مطالعه کتاب

نوشته‌ها

سیزده روش برای نشاط و سلامت خانواده

اگر احساس می‌کنید خانواده‌تان به اندازه کافی شاد نیست و رابطه عاطفی در خانواده‌تان کمرنگ شده است به شما پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید تا شیوه‌های شاد زیستن در کنار خانواده را بیاموزید. چند اصل وجود دارد که برای داشتن یک زندگی شاد در کنار اعضای خانواده را تضمین می‌کند. شیوه شاد زیستن در خانواده عبارتست از:

۱- زمان‌های بیشتری را برای بودن با یکدیگر بگذرانید. نه به این معنا که بیشتر در خانه باشید و اوقاتتان را پای تلویزیون و اینترنت تلف کنید! بلکه منظور، صحبت کردن، بازی کردن، نوازش کردن و برگزاری جلسات خانوادگی در جهت برنامه ریزی جمعی برای آینده است. این نوع تماس، به فرزندان احساس امنیت در محیط خانه و خانواده می‌دهد و برای والدین سرشار از حس‌های مثبت و شادی آور خواهد بود.

۲– با هم آواز بخوانید. آواز خواندن افراد خانواده در کنار یکدیگر به مثابه یک سرمایه‌گذاری پُر سود در بورس است. می‌توانید کلمات خود را بسازید و در کلمات ترانه‌هایی که با هم می‌خوانید، جایگزین کنید. همچنین با کمک یک موسیقی آرامبخش، می‌توانید در امور خانه بازدهی جمع را افزایش دهید.

۳- به دکوراسیون خانه توجه کنید. اتاق‌ها را طوری دکور و رنگ آمیزی کنید که حس شادی و انرژی را در افراد خانه ایجاد کنند. طراحی و رنگ‌ها باید طوری باشند که تنش و اضطراب ایجاد نکنند. در چنین فضایی انجام اموری مانند بازی، جلسات خانوادگی یا حتی آشپزی لذتبخش خواهد بود.خانواده

۴- ورزش جمعی را فراموش نکنید. با فرزندان خود به دوچرخه سواری بروید. اوقاتی را برای پیاده‌روی و نرمش در نزدیکترین پارک بگذرانید.

۵- عادات سالم ایجاد کنید. سعی کنید عاداتی مانند اضافه کردن نمک و شکر اضافی به غذاها را با مصرف غذاهای سالم و پر از میوه و سبزیجات، جایگزین کنید.

۶- همه را در آشپزی مشارکت دهید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید بچه‌ها را به مصرف غذاهای سالم عادت دهید، شریک کردن آنها در تهیه غذاست. با همکاری اعضای خانواده در آماده کردن غذا، آنها را برای فعالیت مثبت و کار تیمی تشویق می‌کنید.

۷- برای رفتارهای خوب پاداش در نظر بگیرید. پاداش دادن به بچه‌ها می‌تواند انجام رفتارهای خوب را در آنها تقویت کند. گردش‌های خارج از شهر، بازدید از باغ وحش، رفتن به سینما و موارد مشابه، پاداش‌هایی خوب به حساب می‌آیند.

۸- مطالعه کتاب و شنیدن کتاب‌های صوتی را در امور هفتگی جای دهید. خواندن کتاب با صدای بلند برای بچه‌ها اثرگذار است. همچنین ترغیب آنها به نوشتن خاطرات روزانه یا داستان‌های کوتاه نیز توصیه می‌شود.

۹- با بچه‌ها پیوند یک به یک داشته باشید. والدینی که بیش از یک فرزند دارند توجه کنند که باید برای همه بچه‌ها یک زمان مساوی در روز اختصاص دهند. حتی اگر مشغله دارید، حداقل روزی ۱۰ دقیقه را با بچه‌ها بگذرانید.

۱۰- بعضی موارد مثبت روزانه را به اعمال روتین تبدیل کنید. با روی روال افتادن بعضی امور، بچه‌ها به صورت خودکار اعمالی که باید انجام دهند را می‌دانند. این مساله از بروز سوء رفتارها پیشگیری می‌کند. برای مثال سعی کنید برای بچه‌ها جا بیاندازید که زمان خواب، باید دندان‌ها را مسواک کرده و در صورت لزوم پس از شنیدن داستانی که هر شب در رختخواب برایشان می‌خوانید، به خواب روند؛ یا اموری که صبح‌ها باید انجام دهند را برایشان روتین کنید تا صبح‌ها سر وقت بیدار شوند و کارها با سرعت بیشتر و سر و صدای کمتری انجام شوند.

۱۱- قدردانی از یکدیگر را فراموش نکنید. راه‌های مختلف را برای نشان دادن ارزش و احترامی که برای یکدیگر قائلید، امتحان کنید. شادی و رفتارهای مثبت و متقابل فرزندان و والدین در این مساله بسیار موثرند.

۱۲- ابراز تاسف و ناراحتی کافی نیست. وقتی دو نفر از اعضای خانه (برای مثال خواهر و برادر) به یکدیگر یا وسایلشان صدمه می‌زنند، باید بدانند که عذرخواهی پایان قضیه نیست. برای مثال بچه‌ها باید بدانند اگر به اسباب‌بازی خواهر یا برادرشان آسیبی وارد کردند، باید به نحوی این خسارت را جبران کنند. مثلاً باید توجیه شوند که در این صورت باید اسباب بازیشان را در اختیار برادر یا خواهرشان بگذارند.

۱۳- رابطه زن و شوهری عمیق خود را به بچه‌ها نشان دهید. به آنها بفهمانید که ازدواجتان مهمترین و بهترین اتفاق زندگی بوده است. عشق و علاقه شما به همسرتان علاوه بر ایجاد خاطرات مثبت در ذهن بچه‌ها، یک الگو و مدل عالی برای زندگی آینده آنها است.

داشتن زندگی سراسر شاد و سالم، نیازمند بودن در کنار خانواده‌ای شاد است. پس حتما زمانی برای ایجاد این فضا در خانواده را به انجام روشهای یاد شده قرار دهید تا از زندگی خود، لذت ببرید.

منبع: نمناک؛ برگرفته از birtak.com

ده تکنیک ساده برای شفای کودک درون

در مقالات متعدد روانشناسی، روش‌های ساده‌ای پیشنهاد شده است که به کمک آن‌ها می‌توانید به فرآیند شفای کودک درون‌تان کمک کنید. در ادامه، با چند مورد از این روش‌ها بیشتر آشنا می‌شوید:

۱-اوقات فراغت خود را با افرادی بگذرانید که به آن‌ها علاقمند هستید و از بودن با آن‌ها لذت می‌برید. به این ترتیب، کودک درون‌تان احساس امنیت و آرامش بیشتری خواهد کرد.

۲-اتاق‌تان را آن طور که دل‌تان می‌خواهد تزیین کنید. حتی اگر برای دیگران خنده‌دار به نظر می‌رسد، چندان مهم نیست. پرده‌ها، رنگ دیوار و اشیا و لوازم، تابلوها و روتختی را با سلیقه خودتان انتخاب کنید.

۳-به حس ششم و شهود خود احترام بگذارید؛ برای مثال اگر ته دل‌تان به انجام کاری راضی نیست، آن را انجام ندهید یا در تصمیم‌گیری‌ها به ته قلب‌تان هم نگاهی بیندازید چرا که کودک درون‌تان آن جا نشسته است.

۴-بدون توجه به سن و سال‌تان، نقاشی بکشید. وقتی نقاشی می‌کشید، از تخیل خود کمک بگیرید و طرح‌های تخیلی بکشید و آن‌ها را با رنگ‌های دلخواه خود رنگ کنید. مطمئنا کودک درون‌تان در انتخاب رنگ‌ها به شما کمک خواهد کرد و فعال‌تر خواهد شد.

۵-به تماشای طلوع و غروب بنشینید و با خود بگویید: این ممکن است آخرین طلوع یا غروب خورشید باشد که به نظاره آن نشسته‌ام و این تجربه‌ای ناب برای کودک درون‌تان خواهد بود.

۶-از انتقادهای بیجا و مدام نسبت به خود دست بردارید. در چنین لحظاتی کمی درنگ کنید. شما در حال شلاق زدن به کودک درون‌تان هستید، شلاق را دور بیندازید و با او مهربان باشید.

۷-وقتی زیر فشار هستید و استرس دارید، به کتاب‌های داستان کودکان پناه ببرید. این کار لذت‌بخش، کودک درون‌تان را آرام خواهد ساخت.

۸-یک جعبه یا کشوی مخصوص داشته باشید و تمام هدایا یا کارت تبریک‌هایی را که از دیگران گرفته‌اید در آن نگهداری کنید. این جعبه، محتوی عشق است. عشق دیگران نسبت به شما و کودک درون‌تان و شما لایق آن هستید.

۹-در منزل عود بسوزانید یا از عطرهای خوشبو استفاده کنید. این کار شما را به وجد می‌آورد و نشاط را به شما باز می‌گرداند. در ضمن کودک درون‌تان خشنود خواهد شد.

۱۰-اگر امکان آن را دارید سری به محله‌های دوران کودکی خود بزنید و با دوستان و همسایگان سابق خود احوال‌پرسی کنید. اگر چنین چیزی امکان ندارد می‌توانید در خیابان‌ها و کوچه‌های قدیمی پرسه بزنید و از فروشگاه‌های قدیمی خرید کنید.

منبع: میگنا

چگونه کودک را به کتاب خواندن، علاقمند کنیم؟

زمانى خواندن یک کتاب براى کودک خوشایند و لذتبخش است که موجودات خیالی داستان به پرواز درآیند، قطارها به صورت واقعى حرکت کنند و صدا بدهند و خرگوش ها در زیر نور ماه به خواب بروند. هنگامى که براى کودک خود کتاب می‌خوانید فرصت پیدا مى کنید تا با صداهای موجودات و شخصیت‌هاى داستانى سخن بگویید تخیلی رفتار کنید و حتى مانند یک کودک باشید. به عبارت دیگر از شخصیت واقعى خود خارج شده و مانند شخصیت‌هاى داستانی رفتار کنید. شما تصمیم می‌گیرید که چقدر هیجان زده باشید شادى کنید یا غمگین و حتى عصبانی شوید. چقدر باید روى یک شخصیت تأکید کنید و چه اندازه لازم است که بر هیجان قصه بیفزایید به این ترتیب نتیجه کار منحصر به فرد خواهد بود.

کودک در سنین خیلى پایین (شیر خوارگی) که درکى از معانى واژه ها ندارد و تفاوت ظریف موجود بین آنها را نمی فهمد، از شنیدن صداهاى متنوع شما و دیدن احساسات و عواطف شما لذت مى برد. اداى عبارت‌هاى داستان توسط شما حاوى علایم و نشانه‌هاى محرمانه است که فقط شما و فرزندتان، مفهوم آن ها را درک می‌کنید.

چگونه برای فرزند خود کتاب مى خوانید؟ با صداى آهسته با لحنى گرم و دلنشین با شور و حرارت یا…؟ به هر شیوه اى که براى کودک خود کتاب بخوانید؟ مى توانید بیش از پیش به او نزدیک شده و از کنار یکدیگر بودن لذت ببرید. وقتى که کودک از سنین پایین با کتابخوانى آشنا شود همراهى شما به او کمک می کند که به تدریج مهارت‌هاى فردى خود را گشترش داده و تکامل بخشد. ارزشمندترین دستاورد نیز علاقه‌مند شدن به کتاب است.

 انتخاب کردن کتاب براى کودکان

 به دنبال کتابه‌هایى بگردید که داستان‌هاى مصور و کتاب‌هایی که شما نیز از مطالعه آنها لذت مى برید و کتاب‌هایی که با خلق و خوى کودک شما سازگار است.

براى انتخاب کتاب، مرحله زندگى کودک خود را در نظر بگیرید، و ببینید در چه دوره تکاملى قرار دارد. نخستین دوره کودکى، دوره ای است که بچه ها مهارت‌هاى سرگرم کننده متعددى را فرا مى گیرند و با شرایط تازه اى روبه رو مى شوند. براى کودکان مختلف و مناسبت‌هاى گوناگون کتاب‌هاى متنوعى موجود است تقریباً درباره هر موضوعى کتاب وجود دارد.

به دنیا آمدن فرزند دوم، نگهدارى از کودک، دوست یابی، دوستان واقعى و غیر واقعى، به مدرسه رفتن، اخلاق‌هاى خوب، اخلاق های بد، عواطف و احساسات، همکارى کردن، به دکتر رفتن، به دندانپزشکی رفتن، تنهابودن با خواهر یا برادر خود، خوابیدن و حتى مراسم مذهبی.

آیا تا به حال پس از خواندن عبارتى از یک کتاب، به فکر نیفتاده‌اید که «این موضوع، همان چیزى است که مى خواهم با کودکم در میان بگذارم…»؟ خواندن کتاب کودکان به بزرگسالان (والدین) کمک مى کند تا بتوانند آنچه در ذهن خود دارند بیان کنند چیزهایى که گاه والدین نمى توانند براى اداى آن واژه اى بیابند.

کتابى را برای فرزند خود انتخاب کنید که:

– هر دو از خواندن آن لذت مى برید و به موضوع آن علاقه‌مندید.

– با خواندن آن کودک شما دانستنی‌هایى درباره جهان پیرامون خوی مى آموزد.

– به شما کمک مى کند که آنچه در ذهن خود دارید بیان کنید.

– به کودک کمک مى کند تا احساس خوب و مثبتى از خود داشته باشد و به قابلیت های تازه خود پى ببرد.

– به کودک کمک کند که بداند در دنیاى اطراف او کودکان دیگرى هم هستند که شرایط و احساسات مشابهى دارند.

–  به کودک کمک کند تا مفاهیم و معانى ارزش ها، سنت ها، خانواده، جامعه و… را درک کند.

 در سنین شیرخوارگى

کتاب‌های مورد علاقه کودک در سنین شیرخوارگى

–   کودک از بدو تولد از شنیدن صداى کتاب خواندن شما لذت مى برد، برای او شنیدن صداى گرم و دلنشین شما لذتبخش‌ترین چیز در دنیاست تا زمانى که کودک با حوصله به سخنان شما گوش مى دهد کتابخوانى را ادامه دهید.

–  قبل از خواب، هنگامى که کودک با شیئى بازى مى کند و آن را روى زمین مى غلتاند زمان مناسبى براى گوش کردن به کتاب خوانى شماست.

–  به کودک، امکان آشنا شدن با کتاب به شیوه خودش را بدهید. در این سن، کودک دوست دارد اشیاء را بجود، پاره کند،‌ روى آنها بنشیند یا بایستد. بنابر این از کتاب‌هاى نرم، پارچه اى و مقاوم استفاده کنید.

–  کتاب هایی که در هر صفحه، یک تصویر کامل و مشخص دارند.

–  کتاب‌هایى که داستان بسیار کوتاه و درباره موضوع هایی آشنا و ملموس با زندگى کودک دارند.

دوره نوپایى

کتاب‌هاى مورد علاقه کودک در سنین نوپایی:

–  داستان های کوتاه درباره موضوع‌هاى مختلف و متنوع

–  کتاب های کارتى (هر صفحه ازکتاب یک کارت جداگانه است) وداستان هایی که از زندگى روزمره کودک سرچشمه گرفته اند.

–  کتاب‌هایی که اشعار موزون دارند و بچه ها مى توانند آنها را تکرار کنند.

–  کتاب‌هایی که مضمون واحدى دارند. به طور مثال درباره شکل‌هاى هندسی، رنگ ها یا حروف الفبا نوشته شده اند.

دوره پیش دبستانى

کتاب‌هاى مورد علاقه کودکان پیش دبستانى

–  کتاب‌هایى که داستان بلند وکمى پیچیده دارند.

–  کتابه‌هایى که اشعار موزونى دارند و درباره زندگى روزمره کودکان نوشته شده‌اند و براى گسترش دنیاى آنها و افزایش دانسته‌هایشان سودمندند.

–  لطیفه، قصه‌هاى بلند، قصه‌هاى محلى وسنتى که ترسناک نباشند.

در پایان، ذکر این نکته ضرورى است که هیچ گاه بیش از حد، به مطالعه کتاب اصرار نکنید. چون این امر، نتیجه معکوس داشته است.

منبع: بانک اطلاعاتى مقالات