بن الحسن القحطانی ) می‌باشد، واز همه اموری که مردم از آن ها اطلاعی ندارند، مطلع است، حتی از محل قبر فاطمه(صلی‌الله علیه و آله) مطلع می باشد. وی دفتری را در منطقه قدیم نجف در شارع الرسول (صلی‌الله علیه و آله) افتتاح نمود، وبه نشر افکار خود همّت گماشت. بعد از این اتفاقات، مؤسس جریان با صدور بیانیه ای المنشداوی را تفسیق کرد.

لذا قاسم عبد حسن از عناصر سابق حزب بعث، عباس خلف الچبیناوی از عناصر سازمان بدر، عباس زوری عگله و هامل محیی حمود نیز به همراه المنشداوی از این جریان خارج شدند؛ شیخ حیدر المنشداوی پس از آن، در بغداد توسط یک گروه مسلح کشته شد.

از طرفداران یمانی، شخصی از بیت حمامی، به نام سید حسن الحمامی ـ فرزند مرحوم سید محمد علی حمامی متوفای ۱۹۹۸ م از علمای معروف نجف ـ بود. این شخص که مرتبط با دستگاه بعثی، عقده ای و ضدّ علمای دین بود، به عنوان روحانی ارشد آن گروه فعالیت داشت. ومصداق آیه شریفه : ( انّه لیس من اهلک انّه عمل غیر صالح) شد.

شعار جریان الیمانی یک ستاره اسرائیلی به نام داوود است. این ستاره ۶ ضلعی به عنوان آرم ودر کنار امضای احمد الحسن الیمانی قرار می گیرد، وامضای او در برخی اعلامیه ها از این قرار است:

بقیّه آل محمد:، الرکن الشدید، احمد الحسن وصی و رسول الامام المهدی )عج) الی الناس اجمعین، المؤیّد بجبرئیل، المسدّد بمیکائیل، المنصور باسرافیل، ذریّه بعضها من بعض والله سمیع علیم ».

این ستاره شش‌ ضلعی در زبان لاتین«پنتاگرام»نامیده می‌شود. صهیونیست ها از آن در پرچم خود به عنوان سمبل تسلّط بر جهان استفاده می کنند. فرقه یمانی در ابتدای کار از این ستاره به عنوان آرم و نماد جریان خود استفاده می کرده، ولی بعدها برای جلوگیری از آبروریزی واثبات وابستگی آن ها به صهیونیسم، این نماد را از تبلیغات خود حذف نمودند.

فعالیت تبلیغی جریان احمد الحسن

این سازمان به فعالیت تبلیغی بهای زیادی می دهد، لذا به نشر وچاپ کتاب هایی برای تبلیغ تفکر خود اقدام کرده است؛ بر اثر این تبلیغات، بعضی ازافراد کم مایه وبی اطلاع از مبانی دینی را گول زده است. وبه آن ها تلقین کرده که وی یمانی نائب امام زمان می باشد. وی کتاب هایی با نام های جذاب وفریبنده هم چون الجواب المنیر عبر الاثیر، نصیحت به طلاب حوزه علمیه، حاکمیت خداوند نه حاکمیت مردم، و کرامات وغیب گویی ها، نشریاتی با نام روزنامه القائم(عج)، و نشریه قمر بنی هاشم، و منشوراتی با نام انصار المهدی، منتشر ساخته است.

در شماره ۳ نشریه هفتگی قمر بنی هاشم مورخه جمعه ۱۴ محرم ۱۴۲۵ ﻫ، مطالبی از این دست وجود دارد:

معرکه الامام المهدی تشتعل فی مصر، حرب آمریکا علی العراق، بدایه الحرب ضد المهدی المنتظر(عج)، علماء السوء فی روایات اهل البیت:، العجل العلمی عند فقهاء الشیعه. در ضمن مقاله اخیر کاریکاتور یک گاو نر که بر شکم آن، کلمه « علم اصول » نوشته شده، کشیده شده است. در این مقاله علم اصول فقه حوزه های علمیه به گوساله سامری تشبیه گردیده است، که توسط امام زمان (عج) به دور ریخته خواهد شد. در آن نشریه تحت عنوان « نُبُوءَه » یعنی پیش گویی، خبر از خروج قریب الوقوع نفس زکیّه در نجف داده است ! که هرگز تا به حال خارج نشده است!

طرفداران این جریان با توزیع اعلامیه ها وبروشورهایی همه علمای ایران وعراق را به مناظره دعوت نمودند. از جمله در سال ۱۳۸۲ش بعد از سقوط صدّام، هم زمان گروه های معدودی از جوانان فریب خورده عراقی که به صورت غیر قانونی وارد ایران شده بودند، در نماز جمعه شهرهای اهواز، قم، کرج، مشهد، وجاهای دیگر بین صفوف نماز جمعه ایستاده و خبر از ظهور یمانی دادند. در آن شهرها، آن افراد دستگیر شده، وبه کشورشان بازگردانده شدند؛ در برخی شهرها مثل قم واهواز مبلّغین آن ها دست به تبلیغ مرام خود زدند، که در برخی موارد توسط مسئولین قضایی کشورمان بازداشت، ومحکوم شدند.

فعالیت نظامی جریان یمانی

این جریان آموزش نظامی را برای اعضای خود لازم دانسته، عناصر خود را در باغ های العماره ومناطق الفاس والتیره به انواع سلاح های اهدائی اربابانشان آموزش می داده است. یکی از مراکز آموزش آن ها در منطقه صفوان در مزرعه « صابر زایر شمال آلبورحمه » ونیز منطقه « الهویر قرنه » بود. یکی از آموزش های آن ها آموزش سر بریدن افراد بوده است. اولین اقدام نظامی آن ها بعد از ایزوله برخی از عناصر منشعب مثل حیدر المنشداوی، هماهنگی با جماعت جند السماء به رهبری الگرعاوی در تاسوعای سال ۱۴۲۸ قمری، در منطقه الزرگه کوفه بود. در آن عملیات حدود ۲۰۰ نفر از جماعت یمانی کشته شدند. جالب این جاست، با این که ادّعاهای عقیدتی الگرعاوی با گروه یمانی تضاد دارد، اوّلی وجود امام زمان(عج) را منکر می شده وخود را قائم آل محمد می‌دانسته، ودومی خود را فرزند ووصیّ امام زمان (عج) می‌داند !، از نظر فعالیت نظامی بر علیه دولت شیعی عراق وحوزه های علمیه به صورت مشترک در یک عملیات وارد شدند، و سرکوب گردیدند ! این امر حاکی از این است، که هر دو جریان از پشت پرده توسط رهبری واحدی اداره می شدند، وادّعاهای عقیدتی آن ها غیر واقعی بوده است !

بعد از حادثه فوق جریان یمانی به صورت سرّی فعالیتش را ادامه داد؛ با سرکوب قیام الگرعاوی در منطقه الزرگه نجف، یمانی تصمیم گرفت در عاشورای سال ۱۴۲۹ قیام کند، اما یک ماه پیش از وقت مقرّر با دستگیری ۴۰ نفر از پیروانش در نجف، تواناییش کاهش یافته، ونتوانست اقدامی را در نجف وکربلاء طی مراسم عاشورا انجام دهد. این گروه برنامه داشت تا روز تاسوعا قیام کند وزایرین حرمین امام حسین (علیه‌السلام) وحضرت عباس (علیه‌السلام) را قتل عام کرده، ودو حرم مقدس رابه اشغال درآورد.

سپس با رهبری شخصی دارای سابقه بعثی بودن، به نام « سید حسن الحمامی » به سوی نجف حرکت کند، و مراجع دینی را ترور نمایند. سپس با شخصی به نام « ابن بثینه » به عنوان امام مهدی بیعت کنند، وفعالیت آن ها به سوی بصره وناصریه کشیده شود. این گروه در ساعت ۳۰/۹ صبح تاسوعا فعالیت خود را با حمله به هیأت های عزاداری در بصره آغاز کردند وتوانستند وارد مقر شرکت نفت جنوب شوند. هم چنین در ناصریه فعالیت خود را با حمله به تیپ واکنش سریع آغاز کردند، در پی آن سرتیپ ابولقاء الجابری فرمانده این تیپ، وسرهنگ ابومحمد الرمیض مسئول اطلاعات تیپ کشته شدند.

پلیس نجف اشرف ۴۵ نفر از عناصر مسلح گروه الیمانی تحت عنوان ” انصار المهدی ” از جمله ۱۵ نفر از رهبران و فرماندهان این گروه را دستگیر کرده که حسن الحمامی رهبر مذهبی این گروه در ضمن دستگیرشدگان بود. حسن الحمامی بعد از دستگیری اعتراف کرد، که اعضای گروهش قصد داشتند، در روز عاشورا مراجع دینی وهیأت های حسینی را مورد هدف قرار دهند. وی در کنفرانس خبری وطی اعترافاتش گفت : این گروه دارای طرفدارانی است. وهدف آن حمله به مرجعیت، ودیگر علمای دینی، واز هم پاشیدن اوضاع امنیتی عراق است. الحمامی در ادامه اعترافاتش گفت : تعدادی از عناصر این گروه مسئولیت هایی هم چون مسئول امور مالی، تبلیغاتی ونظامی برعهده داشتند. وی افزود: هزینه های ما از کشورهای خارجی بویژه امارات تأمین می شود، وشعار ما ستاره داود می باشد.

چند روز بعد از حادثه یمانی، پایگاه خبری « ملف پرس » از خبرگزاری های معتبر در عراق در خبری فاش کرد که احمد الحسن یمانی، بعد از حادثه بصره وناصریه، به کشور امارات متحده عربی گریخته، ودر دبی اقامت گزیده است.

منیع: تلویزیون اینترنتی شیعیان