اولین و مهمترین قدم در برنامه‌ریزی عروسی، تعیین تاریخ عروسی است. برای تصمیم‌گیری در باره تاریخ این مراسم مهم،‌ نکاتی را باید مد نظر داشته باشید. مثلا در چه روز و یا در چه ماهی مراسم برگزار شود خوب است و مسائلی از این قبیل.

روزهای خوب در ماه‌های قمری برای مراسم عروسی

یکی از مسایلی که در سخنان ائمه ی معصومین(علیهم السلام) آمده انجام کارها به تناسب خود، در روزهای به خصوصی که در آن روزها، تاثیر فراوان بر تداوم و برکت آن کار وجود دارد. دختر و پسر دم بخت، برای آن که از نعمت ازدواج مناسب برخوردار گردند، باید اصولی را رعایت کنند، که یکی از آن موارد، انتخاب روز شایسته برای امر ازدواج است.

انجام کارهای خیر در روزهای ماه قمری

در این جا به سخنان گوهر بار ائمه(علیهم السلام)، تنها در مورد روزهایی که ازدواج و اسباب‌کشی خوب دانسته شده است، بسنده می کنیم تا انشاء الله ضمن رعایت این نکات و مسایل دیگر، زندگی خوبی را داشته باشید. روزهایی که برای رفتن به خواستگاری یا پذیرفتن خواستگار و ازدواج کردن، خوب است عبارت اند از: روزهای سوم و ششم و هفتم و هشتم و دوازدهم و چهاردهم و پانزدهم و بیست و هفتم و بیست و نهم هر ماه.

در روایت دیگری در مورد روزهایی که آغاز هر کاری مبارک است، این گونه بیان کرده‌اند: از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که در روزهای یکم، دوم، ششم، هفتم، نهم، چهاردهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم،‌ بیست و دوم، بیست و سوم، بیست و هفتم، بیست و هشتم و بیست و نهم هر ماه قمری، آغاز هر کاری مبارک است.

جایگاه روزهای قمر در عقرب در انجام کارها

شایسته است بنا به سفارش و دستورات دینی، در ساعات قمر در عقرب -که جدولش در اینترنت یا تقویم‌های نجومی موجود است- از انجام کارهای اساسی نظیر انعقاد نطفه، عقد ازدواج، افتتاح کار و کسب، اسباب‌کشی، تعیین و تغییر نام و گذاشتن سنگ بنا و کلاً انجام هر یک از کارهای اساسی پرهیز کنیم.

البته ذکر این حدیث گرانقدر در این جا موجب هدایت و باعث آرامش است که راه‌هایی برای بر حذر بودن از نحوست ایام نیز وجود دارد. راه حلّی که اهل بیت(علیهم السلام) برای این امر ارائه نموده‌اند، صدقه دادن است. روایات فراوانی از حضرات معصومین(علیهم السلام) وارد شده که نحوست ایام، با صدقه دادن برطرف می شود. «عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ(علیه السلام):مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَهٍ إِذَا أَصْبَحَ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ نَحْسَ ذَلِکَ الْیوْم‏.» هر کس صبح صدقه دهد، خدا نحوست آن روز را از دفع می کند.

شرافت و نحوست برخی روزها در ایام هفته

شنبه: در روایتی از امام رضا(علیه السلام) از پدرانش درباره شنبه تا پنجشنبه از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که از خدا برای امتش چنین درخواستی کرد: «الهم بارک لأمتی فی بکورها یوم سبتها و خمیسها؛ خدایا! در صبحگاهان امت من در روز شنبه و پنج‌شنبه برکت قرار ده».

چهارشنبه: امام رضا(علیه السلام) به روایت از پدرانش فرمود: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است: آخرین چهارشنبه هر ماه، همواره روز نامبارکی است. قابل ذکر است بر مبنای روایاتی که درباره صدقه و آثار آن آمده است، استعداد نحس و ناخوشایندی که درباره روز چهارشنبه ذکر شده با صدقه، دفع می‌شود.

پاداش مضاعف در روز جمعه: هاشم بن حکم از امام صادق(علیه السلام) درباره مردی پرسید که قصد دارد کار خیری مانند صدقه یا صوم (روزه) و این‌گونه امور انجام دهد؟ آن حضرت فرمود: خوب است آن عمل را در روز جمعه انجام دهد، زیرا پاداش عمل در روز جمعه، چند برابر است.

ضمناً مراسم ازدواج را در ایام مبارک و چه بهتر که در روزهای تولد معصومین(علیهم السلام) انجام دهید و نیت خود را در ازدواج خالص کنید. خوب است هنگام عقد، به قمر در عقرب دقت کنید.

نکتۀ پایانی: نکاتی که بیان شد، صرفاً برای رعایت فضیلت بیشتر بود که رعایت آن دارای نکات مثبت است، اما اگر به خاطر مشکلاتی نمی‌توانید این مسایل را رعایت کنید، به خودتان سخت نگیرید و با دادن صدقه، مشکلات احتمالی را دفع کنید تا مبادا دچار وسواس شوید.

آیا عروسی گرفتن در روزهای اول هفته مثلا شنبه یا یکشنبه مشکلی دارد؟

یکی از مسایلی که در سخنان ائمه ی معصومین(علیهم السلام) آمده، انجام کارها به تناسب خود، در روزهای به خصوصی که در آن روزها، تاثیر فراوان بر تداوم و برکت آن کار وجود دارد.

از آنجایی که موضوع سوال فوق، مربوط به ازدواج است، از سخنان گوهر بار ائمه(علیهم السلام)، تنها در مورد روزهایی که خواستگاری و ازدواج خوب دانسته شده است، بسنده می کنیم تا انشاء الله ضمن رعایت این نکات و مسایل دیگر، زندگی خوبی را داشته باشید.

یادآوری این نکته لازم است که منظور از روزها، روزهای قمری است نه شمسی و شما با روزهای قمری، برای خواستگاری و ازدواج برنامه ریزی خواهید کرد.

روزهایی که برای رفتن به خواستگاری یا پذیرفتن خواستگار و ازدواج کردن، خوب است عبارت اند از: روزهای سوم و ششم و هفتم و هشتم و دوازدهم و چهاردهم و پانزدهم و بیست و هفتم و بیست و نهم هر ماه.

به صورت خلاصه باید گفت: دختر و پسر دم بخت، برای آن که از نعمت ازدواج مناسب برخوردار گردند، باید اصولی را رعایت کنند، که یکی از آن موارد، انتخاب روز شایسته برای أمر ازدواج است.

همچنین عقد و انجام هر یک از کارهای اساسی در روزهای قمر در عقرب، هم از نظر دینی و هم از نظر منجمین، توصیه نمی‌شود! پس خوب است هنگام عقد، قمر در عقرب نباشد.

از امیرالمؤمنین(علیه السلام) منقول است که روز جمعه، براى خواستگارى و نکاح، خوب است.

مراسم ازدواج را در ایام مبارک و چه بهتر که در روزهای تولد معصومین(علیهم السلام) انجام دهید و نیت خود را در ازدواج خالص کنید. خوب است هنگام عقد، قمر در عقرب نباشد.

و در آخر، رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

هر کس بر خدا توکل کند و هیچ گاه ملاحظه سعادت و نحوست روزها را ننماید، خداوند او را یاری خواهد نموده و عهده‌دار او خواهد شد به ویژه این که صدقه نیز بپردازد زیرا صدقه، نحوست را از بین می برد.

اما ازدواج روز شنبه یا یکشنبه، مشکلی ندارد، ولی در روایات، روز شروع کارها را برای شروع خوب، یک شنبه و چهارشنبه می دانند.

منبع: آسمونی با تغییر