بی‌تردید تلگرام با گسترش نفوذ خود به درون خانواده‌های ایرانی، در کنار محاسن و امتیازات فراوانی که از آن برخوردار است، دارای مفاسد و نقاط منفی‌ای است که موجب آسیب رساندن به بنیان خانواده ایرانی می‌شود. برای درک بهتر این موضوع کافی است که زندگی خود را قبل از حضور در تلگرام و بعد از آن را مقایسه کنیم؛ آن وقت آسیب‌هایی که این پیام رسان به مرور زمان به ما رسانده است را عمیق‌تر درک خواهیم کرد. در ادامه به گوشه‌ای از آسیب‌های این پیام رسان اشاره خواهیم کرد:

نابودی جمع‌های صمیمی خانواده‌ها

پیام رسان تلگرام از همان روزهای آغاز فعالیت خود در ایران، با جذاب کردن محیط خود و در اختیار گذاشتن خدمات رایگان سعی در ایجاد یک اعتیاد فراگیر بین مردم بود؛ به طوری که امروزه و بعد از ۳ سال فعالیتش در ایران، شاهد آن هستیم جمع‌های صمیمی خانواده‌های ایرانی رو به خاموشی است. پر رنگ‌ترین اتفاقی که تلگرام در ایران رقم زده است نیز مربوط به محیط‌های خانواده است؛ امری که مخاطبان ایرانی به روشنی از آن آگاه هستند و کم رنگ شدن روابطشان در میان خانواده را به خوبی حس می‌کنند.

به خطر افتادن حریم خصوصی

یکی از تأثیرات منفی که تلگرام متهم ردیف اول آن در زندگی افراد است، به خطر افتادن حریم خصوصی است. در واقع به دلیل نا آشنا بودن اکثر افراد، تلگرام به خطری برای حریم خصوصی افراد مبدل شده است. تأثیر منفی این شبکه پیام رسان را (که گاهی در رسانه‌ها منتشر می‌شود) می‌توان در ماجرای یکی از بازیکنان فوتبال و انتشار عکس‌های خصوصی او و هم چنین هک شدن حساب تلگرام یکی از بازیگران زن سینما مشاهده کرد؛ هر چند که ناآگاهی و اشتراک تصاویر خصوصی در این شبکه عامل این اتفاقات است.

نشر اکاذیب در جامعه

دیگر تأثیر منفی که تلگرام عامل اصلی آن است، نشر اکاذیب در جامعه است، متأسفانه انتشار اخبار دروغین و اشتراک آن یکی از بزرگترین مشکلاتی است که این روزها گریبان گیر کاربران ایرانی تلگرام شده است؛ اخبار بدون منبع موثق در تلگرام به راحتی دست به دست شده و باعث فریب افراد زیادی شده است.

کاهش سطح ارتباطات عاطفی

استفاده از تلگرام در محیط خانواده با کاهش سطح ارتباطات عاطفی،‌ میزان گفتگو در خانواده را حتی از ۱۵ دقیقه در روز هم کمتر کرده است. ضمن این که استفاده نادرست از این امکانات باعث از بین رفتن بسیاری از حریم‌ها در خانواده‌ها شده و حتی در مواردی منجر به بروز اختلافات تا سر حد طلاق و جدایی نیز شده است.

ایجاد ارتباط هر یک از زوجین با افراد غریبه و حتی جنس مخالف در دوستان و آشنایان، منجر به کاهش سطح اعتماد در بین آنها می‌شود و با کاهش سطح اعتماد در خانواده، آرامش خدشه­ دار می‌­شود و در نهایت نهاد خانواده آسیب جدی می­بیند.

انتشار مطالب ضد دینی و الهی

منفی ترین بخش تلگرام، که زندگی اکثر مردم را تهدید می‌کند، مربوط به هجوم کانال‌های ضد دینی است؛ کانال‌هایی که هدفشان حمله به دین و زیر سوال بردن ارزش‌های الهی برای مردم ایران است. این کانال‌ها به سهولت و با فعالیت آزادنه خود، مخاطبان را در دام خود می‌اندازند و آنها را جذب می‌کنند.

گذشته از اینها دسترسی به این کانال‌ها بسیار ساده است و با سرچ کردن برخی کلمات افراد در تمامی سنین دسترسی آسانی به آنها دارند و این خود به تنهایی کافی است تا قشر نوجوان و کم سن از راه و هدف اصلی خود گمراه شده و درگیر محیطی غیر اخلاقی شوند.

با همه این مطالب پیام رسان تلگرام اسب سرکشی است که بدون رعایت قوانین ایران و با محتوای نامناسب در صدد تخریب بنیان خانواده‌های ایرانی است. بی‌شک امروزه در هیچ کشوری، جایی برای فعالیت خودسر یک پیام رسان آن هم با هدف تخریب مردم آن کشور، نیست.

منبع: سعید پیرزاده؛ باشگاه خبرنگاران جوان؛

(با اندکی حذف و تغییر)