برگزیده‌ای از روش‌های بازی‌درمانی

عنوان  
مولف  
مترجم  
ناشر  انتشارات
سال نشر  ۱۳۹۵
نوبت نشر  چهارم
محل نشر  تهران

عنوان: برگزیده‌ای از روش‌های بازی‌درمانی
مولف: هایدی ج. کداسن، چارلز ا. شفر
مترجم/ محقق: دکترسوسن صابر، دکتر پریوش وکیلی
ناشر: انتشارات ارجمند
سال نشر: ۱۳۹۵
نوبت نشر: چهارم
محل نشر: تهران

بازی درمانی یکی از روش های مؤثر در درمان مشکلات رفتاری و روانی کودکان است. بطور کلی بازی نقش مؤثری در رشد کودک دارد و در خلال بازی می‌توان به بسیاری از ویژگی ها ، مسائل و رشد کودک پی برد. بازی های کودکان مختلف و نوع ویژگی هایی که از خود ظاهر می‌سازند تفاوت هایی با یکدیگر دارند. هر چند نوع بازیها در گروه های سنی و بچه‌های گروه سنی مشترکاتی دارد، اما نوع شرکت کودک در بازی اهمیت ویژه دارد.

بازی درمانگر در واقع از موقعیت بازی برای ایجاد ارتباط با کودک استفاده می‌کند و تلاش می‌کند به تخلیه هیجانی او و حل و فصل مشکلات او در زندگی عادی‌اش بپردازد. ویرجبینا و اسلاین از بازی درمانگران مطرح در این زمینه هستند.

منبع مهم و بکر گسترش بازی‌درمانی، تجارب درمانگرانی است که دربارۀ کودکان، از بازی‌درمانی استفاده می‌کنند. هدف این کتاب، ارائۀ روش‌های موجود بازی‌درمانی به درمانگران این حوزۀ کاری است. برای این منظور، از بازی درمانگران سراسر دنیا خواسته شده تا روش‌های مناسب خود را برای نویسندگان ارسال کنند. از ملاک‌های انتخاب روش‌ها می‌توان به اختصاصی بودن، کاربرد داشتن، ارزان بودن و ابتکاری بودن آنها اشاره کرد. برای سهولت استفاده از این روش‌ها، نویسندگان کتاب، آنها را به هشت بخش تقسیم کرده‌اند که عبارت‌اند از: روش‌های خیال‌پردازی، روش‌های قصه‌گویی، روش‌های هنرگویا، روش‌های بازی نمایشی، روش‌های نمایش عروسکی، روش‌های بازی با اسباب‌بازی‌ها، روش‌های بازی گروهی؛ و روش‌های دیگری که تعداد متنوعی از بازی‌ها را در بسیاری از زمینه‌ها، با کودکان مختلف به کار می‌گیرد.