تصویر انبیاء و ائمه (علیهم السلام)

 

اشاره:

امام حسن عسکری (علیه‌السلام) یازدهمین امام شیعه از خاندان رسول خدا است. از این امام معصوم کرامات متعددی نقل شده است. در نوشته زیر به یکی از کرامات آن حضرت اشاره شده که صورتهای انبیاء و اولیای الهی را از اول تا آخر برای یک از اصحابش نشان داده است.

 

 

علی بن عاصم گوید: بر امام حسن عسکری (علیه‌السلام) وارد شدم. آن حضرت به من فرمود: ای علی بن عاصم به پایین نگاه کن! تو برجایی قرار گرفته‌ای که بسیاری از پیامبران و فرستادگان و ائمه نشسته‌اند.

نزد خود گفتم: ای کاش این صحنه را مشاهده می‌کردم.

امام (علیه‌السلام) از دورن من مطلع گردید و گفت: نزدیک من بیا!

به او نزدیک شدم، دست شریفش را بر چهره‌ من کشید و چشمانم باز شد آنگاه قدم و چهره‌هایی را مشاهده کردم. امام (علیه‌السلام) فرمود: این قدم آدم و جایی است که در آن نشسته است. و این صورت هابیل و این صورت شیث(فرزند آدم) و این صورت نوح و این صورت قیدار و این صورت مهلائیل و این صورت یاره و این صورت ادریس و این صورت سام و این صورت ارفخشد و این صورت هود و این صورت صالح و این صورت لقمان و این صورت ابراهیم و این صورت لوط و این صورت اسماعیل و این صورت الیاس و این صورت اسحاق و این صورت یعقوب و این صورت یوسف و این صورت شعیب و این صورت موسی و این صورت یوشع بن نون و این صورت طالوت و این صورت داود و این صورت سلیمان و این صورت خضر و این صورت دانیال و این صورت یسع و این صورت ذی القرنین و این صورت شاپور بن اردشیر و این صورت لوی و این صورت کلاب و این صورت قصی و این صورت عدنان و این صورت عبدمناف و این صورت عبدالمطلب و این صورت عبدالله و این صورت سرور ما رسول‌الله (صلّی الله علیه و آله) و این صورت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و این صورت اوصیای بعد از او تا مهدی (علیه‌السلام) است. سپس فرمود: به این آثار نگاه کن که آثار دین خداست و شک کننده به آنها شک کننده به خداست و کسی که آنها را انکار کند خدا را انکار کرده است. آنگاه فرمود: ای علی بن عاصم! چشمهایت را ببند. چشمهایم را بستم و دیگر آن صحنه را ندیدم. [۱]

پی نوشت:

[۱] . مشارق الانوار، بحارالانوار، ج ۵۰، ص ۳۰۴.