مقصر کیست

نوشته‌ها

مقصر کیست؟ پنج هشدار زودهنگام در اقتصاد خانواده

آیا فکر کردن به وضعیت مالی شخصی، باعث نگرانی، دل آشوب و یا ناراحتی شما می‌شود؟ اکثر ما این طور هستیم و هنگام مواجهه با مسائل مالی سعی می‌کنیم یا خیال‌پردازی کنیم یا این که با مشغول کردن فکر خودمان به مسائل دیگر امروز را به فردا برسانیم و عمر خود را بگذرانیم به هر وجهی.

شاید یکی از دلایل این که مسائل مالی شخصی حل نمی‌شود یا تعداد حل شدن‌های آن کم است، این است که همه ما در همه جای دنیا، دوست داریم که تقصیر را به گردن دیگران، پولدارها، زالوهای اقتصادی، پدرانشان و سران حکومت و دشمنان خارجی و هزار عامل دیگر بیاندازیم.

اگر به نظر و مصاحبه‌های مردم عادی در آستانه انتخابات در کشور‌های پیشرفته هم مراجعه شود، می‌توان دید که آنها هم با این مسائل دست به گریبانند و راه حل آن را از دولت مردان یا نماینده‌های مجلس می‌خواهند.

ترکیه در برابر یونان

شاید کم و بیش اخبار اوضاع و احوال اقتصادی یونان را شنیده اید که چقدر اوضاع بیکاری در آن خراب است و مردم باید سالها ریاضت اقتصادی بکشند تا وضعیت به حالت اول برگردد. بگذارید مقایسه ی ساده‌ای را بین ترکیه و یونان انجام دهیم. این دو کشور تقریبا در شرایط آب و هوایی و جمعیتی مشابهی هستند با این تفاوت که یونان از طرف اتحادیه اروپا حمایت می‌شود و جاذبه‌های توریستی آن قابل مقایسه با ترکیه نیست (گردشگری یکی از مهمترین قطب‌های درآمدی این دو کشور است). چگونه شد که در همین چند سالی که یونان رو به ورشکستگی مالی می‌رفت و نهایت به آن هم دچار شد، ترکیه روز به روز گام‌های بهتری برداشت و اکنون رشد اقتصادی، آن قدر به آنها اعتماد به نفس داده که نه تنها حلّال مشکلات خاورمیانه و جهان اسلام شده اند بلکه عضویت در اتحادیه اروپا را هم پیگیری نمی‌کنند.

در اینجا می‌خواهم درسی را که از بالا آموخته ایم، در زندگی شخصی خود به بوته آزمایش بگذاریم و با توجه به آن بفهمیم که آیا نشانه‌هایی از خطرات مالی ما را تهدید می‌کند یا نه. این نشانه‌ها از بد به خوب مرتب شده‌اند یعنی هر چه به مورد پنج، نزدیکتر شویم، بحران جدی‌تر است و بایستی زودتر دست به کار شد:

۱. بدون پس انداز باشید

اگر پس اندازی برای زمان‌های اضطراری نداشته باشید، نشانه بدی است و این موضوع با هر وضعیت درآمدی، غیر قابل توجیه است. پس انداز و رشد دادن آن علاوه بر اعتماد به نفس، پشتیبانی از هزینه‌های ناخواسته زندگی و نهادینه کردن عادات خوب، اولین گام برای سرمایه گذاری و کسب درآمد به جز حقوق ماهیانه است. در مطالب بعدی به راهکارهای شروع و افزایش پس انداز پرداخته می‌شود.

۲. تمام درآمد خود را خرج کنید.

تمام درآمد، صرف مخارج ماهیانه می‌شود و در آخر ماه، بالانس مالی شما صفر-صفر است. این حالت هشداری است که بایستی به آن توجه کرد. در شرایط فعلی اقتصادی، این مرحله به سرعت به مراحل بعدی تبدیل می‌شود.

۳. استانداردهای زندگی رو به کاهش باشد

پرسش: کشور ما در حال حاضر، شرایط ویژه‌ای دارد. چطور ممکن است با افزایش ۱۰ درصدی حقوق، هزینه‌های ۱۰۰ درصدی افزایش اقلام اساسی زندگی جبران شود؟

پاسخ: اقتصاد ایران در سی سال گذشته به همین ترتیب بوده و نوسانات شدید شاخص‌های اقتصادی مانند ارز و تحریم‌ها و ناکارآمدی مدیران به شدت بر کیفیت زندگی ما تاثیر گذاشته است. اما در این مطلب، هدف، مقصر کردن خودمان است یا به بیان بهتر، قبول مسئولیت صد در صد زندگی از طرف خودمان است. مثلا اگر از سال ۸۳ ماهیانه ۴۵ هزار تومان در یک حساب با سود روزشمار ۱۵ درصد گذاشته بودیم و سود آن را برداشت نمی‌کردیم، الان این پول به بیش از ۸ میلیون تومان رسیده بود. و سود ماهیانه آن در بانک ماهیانه ۱۳۵۰۰۰ تومان بود. آیا الان با سود ماهیانه این پول نمی‌توان از برخی از کاهش استانداردهای زندگی مانند حذف شیر، ماهی، گوشت و یا حتی سفر جلوگیری کرد؟

پس اگر استانداردهای زندگی ما در حال کاهش است این نتیجه ی مستقیم عدم آینده نگری و از نشانه‌های خطرناک نزدیک بودن ورشکستگی مالی است.

۴. کم و بیش برای مخارج ماهیانه قرض کنید (هر چند به مقدار کم)

اگر نشانه‌های قبلی را بتوان از لحاظ زمانی نسبت به بروز مشکلات مالی (یا آنچه امروز می‌گویند: بحران اقتصادی) با فاصله فرض کرد، این مورد یک هشدار جدی در خصوص بروز مشکلات مالی است و نشانه ی آن است که کنترل حساب و کتاب از دست ما خارج شده و برای مخارج روزمره به اجبار بایستی قرض کرد و یا بدتر از آن وام‌های با بهره گرفت.

۵. بدهی‌ها رو به افزایش باشد

اگر به صورت مستمر در ۶ ماه یا یک سال گذشته، میزان بدهی‌ها رو به افزایش باشد و حتی اگر این میزان ظاهرا کند و آرام باشد مانند بدهکار بودن به افراد مختلف و یا وام گرفتن برای رفع و رجوع هزینه‌های جاری زندگی، متاسفانه در آستانه ورشکستگی مالی قرار گرفته ایم و در این مورد، باید به سرعت وارد عمل شد و با اقدام سریع، کنترل زندگی اقتصادی را در دست گرفت.

آیا شما هم موردی از مراحل بالا را تجربه کرده اید؟ چطور از پس آن برآمده اید؟ چه تجارب منفی و مثبتی از این مراحل پنجگانه دارید؟

منبع: محمد جواد محبی؛ سایت یک ریال؛ (با اندکی تغییر)

طلاق

طلاق چیست؟

کسی را می‌شناسید که پدر و مادرش از هم طلاق گرفته باشند؟ پدر و مادر خودتان از هم جدا شده‌اند یا طلاق گرفته‌اند؟ شاید جوابتان به یکی از این سوال‌ها مثبت باشد. باید بدانید که شما تنها نیستید و کسان دیگری هم مثل شما وجود دارند.

طلاق وقتی اتفاق می‌افتد که زن و شوهر تصمیم می‌گیرند دیگر با هم زندگی نکنند. بعد برگه‌ای را امضا می‌کنند که دیگر با هم زن‌وشوهر نباشند و می‌توانند اگر بخواهند با کس دیگری ازدواج کنند.

طلاق برای همه سخت است

شاید ساده به نظر برسد اما برای زن یا شوهر آسان نیست که تصمیم بگیرد به ازدواجش پایان دهد. زن‌ و شوهرها قبل از این که تصمیم بگیرند از هم جدا شوند، وقت زیادی را برای حل کردن مشکلاتشان با همدیگر می‌گذارند. اما گاهی‌ اوقات نمی‌توانند این مشکلات را حل کنند و تصمیم می‌گیرند که طلاق بهترین راه‌ حل است. تغییر یک قسمت طبیعی از زندگی است اما وقتی برای خانواده شما اتفاق می‌افتد، کنار آمدن با آن بعضی‌‌ وقتها مشکل می‌شود.

گاهی ‌اوقات هم پدر و هم مادر هر دو می‌خواهند که طلاق بگیرند و گاهی یکی از آنها می‌خواهد طلاق بگیرد ولی یکی نمی‌خواهد. معمولاً هر دوی آنها از این که ازدواجشان موفق نبوده ناراحت هستند، حتی اگر یکی از آنها بیشتر از آن یکی بخواهد طلاق بگیرد.

بعضی ‌وقت‌ها وقتی یکی از والدین می‌خواهد خانه را ترک کند، احساسات بچه‌ها خدشه‌دار می‌شود. خیلی مهم است که در همچنین شرایطی یادتان باشد که طلاق ممکن است بین زن ‌و شوهر اتفاق بیفتد و با این که جدا شدن آنها از هم بر کل خانواده تاثیر می‌گذارد اما به این معنی نیست که آن کسی که خانه را ترک می‌کند شما بچه‌ها را دوست ندارد.

خیلی از بچه‌ها دوست ندارند والدینشان از هم جدا شوند. بعضی از بچه‌ها هم حس مشخصی نسبت به این اتفاق ندارند، مخصوصاً اگر بدانند که پدر و مادرشان با هم خوشبخت نیستند. بعضی از بچه‌ها هم با طلاق پدر و مادرشان احساس راحتی و آسودگی می‌کنند، مخصوصاً اگر پدر و مادرشان مدام با هم در حال دعوا باشند.

خیلی مهم است که یادتان باشد طلاق یک واقعیت مهم را عوض نمی‌کند: پدر یا مادری که جدا از شما زندگی می‌کند هنوز پدر یا مادر شماست. این برای همیشه است و هیچ‌ وقت عوض نمی‌شود.

بچه‌ها مقصر طلاق نیستند!

زن‌ و شوهرها به دلایل مختلفی از هم طلاق می‌گیرند. معمولاً والدین وقتی خیلی با هم مشکل دارند و نمی‌توانند مشکلاتشان را با هم حل کنند از هم طلاق می‌گیرند. گاهی‌ وقت‌ها پدر و مادرها خیلی از دست هم عصبانی می‌شوند و با هم دعوا می‌کنند و ممکن است حرف‌های بدی هم به همدیگر بزنند. گاهی‌ وقت‌ها ممکن است اصلاً با هم حرف نزنند، دلیلش هم این است که از دست هم عصبانی هستند و گاهی هم با کس دیگری آشنا می‌شوند که دوستش دارند و دلشان می‌خواهد با او ازدواج کنند.

بزرگترها دلایل خودشان را برای طلاق گرفتن از هم دارند. این دلایل هر چه که باشد، یک چیز مشخص است: بچه‌ها مقصر طلاق والدینشان نیستند.

با این حال بعضی از بچه‌ها ممکن است فکر کنند که آنها دلیل جدا شدن پدر و مادرشان هستند. آنها فکر می‌کنند که اگر بهتر رفتار می‌کردند، نمره‌های بهتری می‌گرفتند، یا در کارهای خانه بیشتر کمک می‌کردند، طلاق اتفاق نمی‌افتاد. اما این درست نیست. طلاق مسئله‌ای است بین پدر و مادرتان و ارتباطی با شما ندارد!

حتی اگر شنیدید که یکبار پدر و مادرتان سر شما با هم دعوا می‌کردند یا دوستتان فکر می‌کند که پدر و مادرش به خاطر او از هم طلاق گرفته‌اند، باید بدانید که این چیزها دلیل جدا شدن پدر و مادرها نیست.

شاید فکر کنید باید برای طلاق پدر و مادرتان خودتان را مقصر بدانید اما باید بدانید که شما تقصیری ندارید.

بچه‌ها نمی‌توانند طلاق را درست کنند!

همان طور که طلاق گرفتن والدین تقصیر بچه‌ها نیست، برگرداندن پدر و مادر کنار همدیگر هم به بچه‌ها ارتباطی ندارد. و با این که آرزوی خیلی از بچه‌ها که پدر و مادرشان از هم طلاق گرفته‌اند این است، اما این اتفاق نمی‌افتد. این که در خانه مثل یک فرشته رفتار کنید و در مدرسه هم شاگرد اول شوید، پدر و مادرتان را خیلی خوشحال می‌کند اما به این معنی نیست که به خاطر این کارهای شما پیش همدیگر برمی‌گردند.

پس فقط خودتان باشید و سعی کنید حرف‌ها و احساساتتان را با پدر یا مادرتان، یکی دیگر از اعضای خانواده، دوست یا معلمتان در میان بگذارید.

منبع: kidspersia.com