موقوفات

نوشته‌ها

تولیت اوقاف پدر توسط امام حسن (علیه السلام)

اشاره:

امام حسن(علیه السلام)فرزند بزرگ امیرالمؤمنین، داراى صفات برجسته اى همچون لیاقت، شجاعت، شهامت، صداقت، تقوا، تجربه، آگاهى و بردبارى و… بود. او در دامن رسول خدا(ص)تربیت یافته و بیش تر غزوات و درگیرى هاى صدر اسلام را که در آخرین دهه عمر رسول خدا(ص)تحقّق یافت، دیده بود. آن بزرگوار در کنار پدر، با حوادث آن دوران خوى گرفت، بدان جهت در راه پیشبرد اسلام هیچ گونه ترس و وحشت در وجود آن بزرگوار راه نمى یافت و در زمان حیات و حکومت امیرالمؤمنین(علیه السلام)دوشادوش آن حضرت در مشکلات شرکت داشت و مسؤولیت هاى گوناگونی را بر عهده گرفت که به صورت اجمال آن ها را مى آوریم:

تولیت موقوفات و صدقات.

امام حسن(علیه السلام)طىّ حکمی از سوى امیرالمؤمنین علی(علیه السلام)سرپرستى و تولیت اوقاف را بر عهده گرفت.

در یکى از أوامر (و وصایاى) آن بزرگوار آمده است:.

(هَذا ماأَمَرَ بِهِ عَبْدُاللّهِ عَلِىُّ بْنِ أَبِى طالِبٍ أَمِیرِالمُؤْمِنِینَ فِى مالِهِ، ابْتِغاءَ وَجْهِ اللّهِ، لِیُولِجَهَ بِهِ الجَنَّهَ ویُعْطِیَهِ بِهِ الأَمَنَهَ.

منها: فَإِنَّهُ یَقُومُ بِذلکَ الحَسَنُ بْنُ عَلِى یَأْکُلُ مِنْهُ بِالمَعْرُوفِ وَیُنْفِقُ مِنْهُ بِالمَعْرُوفِ، فَإِنْ حَدَثَ بِحَسَنٍ حَدَث وَحُسَیْن حَىّ، قامَ بِالأَمْرِ بَعْدَهُ وَأصْدَرَهُ مَصْدَرَهُ.

وإِنَّ لأبنَىْ فاطِمَهَ مِنْ صَدَقَهِ عَلِىٍ‏ّ مِثْلَ الَّذِى لِبَنى عَلِىٍ‏ّ، وَإِنِّى إنَّما جَعَلْتُ القِیامَ بِذلکَ إِلى ابِنْى فاطِمَهَ ابْتِغَاءَ وَجْهِ اللّهِ وقُرْبَهً إلَى رَسُولِ اللّهِ(ص)وَتَکْرِیماً لِحُرْمَتِهِ وتَشْرِیفاً لِوُصْلَتِهِ. وَیَشْتَرِطُ عَلَى الَّذِى یَجْعَلُهُ إلَیْهِ أَنْ یَتْرُکَ المالَ عَلى أُصُولِهِ، وَیُنْفِقَ مِنْ ثَمَرِهِ حَیْثُ أُمِرَ بِهِ وهُدِىَ لَهُ، وأَنْ لایَبِیعَ مِنْ أَوْلادِ نَخِیلِ هذِهِ القُرى وَدِیَّهً حَتّی تُشکِلَ أَرْضُها غِراساً(۱)؛.

این فرمانى است از بنده خدا، علىّ بن أبى طالب أمیرالمؤمنین، درباره دارایى خود به خاطر به دست آوردن خشنودى خدا. نخستین کسى که این فرمان را انجام مى دهد، حسن بن على است. او از این اموال بر اساس مبانى صحیح شرعى بهره مى گیرد و انفاق مى کند. اگر براى حسن پیش آمدى روى داد و حسین زنده بود، او باید این کارها را انجام دهد و جانشین برادرش گردد. بدانید که بهره فرزندان فاطمه از صدقات علىّ درست مانند بهره سایر فرزندان على است و این که سرپرستى آن را به پسران فاطمه واگذار نمودم، به خاطر خدا و به خاطر تقرب به رسول خدا ذو بزرگداشت حرمت او و احترام پیوند خویشاوندیشان به او می باشد. با کسى که این اموال در دست اوست، شرط مى کنم که اصل مال را حفظ کند و تنها از میوه و درآمدش در آن راهى که به او دستور داده ام انفاق کند و از نهال هاى نخل چیزى نفروشد تا همه سرزمین، یکپارچه زیر پوشش نخل قرار گیرد و آباد شود.).

این فرمان بعد از برگشت از صفین صادرشده و ابلاغ آن، جنبه دستورى و حکمى دارد. و مضمونش مى رساند که حکم تصدّى أموال شخصى امیرالمؤمنین(علیه السلام)نبوده، بلکه اموال امام و حاکم است که باید براى حفظ امامت و زعامت و خاندان پرفضیلت اهل بیت حفظ شود و حقوق و صدقات به اهلش برسد. باید گفت که این منصب یکى از مسوولیت ها و شؤون امامت است که آن را اختصاص به إمام حسن و سپس امام حسین(علیه السلام)مى دهد، اگر غیر از این باشد، (ابتغاء وجه اللّه) و (تکریماً لحرمته) معنایى ندارد.

سخن دیگر این که معمولاً در بسیارى از صدقات و موقوفات، (موقوف علیهم) یعنى کسانى که صدقات و موقوفات باید براى آن ها مصرف شود، معیّن و مشخّص شده است و این ها سادات و بنی الحسین(علیه السلام)بودند و یا فقرا و حجاج بیت الله الحرام و موارد دیگر (که توضیحش خواهد آمد)؛ لذا هیچ تردیدى وجود ندارد که حکم امام(علیه السلام)به فرزندش جهت اموال شخصى نبوده، بلکه اموال و موقوفات و صدقات عمومى بوده است که در بحث آینده به آن ها اشاره خواهد شد.

موقوفات و صدقات علىّ بن أبى طالب(علیه السلام)و…

با نگاه اولیّه به فرمان امیرالمؤمنین(علیه السلام)چنین گمان مى رود که این فرمان، همانند وصیت و سفارش شخصی افراد درباره اموال شخصى است تا بعد از مرگ، اختلاف و جدایى در میان ورثه نیفتد، لیکن بعد از تعمق و تأمل بیش تر در مورد صدقات و موقوفات رسول خدا(ص)و على بن ابی طالب و دیگر ائمه(علیه السلام)جهت مصالح مسلمین، روشن مى شود که خطبه در صدد نصب مدیر امور مالى مطمئن و دقیق براى حفظ و حراست بیت المال مسلمانان است، گرچه در میان صدقات، مقدارى از دست رنج هاى آنان نیز دیده مى شود.

فرمایش امام علی(علیه السلام)درباره سرزمین (بُغَیْبِغَه)(۲)، بعد از باخبرشدن از آن، گواه مطلب فوق است که:.

(یَسُرُّ الوارث، ثم قال: هى صدقه على المساکین وابن السبیل وذى الحاجه الأقرب‏(۳)؛ وارث را خوشحال می کند. سپس فرمود: این سرزمین صدقه است و وارثان آن، بیچارگان و در راه ماندگان و نیازمندان نزدیک هستند.).

ایوب بن عطیّه گوید: شنیدم امام صادق(علیه السلام)فرمود:.

(قَسَّم رسول الله(ص)الفى‏ء فأصاب علیّاً(علیه السلام) أرض. فاحتفر فیها عیناً فخرج منها ماء ینبع فی السماء کهیئه عنق البعیر فسمّاها عین یَنْبُعْ. فجاء البشیر یبشره فقال بشّر الوارث، بشر الوارث، هى صدقه بتّاً بتلاً فى حجیج بیت اللّه وعابر سبیله لاتباع ولاتوهب ولاتورث. فمن باعها او وهبها فعلیه لعنه الله والملائکه والناس أجمعین، لایقبل اللّه منه صرفاً ولاعدلاً(۴)؛.

رسول خدا(ص)غنایم جنگی را تقسیم نمود، در آن هنگام، زمینى به نام علی(علیه السلام)افتاد. پس از مدتى چشمه اى را احداث کرد که از آن به اندازه گردن یک شتر آب خارج مى شد، آن سرزمین را (یَنْبُعْ) نامید. در آن هنگام، شخصى از یاران آمد و به آن حضرت بشارت و مژدگانى داد. آن حضرت دوبار فرمود: بشارت را به وارثان این زمین بدهید. این صدقه جاریه است، تنها برای حجّاج بیت الله الحرام و مسافران آن مسیر است و به هیچ وجه فروخته نخواهد شد و بخشیده نمى شود و به ارث هم نخواهد رسید، پس هرکس آن را بفروشد و یا به دیگری ببخشد، نفرین خدا و فرشتگان و مردم، همگى بر او باد و خداوند هیچ گونه تصرفى را در جهت ازبین بردن ینبع از او قبول نخواهد کرد.).

و در نقلى دیگر فرمود: یَنْبُعْ و چشمه هاى جوشان آن را وقف نمودم و صدقه قرار دادم براى فقرا، بیچارگان و در راه ماندگان، چه آنان در نزدیک باشند و یا در نقطه اى دور، در زمان آرامش و یا جهاد و درگیرى با دشمنان اسلام؛ سپس فرمود: این صدقه جاریه به کسى بخشیده نخواهد شد و به ارث به کسى نخواهد رسید تا خداوند آن را به وارثان حقیقى واگذار نماید و او (خداوند) بهترین وارث است.(۵).

در این جا فهرست وار بعضى از صدقات و موقوفات رسول خدا(ص)و على بن ابى طالب(علیه السلام)و فاطمه زهرا(س)را می آوریم تا دایره مسؤولیت امور مالى موقوفات حسن بن علی(علیه السلام)و أهمیّت آن در زمان حیات و حکومت پدرش و بعد از آن روشن گردد.

پى نوشت:

۱. ابن ابى الحدید، شرح نهج البلاغه، ج‏۱۵، ص‏۱۴۶، ح‏۳۴؛ ابن شَبّه، تاریخ المدینه المنوره، ج‏۱، ص‏۲۲۵، اختلاف کمى در عبارات وجود دارد؛ ترجمه و شرح فیض الاسلام، نهج البلاغه، نامه‏۲۴، ص‏۸۷۶؛ در بعضى نسخه ها (لإبْنَىْ فاطمه…) آمده و در بعضى (لِبَنى فاطمه…) آمده است.

۲. بُغَیْبِغَه، نام سرزمینى است که داراى چشمه های پرآب و فراوانى بوده، همانند چشمه خیف الأراک، چشمه لیلى و چشمه بسطاس و… سمهودی مى گوید: در زمان علىّ بن ابیطالب(علیه السلام)بُغیبِغَه شامل ۱۰۰۰ وسق زمین بوده است که در هر وسق شصت من گندمکارى مى شده (خلیل فراهیدى، العین، ج‏۳، ص‏۱۹۵۱؛ سمهودى، وفاءالوفا بأخبار دارالمصطفى، ج‏۲، ص‏۲۶۲).

۳. ابن شبه، تاریخ المدینه المنوره، ج‏۱، ص‏۲۲۰؛ عاتق بن غیث البلادى، معجم معالم الحجاز، ج‏۱، ص‏۲۳۹. این دو پافشارى مى کنند که واقف علی(علیه السلام)بوده و بعد هم در اختیار فرزندش حسن بن على(علیه السلام)قرارداد. و حسین بن علی(علیه السلام)به آن منطقه رفت وآمد داشته است.

۴. وسائل الشیعه، ج‏۱۳، ص‏۳۰۳، باب‏۶ (باب عدم جواز بیع الوقف …)، ح‏۲.

۵. تاریخ مدینهالمنوره، ج‏۱، ص‏۲۲۱. افرادى که ینبع بر آن ها وقف شده بود، عبارتند از: حجاج بیت الله الحرام، مسافران از آن رهگذر، فقرا، مساکین، أبناءالسبیل (در راه ماندگان).

منبع : حقایق پنهان، ص ۱۲۷به قلم  احمد زمانى

بخشش امام جواد (علیه‌السلام)

 

اشاره:

یکی از فضایل اخلاقی که در وجود ائمه اهل بیت(علیهم‌السلام) بسیار نمود دارد جود و بخشش آن حضرات است. این صفت پسندیده در هرکس یممکن است وجود داشته باشد اما در امامان معصوم در حد کمال و به صورت معقول و برای رضای خدای متعال تبلور دارد. در این مقاله کوتاه به جود و بخشش امام جواد (علیه‌السلام) به صورت اجمال اشاره شده است.

 

امام جواد (علیه‌السلام) تحت تربیت پدر و به جهت اصالت ذاتی خاندانش، فردی بسیار بخشنده بود. لقب جواد حاکی از آن است که آن حضرت اهل بخشش و به سخاوت مشهور بود.

نمونه هایی از سخاوت امام جواد (علیه‌السلام):

امام (علیه‌السلام) در آغاز هر ماه صدقه می داد.[۱]

 آنچه به دست می آورد عمده اش را به علویان اختصاص می داد.

مقداری از بیت المال که به ایشان پرداخت می شد را نیز انفاق می کرد.

هم چنین درآمدهای ناشی از موقوفات اجداداش را که خود شخصاً بر روی باغها و مزارع آنها کار می کرد ،صرف اهداف عالیه خود و نیازهای جامعه اسلامی می کرد.

درآمد آنچه را که امیرالمومنین علی (علیه‌السلام) در مدینه وقف نموده و در اختیار امام (علیه‌السلام) بود را نیز بین خویشاوندان و فقرا تقسیم می نمود .

هم چنین هنگامی که قصد داشت بغداد را به سوی مدینه ترک کند، هر آنچه داشت در راه خدا انفاق کرد.

اسماعیل بن عباس هاشمی می گوید از تنگی معیشت نزد امام (علیه‌السلام) شکایت نمودم. امام (علیه‌السلام) قطعه ای  طلای خالص که وزنش ۱۶ مثقال بود، به من داد.[۲]

مردی به حضور امام جواد (علیه‌السلام) رسید و عرض کرد: مرا به اندازه مروت خودتان احسان کنید امام (علیه‌السلام) فرمودند: اکنون در وسعت من نیست. سائل عرض کرد: پس به مقدار مروت و مردانگی خودم احسان فرمائید. امام (علیه‌السلام) به خدمت گزار خود فرمود: مبلغ دویست دینار به او عطا کنید.[۳]

اندرز امام رضا (علیه‌السلام):

در روایتی آمده است:

امام جواد (علیه‌السلام) در سن سه یا چهارسالگی بود که پدر بزرگوارش امام رضا (علیه‌السلام) به او مرقوم فرمود: «باید بخشش و بذل و عطای تو کمتر از پنجاه درهم نباشد و بیشتر از آن در اختیار توست.»

از این رو حضرتش به هر فقیر و بینوا این مقدار و بیشتر عطا می فرمود و جایزه های چندین هزار درهمی داشت که طبق اخبار روایت شده به جهت جود و بخششی که حضرتش داشته او را جواد و بخشنده گفته اند.[۴]

امام (علیه‌السلام) با این گونه بخشش به شیعیانش آموخت که دنیا را باید برای آخرت خواست و مال را برای انفاق در راه خدا فراهم کرد.[۵]

پی نوشت:

[۱] . الدروع الواقیه،ص۴۲.

[۲] . الخرایج و الجرائح،ج۱،ص۱۰۵.

[۳] . حلیه الابرار،ج۲،ص۴۰۸.

[۴] . محمد بن علی (علیه‌السلام)؛امام جواد،مرضیه محمدزاده،قم:دلیل ما،۱۳۹۰،ص۳۱۵-۳۱۶.

[۵] . محمد بن علی (علیه‌السلام)؛امام جواد،مرضیه محمدزاده،قم:دلیل ما،۱۳۹۰،ص۵۷.

منبع: موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت.

مسجد جامع زنجان.

اشاره:

مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید در قرن سیزدهم هجری قمری (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاریه توسط یکی از پسران فتحعلی شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا که مرید آیت‌الله سید محمد مجتهد سردانی بود ساخته شد تا مرکز تدریس، اقامه نماز و مراجعات مردمی این مجتهد زنجانی باشد. خاندان حسینی زنجانی از آن زمان تا کنون تولیت مسجد را به عهده دارند. این مسجد که در قلب بافت قدیمی شهر و در مکان مناسبی از نظر دسترسی قرار گرفته‌است، از سمت باختر با بازار قیصریه، از سمت خاور با کوچه مسجد سید و از سوی شمال با خیابان امام خمینی و سبزه میدان درارتباط است.

این مسجد در دوره زندگانی بانی آن به نام‌های مسجد دارا، مسجد سید، مسجد سلطانی و مسجد جمعه نیز خوانده می‌شده‌است. این مجموعه تاریخی که در شمار بزرگ‌ترین و زیباترین مساجد و مدارس دینی زنجان است، یکی از بناهای ارزشمند ساخته شده بر اساس طرح مساجد چهار ایوانی می‌باشد. ایوان‌های چهارگانه‌ای که در چهار ضلع مسجد به شکل قرینه قرار گرفته‌اند، بیش تر از هر چیزی در صحن مسجد، خودنمایی می‌کند. صحن این مسجد مانند سایر مساجد چهار ایوانی، به شکل مربع مستطیل است و ۴۸ متر طول و ۳۶ متر عرض دارد.

در گذشته وسط صحن مسجد یک واحد حوضی بوده که گرداگرد آن را به استثنای جلوی حجرات و شبستان‌ها، باغچه‌های پرگل و گیاه پوشانده بود که بعدها به دلایل نامعقولی از بین رفته‌است. در ایوان‌های خاوری و باختری ۱۶ حجره به طور قرینه و در جبهه شمالی نیز ۶ واحد حجره جهت طلاب علوم دینی قرار ساخته شده‌است. در سطوح ایوان‌های شمالی و جنوبی تزییناتی مانند خط بنایی، کاشی معقلی و نگاره‌های گیاهی با تکنیک کاشی هفت رنگ، به سبک هنری دوره قاجار و بیش تر با استفاده از رنگ‌های سیاه و زرد به چشم می‌خورد. شبستان گنبد دار فضایی به عرض ۷٫۹۰ متر و طول۸٫۵۰ متراست که بدون واسطه در پشت ایوان جنوبی قرار گرفته و از جهت باختری و خاوری با شبستان‌های طرفین و از طرف شمالی با ایوان جنوبی در ارتباط است. بر فراز این شبستان، گنبد عظیمی بر جرزهای سنگین به ضخامت ۲۰٫۳۰ متر استوار گردیده‌است. گنبد این مسجد که از نوع دو جداره بوده و با کاشی‌های فیروزه‌ای پوشانده شده، از گنبدهایی است که بدون گوشواره و ترنبه بر روی جرزهای چهارگانه ضخیم نشسته‌است. سوره مبارکه الدهر با خط ثلث بر روی این گنبد نقش بسته و بر زیبایی آن افزوده‌است. در نوک بنای گنبد، علامتی از برنز به شکل گوی وجود دارد.

کتابخانه حسینی در طبقه فوقانی این مسجد قرار دارد.

عبدالله میرزا پس از ساخت مسجد و مدرسه مقادیر زیادی موقوفه را ضمیمه این مسجد و مدرسه می‌کند تا پشتوانه اداره مسجد شود. این موقوفات که در سندی گردآوری شده به این قرار است: (در حال حاضر اصل سند موجود است.)

۱. روستای لگاحی شش دانگ؛

۲. روستای شیلاخور شش دانگ؛

۳. دکاکین بازار قیصریه ۶۳ باب دکان و ۴ باب خواجه‌نشین؛

۴. حمام واقع در پشت مسجد و سمت شرق بازار قیصریه معروف به حمام شاهی؛

۵. طاحونه والارود؛

۶. روستای گلجیک (مقدار مشخص نیست)؛

۷. طاحونه گلجیک شش دانگ؛

موارد مصرف موقوفات

۱. برای مدرس و مؤذن و خادم از قرار مدرس ۱۰۰ تومان نقد، ۱۱ خروار جنس و مؤذن ۳۰ تومان نقد و ۳ خروار جنس، خادم ۴۰ تومان نقد و ۳ خروار جنس؛

۲. برای حجره‌هایی که طلبه دارند ۸۰ تومان نقد، ۴۰ خروار جنس (که ۲۰ باب حجره هر باب دو نفر طلبه برای هر یک ۲ تومان نقد و یک خروار جنس می‌شود)؛

۳. فراش ۴۰ تومان نقد، ۱۰ خروار جنس؛

۴. متولی ۱۰۰ تومان نقد، ۱۰ خروار جنس؛

۵. ناظر به اندازه متولی؛

۶. تعمیرات مسجد و مدرسه ۲۹۰ تومان نقد و ۳۰ خروار جنس؛ لازم به ذکر است این موقوفات مربوط به ۱۹۳ سال قبل می‌باشد و مقادیر یادشده به طور سالیانه داده می‌شود (تاریخ سند این موقوفات به تاریخ تأسیس مسجد و مدرسه بر می‌گردد).

پی نوشت:

  1. سایت سی و هشتمین کنفرانس ریاضی ایران، دانشگاه زنجان ۱۲-۱۵ شهریور ماه ۱۳۸۶
  2. سایت سازمان میراث فرهنگی زنجان
  3. فقیه تبعیدی و فیلسوف شهر فلسفه ستیزان (بند ۲و ۳ متن)