شیعه شناسی » درباره شیعه » شیعه در روایات »

برگزیدگی شیعه برای محبت اهل بیت

 در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که خداوند حبّ علی و فاطمه و اولاد آن دو را  بعد از انبیاء به شیعیان اختصاص داده و شیعیان کسانی هستند که این حب را پذیرفته اند.

قالَ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله  و سلم:« إنَّ اللهَ لَهُ الْحَمْدُ، عَرَضَ حُبَّ عَلِیٍّ وَ فاطِمَه، وَ ذُرّیَّتِهما عَلی الْبَرِیَّه فَمَنْ بادَرَ مِنْهُمْ بِالإجابَه جَعَلَ اللهُ مِنْهُمْ الرُّسُلَ، وَ مَنْ أجابَ بَعْدَ ذلِكَ جَعَلَ مِنْهُمْ الشِّیعَه وَ إنَّ اللهَ جَمَعَهُمْ فِی الْجَنَّه»[1]. پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: خداوند كه حمد وستایش بر او باد دوستی علی و فاطمه و ذریه آن دو را بر همه انسان ها عرضه داشت اول كسانی كه آن را پذیرفته اند به عنوان رُسُل (رسولان) انتخاب شدند و پس از آنان، كسانی كه آن را پذیرفته به عنوان «شیعه» برگزیده شدند و خداوند در بهشت همه آنان را جمع خواهد كرد.

در روایتی دیگری از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که هیچ کسی با پیامبر و اهل بیت آن حضرت دشمنی نمی کند مگر اینگه جایگاهش آتش جهنم باشد.  «وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ، لَا يُبْغِضُنَا أَهْلَ الْبَيْتِ رَجُلٌ إِلَّا أَدْخَلَهُ اللَّهُ النَّارَ»[2] بنابراین این محبت و دوستی از افتخارات شیعه به شمار می آید .

[1] . احقاق الحق، ج9، ص191 .

[2] . محمد بن حبان بستی، صحيح ابن حبان بترتيب ابن بلبان، ج15، ص435، بیروت، مؤسسة الرسالة، چ2، 1414ق/1993م.